Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υγρασία σε τοιχείο


lefakos

Recommended Posts

Καλησπέρα !

ένα συγγενικό πρόσωπο με ρώτησε για ένα τεχνικό θέμα σήμερα , για ένα υφιστάμενο κτίριο στο Μοσχάτο και επειδή δεν ήμουν σίγουρος

(του είπα ότι θα του απαντήσω μέσα τις επόμενες ημέρες) θα ήθελα να με συμβουλέψει κάποιος πιο έμπειρος από εμένα.

Το κτίριο είναι 5όροφο, κατασκευασμένο '78-'79 και είναι χωρίς εξωτερική θερμομόνωση. Επειδή το οικόπεδο εφάπτεται με 2 δρόμους , οι οποίοι έχουν

μεγάλη υψομετρική διαφορά , όπως θα δείτε στην εικόνα που επισυνάπτω, στο ισόγειο και τον ημιόροφο του κτιρίου από την μια πλευρά υπάρχουν μεγάλα ανοίγματα (δρόμος Α)

και από την άλλη (δρόμος Β) είναι το τοιχίο και το χώμα. Στο τοιχίο αυτό λοιπόν, που έχει μήκος γύρω στα 10-12 μέτρα, έχουν παρουσιαστεί κάποια φουσκώματα στο χρώμα (εκεί που έχω την κόκκινη γραμμή)

προφανώς λόγω υγρασίας και γενικά υπάρχει μια αίσθηση κρύου (τα κλιματιστικά δουλεύουν στο full).... Να σημειωθεί ότι το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε φέτος αλλά υπάρχει εδώ και μερικά χρόνια ...

 

Για αυτό το πρόβλημα μου ζήτησαν μια άποψη κ εγώ σε πρώτη φάση τους είπα, ότι με εσωτερική μόνωση δεν λύνεται το πρόβλημα 100% (και εδώ διορθώστε με αν κάνω λάθος) γιατί το τοιχείο θα παραμένει ''ποτισμένο'', απλά άμα μπει μια γυψισανίδα, ναι μεν θα λυθεί αισθητικά το θέμα αλλά το πρόβλημα θα παραμένει! Αυτοί μου είπαν οτι δεν γίνεται να κάνουμε κάτι εξωτερικά , μόνο ότι γίνει από μέσα ...

 

Οπότε... μάλλον το βλέπω για γυψοσανίδα, αλλά με τι ? πετροβάμβακα ? έχω ακούσει ότι αν ο πετροβάμβακας βρεχτεί χάνει τις ιδιότητες του ... μήπως καλύτερα διογκωμένη πολυστερίνη ? ξυλόμαλλο ?

αν όντως μπει διογκωμένη πολυστερίνη, θα πρέπει να γίνει πρόβλεψη για κάποιες οπές έτσι ώστε να αναπνέει η '' νέα επιδερμίδα'' ή μήπως δεν χρειάζεται ?

 

έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε ?

 

ευχαριστώ!

post-15021-0-35687600-1358964305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποξύλωση τα επιχρίσματα

υγρομόνωση (με όποια μέθοδο ενδείκνυται αφού εσύ θα δεις την κατάσταση του μπετόν και θα κρίνεις)

εκ των έσω (αφού διαφορετικά δεν γίνεται)

εξηλασμένη πολυστερίνη

τούβλο 6*9*19 όρθιο και επίχρισμα.

 

Έτσι βέβαια κρύβεις (αρκετά καλά είναι η αλήθεια)

ένα πρόβλημα που κάποτε ίσως αποδεικτεί μοιραίο...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Crystal growth system μονωτικό υλικό εάν όλη σου η επιφάνεια είναι σκυρόδεμα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν εμποδίζεις την είσοδο του νερού από το τοίχωμα τότε αυτό θα βρει κάπου αλλού να πάει και κανείς δεν γνωρίζει το πως θα συμπεριφερθεί (πχ μπορεί να σου βγει κάτω από την πλάκα υπό συνθήκες)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

κ. Κώστα το crystal growth που αναφέρετε τι ακριβώς είναι ? δυστυχώς στο google δεν μπορώ να βρω πληροφορίες από κάποιο μαγαζί που το προμηθεύει - τρόπους εφαρμογής κτλ

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για την ανάπτυξη ινωδών κρυστάλλων (Crystal Growth) στο εσωτερικό της μάζας του σκυροδέματος

​οι οποίοι κρύσταλλοι φράζουν την πορεία του νερού στις τριχοειδής ρωγμές.

 

Αλλά πρώτα δες την κατάσταση των τοιχείων αφού ξηλώσεις τα επιχρίσματα. Μπορεί να δεις ίχνη από τακάκια, τρυπόξηλα, φουρκέτες και άλλες αμαρτίες που έκρυβε ο σοφάς όλα αυτά τα χρόνια.

 

Σε μια καινούργια οικοδομή, που θα ήταν υπό κατασκευή δηλαδή, τι θα έκανες με τοιχεία υπογείου αν αυτά ήταν μονόπλευρα καλουπωμένα? Σκέψου κάπως έτσι...

 

Υ.Γ. Δεν παρακολουθείς Ροδόπουλο...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Είναι τσιμεντοειδή με nano-λιθιο το οποίο αντιδρα με το Ca(OH)2 του σκυροδέματος και στους πόρους και δημιουργεί C-S-H με αποτέλεσμα να μειώνει το πορώδες και αρα την υδατο-απορροφητικότητα

 

Κοίτα Penetron, SIKA

 

Brasco θα τον αφήσουμε για Σεπτέμβριο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=S3MNKf0elOM

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

χεχε ! ευχαριστώ πάρα πολύ !

 

το crystal growth μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα ή θα ήταν καλύτερα να περιμένουμε να ζεστάνει λίγο ο καιρός (πχ άνοιξη) έτσι ώστε να έχει στεγνώσει λιγάκι κ το τοιχίο ?

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα θέλει να βρεί υγρασία για να περάσει πιο μέσα. Να φανταστείς οτι το βρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.