Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρόνος αναβάθμισης από Α ΜΕΚ σε Β ΜΕΚ


civen2004

Recommended Posts

 

2) Οι τριετία ή ή διετία ισχύει για κάθε κατηγορία ξεχωριστά και αφορούν σε επι τόπου κατασκευή (οχι επίβλεψη που είναι 6 χρόνια ή μελέτη που είναι 9 χρόνια)

 

 Επομενως υποθετω, οτι εαν αναβαθμισεις το ΜΕΚ σε μια κατηγορια μονο, η εμπειρια στις αλλες κατηγοριες "κρατιεται" μεχρι να αναβαθμισεις και σε αυτες τις κατηγοριες και δεν "παραγραφεται"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις περιπτώσεις εταιριων οπου στελεχωνονται απο δυο ή περισσοτερα ΜΕΚ, πώς μοιραζεται η εμπειρια?

 

μοιραζεται ισόποσα στο κάθε ΜΕΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Οπως θες "εσύ".

Το εσύ σε εισαγωγικά γιατί τα πιστοποιητικά αυτά υποτιθεται ότι συντασσονται από την υπηρεσία.

Αρα αρκεί να γίνει δεκτό αυτό που θα "πεις" ......

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς αγαπητέ συνάδελφε, για εμένα που έχω κάνει ήδη μια αναβάθμιση απο ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β ΟΔΟ, αλλά όχι τα αντίστοιχα σε ΥΔΡ, μπορώ στη διετία αν έχω εμπειρία κατασκευής 300.000 (αιτούμενη τάξη ΜΕΚ Β=Α2 ΥΔΡ) να αναβαθμιστω.

Πράγμα που αποκλείεται, άρα στην επόμενη τριετία με 90.000+1 ευρώ εμπειρία σε ΥΔΡ αναβαθμίζω το ΜΕΚ ΥΔΡ απο Α σε Β...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά επιβεβαίωσε τα χρηματικά όρια όταν έρθει η ώρα, γιατί είναι καθαρά τυπικά (δεν υπάρχουν δηλαδή κάπου γραμμένα) και σε πολλές φορές ακόμα και αν τα έχεις η επιτροπή μπορεί να σε κόψει .... να θεωρήσει πχ ότι πρέπει να έχεις την εμπειρία ανηγμένη σε όλα τα έτη και οχι μόνο σε ένα ή δύο ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς αγαπητέ συνάδελφε, για εμένα που έχω κάνει ήδη μια αναβάθμιση απο ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β ΟΔΟ, αλλά όχι τα αντίστοιχα σε ΥΔΡ, μπορώ στη διετία αν έχω εμπειρία κατασκευής 300.000 (αιτούμενη τάξη ΜΕΚ Β=Α2 ΥΔΡ) να αναβαθμιστω.

Πράγμα που αποκλείεται, άρα στην επόμενη τριετία με 90.000+1 ευρώ εμπειρία σε ΥΔΡ αναβαθμίζω το ΜΕΚ ΥΔΡ απο Α σε Β...

 

Ας υποθεσουμε οτι φετος εκανες αναβαθμιση σε ΜΕΚ Β για τα ΟΔΟ και αφησες τα ΥΔΡ σε ΜΕΚ Α.

 

Γιατι γραφεις οτι εαν στην διετια εχεις 300.000 θα αναβαθμισεις τα ΥΔΡ σε ΜΕΚ Β ? αφου ξερεις οτι η αναβαθμιση σε ΜΕΚ Β γινεται με 90.000

 

καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι η 2ετια για την εκτατη αναθεωρηση αφορα τα ΜΕΕΠ και οχι τα ΜΕΚ. Για να κανεις αναθεωρηση για τα ΜΕΚ πρεπει να εχουν περασει τουλαχιστον 3 χρονια για την καθε κατηγορια.

 

Αφου εχεις ηδη 3 χρονια το ΜΕΚ Α στα ΥΔΡ, ΟΤΑΝ καταφερεις και μαζεψεις 90.000 ΥΔΡ μπορεις να κανεις αναβαθμιση σε ΜΕΚ Β για τα ΥΔΡ. Και φετος εαν καταφερεις να μαζεψεις 90.000 σε ΥΔΡ μπορεις να κανεις φετος την αναβαθμιση σε ΜΕΚ Β στα ΥΔΡ και το αφηνεις να καθεται.

 

ΟΤΑΝ συμπληρωσεις 2ετια στο ΜΕΕΠ  τοτε θα κανεις εκτακτη αναθεωρηση για το ΜΕΕΠ σε Α2 ΥΔΡ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.