Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρόνος αναβάθμισης από Α ΜΕΚ σε Β ΜΕΚ


civen2004

Recommended Posts

Κατι σχετικά με την 3ετια για την αναβαθμιση, που δεν το ξεκαθαριζει ο 3669.

 

Στα 3 χρονια εχω την εμπειρια και κανω αναβαθμιση σε μια μονο κατηγορια, ας πουμε ΟΙΚ.

Στα ΟΔΟ δεν εχω ακομα αρκετη εμπειρια, αλλα τον επομενο χρονο (στα 4 χρονια) καταφερνω και συμπληρωνω την εμπειρια. Μπορω να κανω τοτε αιτηση για αναβαθμιση για ΟΔΟ ?

 

2011 ΜΕΚ Α ΟΙΚ και ΜΕΚ Α ΟΔΟ

2012

2013

2014 ΜΕΚ Β ΟΙΚ

2015 ΜΕΚ Β ΟΔΟ

 

γινεται αυτο, η αιτηση για αναβαθμιση για καθε κατηγορια ξεχωριστα γινεται ανεξαρτητα απο τις αλλες κατηγοριες?

 

ξερω οτι για το ΜΕΕΠ δεν μπορεις να κανεις αναβαθμιση πριν περασουν τουλαχιστον 2 χρονια (για εκτακτη αναθεωρηση). Ισχυει αυτο και με τα ΜΕΚ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω πως ναι.

Επειδή όμως είναι ιδιάζουσα περίπτωση, καλό είναι να επικοινωνήσεις με Δ15

 

 

Οι προθεσμίες του ΜΕΚ είναι ανεξάρτητες από του ΜΕΕΠ.

 

Οταν σου λέει σε τρία χρόνια εμπειρίας σε κατασκευή ο χρόνος μετράει από τότε που πήρες το ΜΕΚ Α. Τότε μπορείς να κάνεις αίτηση για ΜΕΚ Β.

 

Δεν μπλέκεται το ΜΕΕΠ γιατί άλλος με το ΜΕΚ φτιάχνει δικό του ΜΕΕΠ, άλλος στελεχώνει άλλον και άλλος το κλώθει!

 

Για το πράσινο μια χαρά πιστεύω μπορείς να πάρεις εμπειρία από ιδιωτικά. Αλλά αν δεις για να πιστοποιήσεις εμπειρία από ιδιωτικά έργα θέλει μια χαρτούρα που σπάνια βρίσκεται σε ιδιωτικές δουλειές (γενικό αυτό άσχετο με το πράσινο)

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οντως τα ιδιωτικά έχουν χαρτούρα ,αλλά λίγο-λίγο μαζεύεται.

Εγώ έχω μόνο ιδιωτικά, και είμαι οριακά σε πλεονάζουσα εμπειρία από ΟΙΚ Β σε Γ όπως μου είπαν στην Δ15.

Για το Β είχα μαζέψει 700.000 Ευρώ, όλα από επιβλέψεις οικοδομικών αδειών,και πρέπει να προσκομίσω επιπλέον εμπειρία που έχω από εργοτάξια (υπέυθυνες δηλώσεις,συμβόλαια ,ΑΠΥ,οικ.άδειες κλπ),για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ως κατασκευαστικό κόστος υπολογίζουν το διπλάσιο του ΕΚΚΟ,ως άγραφο-μπακαλίστικο μπούσουλα.

Για το πράσινο από Α σε Β θα περιγράψω δενδροφυτεύσεις-αρδεύσεις ως εργασίες και ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Eπι της ευκαιρίας...

 

Στην τριετία μου, εχω περίπου 80.000 και κάτι κατασκευή ΟΔΟ.

Εχω και κάποιες αναθέσεις μεν, αλλα δεν ειναι έργα και δε γίνεται να συντάξουμε πιστοποιητικά.

 

Δεδομένο πως το ΜΕΕΠ μου λήγει όπου να'ναι.

 

Στέλνω τα ΑΒ μου, τα διαβιβαστικά και ελπίζοντας να μου αναβαθμίσουν το ΜΕΚ και επειτα το ΜΕΕΠ ή οχι;

Δηλαδή αν μου ρίξει άκυρο η επιτροπή για την αναβάθμιση του ΜΕΚ, "χάνω" τα πιστοποιητικά εμπειρίας; το ΜΕΕΠ προφανώς ανανεώνεται ελέω λήξης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σβέλτοι εκεί στο Δ15. Σε 2 μήνες (και λιγότερο μπορώ να πω, απλώς δε θυμάμαι πόσο) αναβαθμίστηκε το μεκ απο Α σε Β. Ολα καλά με την αναβάθμιση, γιατί είχα άγχος...

Link to comment
Share on other sites

Οταν πρωτο-εβγαλα τα μεκ μεεπ (εν μέσω κρίσης, που ντεμεκ δεν "εχει δουλεια") κάναν 7 ή 9 μήνες αν θυμάμαι καλά.

 

Πάντως ακριβή μας βγήκε η αναβάθμιση. Τι νταβατζηλίκια...300-350ε έφυγαν πανυγυρικά.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια ερωτησούλα...

 

Αναβάθμιση γίνεται μόνον κάθε τριετία; Ειτε έχεις ανανεώσει το ΜΕΕΠ καμία ή πέντε φορές;

 

Είμια Α2 ΟΔΟ και Α1 ΥΔΡ, αλλά εκτελώ έργο ΥΔΡ και θα έχω εύκαιρη την εμπειρία για ΥΔΡ. Αλλά ανανέωσα προ 3 μηνών το ΜΕΕΠ μου...Πρέπει να περιμένω δηλ την επόμενη τριετία;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα...

 

Αναβάθμιση γίνεται μόνον κάθε τριετία; Ειτε έχεις ανανεώσει το ΜΕΕΠ καμία ή πέντε φορές;

 

Είμια Α2 ΟΔΟ και Α1 ΥΔΡ, αλλά εκτελώ έργο ΥΔΡ και θα έχω εύκαιρη την εμπειρία για ΥΔΡ. Αλλά ανανέωσα προ 3 μηνών το ΜΕΕΠ μου...Πρέπει να περιμένω δηλ την επόμενη τριετία;

 

μπορεις να κανεις αναβαθμιση για τα ΜΕΚ πριν περασουν 3 χρονια?

 

ή η 3τια για τα ΜΕΚ ισχυει για καθε κατηγορια ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Για απευθείας εγγραφή στο ΜΕΚ Β’ τάξης, πρέπει να έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία απόκτησης της Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος και να αποδεικνύεται πως υπάρχει κατασκευαστική εμπειρία από επί τόπου κατασκευή

 

1)Σε περίπτωση που υπάρχει πλεονάζουσα εμπειρία (μεγαλύτερη της αιτούμενης τάξης, αυτή θα πρέπει να συμπεριληφθεί στην αίτηση για την αρχική απόκτηση του ΜΕΚ Α ή Β, προκειμένου να μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά την μετέπειτα αίτηση για αναβάθμιση στο ΜΕΚ Β ή Γ αντίστοιχα στην διετία από την ημερομηνία απόκτησης του ΜΕΚ Α ή Β και όχι στην τριετία, όπως

προβλέπεται κανονικά. Θα πρέπει λοιπόν κατά την αίτηση για εγγραφή στην Α’ ή την Β’ τάξη να προσκομίσει πιστοποιητικά εμπειρίας τόσα ώστε να καλύπτουν το ποσό της αιτούμενης τάξης και της επόμενης.
Για την αναβάθμιση από ΜΕΚ Γ σε ΜΕΚ Δ απαιτείται παρέλευση 3 ετών από την λήψη του ΜΕΚ Γ, δεν μπορεί να γίνει χρήση πλεονάζουσας εμπειρίας και πρέπει να προέρχεται μόνο από εμπειρία κατασκευής και όχι επίβλεψης.
 

2) Οι τριετία ή ή διετία ισχύει για κάθε κατηγορία ξεχωριστά και αφορούν σε επι τόπου κατασκευή (οχι επίβλεψη που είναι 6 χρόνια ή μελέτη που είναι 9 χρόνια)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.