Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκδοση βεβαίωσης σε ρυμοτομούμενο οικόπεδο με κτισμα προ 55


Recommended Posts

Καλημέρα

 

θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να συντάξω βεβαίωση με το Ν.4014/11 προκειμένου να γίνει μεταβίβαση, για οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως με κτίσμα που έχει κατασκευαστεί εξ ολοκλήρου το έτος 1920 χωρίς καμία μεταβολή το οποίο ρυμοτομείται βαση σχεδιου πολεως με ημερομηνια εγκρισης 16/08/1962, σχέδιο το οποίο δεν δύναται να εφαρμοστεί και δεν έχει εφαρμοστει (δεν έχουν ορισθεί επίσημα οικοδομικές και ρυμοτομικές γραμμές από την Πολεοδομία).

 

Η βεβαίωση θα αφορά οικόπεδο με κτίσμα χωρίς παραβάσεις δεδομένου ότι υφίσταται προ του έτους 1955.

 

Το ότι ρυμοτομείται όπως εξηγώ παραπάνω ακυρώνει την δυνατότητα μεταβίβασης του?

 

ευχαριστω

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα.

α. Πας για ''πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος" από Υ.ΔΟΜ.

β. Αν δεν στην δώσουν λόγω ρυμοτόμησης, εννοείται ότι τους επιμένεις ότι το κτίσμα προυφίσταται της έγκρισης του σχ. πόλης, αιτείσαι για ''βεβαίωση αδυνάτου τακτοποιήσεως'' ( δεν μπορεί να τελεστεί η ρυμοτόμηση)

γ. Αν αυτά δεν ευδοκιμήσουν ( και θεωρώντας ότι η μεταβίβαση θα γίνει σε οικείο πρόσωπο) θα έδινα την βεβαίωση, αναφέροντας την παρούσα κατάσταση.

Ρώτησε όμως και τον συμβ/φο μήπως υπάρχει νομικό κώλυμμα λόγω ρυμοτόμησης κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

στην ΥΔΟΜ αρνουνται κατηγορηματικα να δωσουν το οτιδηποτε σε σχεση με το συγκεκριμενο σχεδιο πολεως..ριχνουν το μπαλακι στο συγκεκριμενο Δημο για αμελεια αναθεωρησης του σχεδιου και δεν αναλαμβανουν ευθυνη.

Η συμβολαιογραφος θεεωρει οτι δεν υπαρχει κωλυμμα επι τουτου (θεωρω οτι η ευθυνη δεν ειναι τοσο δικη της οσο δικη μου)

εστειλα mail στο τεε και περιμενω...αλλα κατι μου λεει οτι δεν προκειται να απαντησουν...

Link to comment
Share on other sites

"Η συμβολαιογραφος θεεωρει οτι δεν υπαρχει κωλυμμα επι τουτου (θεωρω οτι η ευθυνη δεν ειναι τοσο δικη της οσο δικη μου" .

''Ρώτησε όμως και τον συμβ/φο μήπως υπάρχει νομικό κώλυμμα λόγω ρυμοτόμησης κτίσματος.''

Δικές μας είναι οι ευθύνες, απλώς μπορεί να υπήρχε κάποιο νομικό κώλυμμα που αν απαγορευόταν οι μεταβιβάσεις τέτοιου είδους.

 

Και εγώ θα σε παρακαλούσα να αναρτήσεις την απάντηση του ΤΕΕ. Εχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

οποτε εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? που πρεπει να ρωτησω ? στην ΥΔΟΜ θα μου απαντησουν η θα μου πλεξουν το εγκωμιο οτι δεν ξερουν δεν ειναι αρμοδιοι κλπ..

γραφωντας ολο το ιστορικο της υποθεσης στην τεχνικη εκθεση της βεβαιωσης αποποιουμαι της ευθυνης εαν προκυψει προβλημα?

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Στον ΝΟΚ, άρθρο 23 "Υφιστάμενα Κτίρια'' αναφέρει: 1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο:......... γ) αν προϋπήρχε της έγκρισης του σχ. πόλης & συγχρόνως οποιουδήποτε κανονισμού δόμησης στην περιοχή προ δημοσίευσης των 23.10.1928 & 16.8.1923.

Σε βολεύει??

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει και αυτο αλλα με καλυπτει αν το γραψω στην τεχνικη εκεθεση?? εσυ στη θεση μου θα εδινες βεβαιωση?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.