Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρόνος αναβάθμισης από Α ΜΕΚ σε Β ΜΕΚ


civen2004

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναβάθμιση από ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β, μπορεί να γίνει με την παρέλευση 3 ετών από την λήψη του ΜΕΚ Α.

Σε περίπτωση που κατά την αίτηση εγγραφής στο ΜΕΚ Α έχει κατατεθεί πλεονάζουσα εμπειρία η αναβάθμιση στο ΜΕΚ Β μπορεί να γίνει μετά την παρέλευση 2 ετών από την ημέρα λήψης ΜΕΚ Α.

Περισσότερα και αναλυτικότερα Π.Δ. 90/2014.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι στην διαρκεια απασχόλησης που χρειάζεται. Χρονος πραγματικης απασχόλησης με έργα, οπως πιστοποιείται με τα εντυπα Α-Β, από την εναρξη εργασιων ως την περαιωση

 

για αναβαθμιση απο Α σε Β, νομίζω θέλουν 12 μηνες ή 18 μηνες, δεν ειμαι σίγουρος.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

3 χρόνια σε κατασκευή

 

ν 3669/08 άρθρο 107 παρ. 7

 

7. Για την εξέλιξη από βαθμίδα σε βαθμίδα των διπλωματούχων ή πτυχιούχων ΑΕΙ απαιτείται για όλες
τις κατηγορίες έργων τρία (3) έτη απασχόληση σε κατασκευή ή έξι (6) έτη σε επίβλεψη ή εννιά (9) έτη
απασχόληση σε μελέτη.

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρωτά ο Παναγιώτης, και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

 

Τα παρακάτω ποσά είναι ενδεικτικά.

Ρωτά π.χ. έστω ότι από από ΜΕΚ Α OIK σε ΜΕΚ Β OIK χρειάζεται 90.000€ και φυσικά την 3ετία.

 

Αν αυτά τα 90.000€ τα έχεις "μαζέψει" σε χρονικό διάστημα ενός μήνα όπως θα φαίνονται από τα έντυπα εμπειρίας και πας στην 3ετία για την αναβάθμιση, θα σου κάνουν την αναβάθμιση ???

 

Σαφώς και δεν θα την κάνουν ... σίγουρα θέλουν αυτά τα 100.000€ "ανηγμένα" σε κάποιο χρονικό διάστημα.

 

Ρωτάει ποιο είναι αυτό το "άτυπο" χρονικό διάστημα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρωτά ο Παναγιώτης, και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

 

Τα παρακάτω ποσά είναι ενδεικτικά.

Ρωτά π.χ. έστω ότι από από ΜΕΚ Α OIK σε ΜΕΚ Β OIK χρειάζεται 90.000€ και φυσικά την 3ετία.

 

Αν αυτά τα 90.000€ τα έχεις "μαζέψει" σε χρονικό διάστημα ενός μήνα όπως θα φαίνονται από τα έντυπα εμπειρίας και πας στην 3ετία για την αναβάθμιση, θα σου κάνουν την αναβάθμιση ???

 

Σαφώς και δεν θα την κάνουν ... σίγουρα θέλουν αυτά τα 100.000€ "ανηγμένα" σε κάποιο χρονικό διάστημα.

 

Ρωτάει ποιο είναι αυτό το "άτυπο" χρονικό διάστημα.

 

ορθα μίλησες, μάγος εισαι? :grin:

 

και για οποιον πιθανόν να ενδιαφέρεται, έχω την εντύπωση ότι ο ελάχιστος χρόνος απασχόλησης όπως φαίνεται με τα Α-Β πρέπει να είναι γύρω στους 12 μήνες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε ολους

 

Ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος με ετος εγγραφης στο ΤΕΕ το 2009. Το 2012 συμμετειχα ως επιβλεπων σε κατασκευη μεγαλου εργου (Αιολικου Παρκου) το οποιο ολοκληρωθηκε τον Σεπτεμβριο του 2012. ΜΕΚ Α ταξης σε Υδραυλικα, Η/Μ και Βιομηχανικα εβγαλα τον Νοέμβριο του 2012, μη γνωριζοντας οτι μπορουσα να περιμενω 2 χρονια ακομα και να παω κατευθειαν σε Β ταξης. Να υποθεσω οτι η εμπειρια που εχω καταγραψει παει χαμενη, δεδομενου πως η κατασκευη προηγειται της εκδοσης του Α Πτυχιου;

 

Επισης, κατα την κατασκευη ημουν μισθωτος υπαλληλος σε αδελφη εταιρεια της εργοδοτριας-δηλαδη ιδιος νομιμος εκπροσωπος στις 2 εταιρειες και σχεδον ιδια μετοχικη συνθεση. Δεν εχω να προσκομισω τιμολογια δικα μου, προσκομιζω ομως συμβασεις του εργου, συμβαση μισθωτης εργασιας δικη μου, πιστοποιητικα απο ΕΒΕΑ και ΦΕΚ που αποδεικνυουν τη μετοχικη συνθεση και εκπροσωπηση των 2 εταιρειων. Θα μετρουσε η εμπειρια με αυτον τον τροπο ή ζητουνται συγκεκριμενα δικαιολογητικα τα οποια δεν εχω;

 

Τελος, για τα ΜΕΚ πληρωνουμε καποια εισφορα-χαρατσι στο ΤΕΕ; Για το Α ταξης δεν εχω κληθει να πληρωσω τιποτα, δεν ξερω αν αυτο αλλαζει με τις μεγαλυτερες κατηγοριες...

 

τηλεφωνα στη Δ15 δε σηκωνουν...μαλλον πρεπει να παω απο κει αν δε βγαλω ακρη

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το τεε δεν είναι απαραίτητο στις δημοπρασίες όποτε το αγνοείς και δεν κάνεις καμία κίνηση 

 

τώρα όσο αφόρα την εμπειρία θα σου απαντήσουν άλλοι που είχαν ανάλογη περίπτωση

 

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω η αρχικη εμπειρια θα επρεπε να ειχε κατατεθει οταν εβγαζες το ΜΕΚ Α' για να μετρησει για πλεοναζουσα εμπειρια αργοτερα.

 

για το ΤΕΕ οπως ειπε ο συναδελφος varxo, μην ασχοληθεις καθολου.

 

Να προσθέσω ότι σαν ΗΜ και ΜΥ μπορείς να γραφτεις στο ΜΕΚ και για εργα Ηλεκτρονικου εξοπλισμου, εαν δεν κανω λαθος

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι σαν ΗΜ και ΜΥ μπορείς να γραφτεις στο ΜΕΚ και για εργα Ηλεκτρονικου εξοπλισμου, εαν δεν κανω λαθος

 

Δεν κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.