Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος αναβάθμισης από Α ΜΕΚ σε Β ΜΕΚ


civen2004

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

 

Ήθελα να ρωτήσω δυο-τρία πραγματάκια.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και ασχολούμαι με ιδιοτικά έργα κυρίως. Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για ΜΕΚ Α, διότι παρόλο που έχω εμπειρία από μελέτες και επιβλέψεις μου ήταν πολύ δύσκολο εκ των υστέρων να ψάχνω να βρώ τους ιδιοκτήτες να μου υπογράφουν υπεύθυνες δηλώσεις. Για να μην έχω το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον πλέον όποτε εκτίδεται κάποια άδεια θα ζητάω την υπεύθηνη δήλωση για την μελέτη και με την ολοκλήρωση της οικοδομής την υπεύθυνη δήλωση της επίβλεψης.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1.     Ως χρόνο απασχόλησης για την μελέτη πόσο πρέπει και μπορώ να βάλω; (στην πράξη οι χρόνοι μου είναι σχετικά μικροί)

2.     Ως χρόνο επίβλεψης προσμετράται όλη η διάρκεια από την έναρξη της οικοδομής μέχρι την ολοκληρωσή της, ή  από την στιγμή που

αρχίζουν τα Η/Μ και μετά;

3.     Το κατασκευαστικό κόστος του έργου που πρέπει να αναγράφεται ως προϋπολογισμός έργου στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και

στο ΦΕΜ;

4.     Η αξία που προσμετράται για τα Η/Μ είναι όλη η αξία του έργου, ή το άθροισμα των αξιών για ότι μελέτες υπογράφω;

 

Επιπλέον όταν οι ιδιοκτήτες είναι περισσότεροι του ενός θέλω από όλους υ.δ. και εκτός από τις υ.δ. τους, τα δελτία παροχής και την Ο.Α. χρειάζεται κάτι άλλο;

 

Ελπίζω να μην ζάλισα κανέναν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κάτι έχεις μπλέξει μάλλον.

 

Το ΜΕΚ είναι μητρώο Κατασκευαστών.

 

Οι μελετητές γράφονται στο μητρώο Μελετητών.

 

Πρέπει να αποφασίσεις που θα γραφτείς γιατί δεν μπορείς να γραφτείς και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για απ' ευθείας κατάταξη στη Β βαθμίδα του ΜΕΚ ενός διπλωματούχου μηχανικού ποιό είναι το ποσό εμπειρίας σε κατασκευή που απαιτείται, εφόσον έχει συμπληρωθεί 5ετία από την έναρξη άσκησης επαγγέλματος?

 

Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από την Δ15? Παίζει κάποιο ρόλο η κατηγορία έργου? Με ενδιαφέρει για ΜΕΚ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ, αν παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εστω οτι καποιος γραφεται στο ΜΕΚ Α' με πλεοναζουσα εμπειρια. Ο νόμος λεει ότι μπορει να επικαλεσθει αυτήν την πλεοναζουσα εμπειρια για αναβαθμιση σε ΜΕΚ Β' στα 2 ετη.

Αυτη η πλεοναζουσα εμπειρα είναι αρκετή ή θα πρεπει να δηλωσει και επιπλεον εμπειρια εχοντας το ΜΕΚ Α' ?

 

Δηλαδη εστω καποιος γραφεται τωρα το 2015 στο ΜΕΚ Α' με πλεοναζουσα εμπειρια.

Το 2017 μπορει να αναβαθμισει σε ΜΕΚ Β' με αυτην την πλεοναζουσα εμπειρια και χωρις ομως να παρουσιασει επιπλεον εμπειρια την περιοδο 2015-2017 ?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο. Παλαιότερα γίνονταν.

Παρά του ότι η πλεονάζουσα εμπειρία θα αρκεί δεν θα πρέπει να παρουσιάζει "αδράνεια" για δύο χρόνια. Θα πρέπει να έχει "κίνηση" από έργα για να καταθέσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν θυμάμαι καλά η αναβάθμιση από ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β, μπορεί να γίνει:

α) με την παρέλευση 3 ετών από την λήψη του ΜΕΚ Α για εμπειρία από κατασκευή, και

β) με την παρέλευση 6 ετών για εμπειρία από επίβλεψη.

Το ποσό που απαιτείται για κατασκευή (ανοιγμένο στα χρόνια) είναι το ελάχιστο 90.000 € για κάθε κατηγορία και για επίβλεψη το διπλάσιο 180.000,00 € για κάθε κατηγορία (ομοίως ανηγμένο στα χρόνια).

Σε περίπτωση που κατά την αίτηση εγγραφής στο ΜΕΚ Α της κατηγορίας που ζητείται έχει κατατεθεί πλεονάζουσα εμπειρία που υπερβαίνει τα παραπάνω όρια η αναβάθμιση στο ΜΕΚ Β μπορεί να γίνει μετά την παρέλευση 2 ετών από την ημέρα λήψης ΜΕΚ Α. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.