Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση κτηματολογίου


Recommended Posts

Δεν υπάρχει σύσταση καθώς πρόκειται για ένα κτήμα με ένα σπίτι και  έναν ιδιοκτήτη.
Ο άνθρωπος  έχει ρυθμίσει την αυθαίρετη επέκταση με 4178.
Αυτό που με ρωτά είναι με ποια διαδικασία γίνεται ( αν γίνεται ) να  περαστούν και τα αυθαίρετα μέτρα στο κτηματολόγιο το οποίο λειτουργεί πλήρως στην περιοχή

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχει κανει  συσταση, τοτε  στο ΕΚ εχει μονον ενα γηπεδο, με απλη αναφορα σε "κτισμα".

Θα τακτοποιησει και θα παει σε συμβ/φο να κανει συσταση ΟΙ και θα αποκτησει ΚΑΕΚ καί το κτισμα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2020 at 2:01 ΜΜ, ChristinaK said:

Καλησπέρα avgoust, γιατί να το κάνεις αυτό?δεν απαιτείται εάν δεν γίνεται μεταβίβαση και απ'ό,τι ξέρω δεν το κάνουν τα κτηματολογικά γραφεία άνευ λόγου.Όταν πρόκειται να γίνει μεταβίβαση ενημερώνουν τις εγγραφές με τα τ.μ. της νέας πράξης.🙄

Ο ιδιοκτήτης θέλει. Οχι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

"ουσιαστικά και τυπικά" το  κτισμα -νομιμο και τακτοποιημενο - δεν υφισταται

Η καταγραφη τους γινεται στο ΕΚ, κατα δηλωση  και δηλωνονται τοσο τα νομιμα οσο και τα αυθαιρετα

στηη στηλη "κτισματα χωρις συσταση"

αλλα μπαινει σαν παρατηρηση οτι "δηλωθηκαν  αυτα και αυτα"

Οταν γινει η συσταση τοτε θα υπαρχει ΚΑΕΚ και για το κτισμα.

  • Χρειάζεται οικοδομική άδεια για αυτά που δηλώνονται;

Όχι. Η δήλωση του εμβαδού ενός κτιρίου για το οποίο δεν έχει συσταθεί διηρημένη ιδιοκτησία και για το οποίο δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια γίνεται κατά δήλωση των πολιτών. Καταχωρίζεται σχετική παρατήρηση.

  • Μπορώ να δηλώσω και τα αυθαίρετα;

Ναι. Το Εθνικό Κτηματολόγιο δεν απαιτεί οικοδομική άδεια για τα κτίσματα. Τα κτίρια δηλώνονται κατά δήλωση του πολίτη με σχετική παρατήρηση «ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ».

εδω

https://www.taxydromos.gr/Real Estate/292034-pws-dhlwnoyme-nomima-kai-ay8aireta-ktiria-sto-kthmatologio.html

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, avgoust said:

Δεν υπάρχει σύσταση καθώς πρόκειται για ένα κτήμα με ένα σπίτι και  έναν ιδιοκτήτη.
Ο άνθρωπος  έχει ρυθμίσει την αυθαίρετη επέκταση με 4178.
Αυτό που με ρωτά είναι με ποια διαδικασία γίνεται ( αν γίνεται ) να  περαστούν και τα αυθαίρετα μέτρα στο κτηματολόγιο το οποίο λειτουργεί πλήρως στην περιοχή

 

13 ώρες πριν, dimitris GM said:

Απ' όσο γνώριζα μέχρι τώρα ο μόνος τρόπος να περαστούν τα νέα μέτρα ή κτίρια σε λειτουργούν κτηματολόγιο είναι η τροποποίηση σύστασης και γενικότερα συμβολαιογραφική πράξη...

dimitris GM καλημέρα, νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις αφορά το στάδιο της κτηματογράφησης και όχι ότι μπορώ να πάω σε λειτουργούν κτηματολόγιο με κάποιου είδους αίτηση να προσθέσω ή να καταχωρίσω τ.μ. κτίρια κλπ. ... κάνω λάθος ??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω καμμια διαφορά

[στο γνωστο παραδειγμα που αντιμετωπίσαμε εδώ:

εστω οτι δηλωσες στο Πανοραμα οτι εχεις ενα οικοπεδο 1000 τμ. Εβγαλες αδεια, εχτισες δυο κτισματα, αλλα δεν εκανες συσταση ΟΙ.

Τα κτισματα περνούνται σάν "κατα δηλωση"

αλλά δεν παιρνουν ΚΑΕΚ. Θα κανεις συσταση και θα παρει το καθε ενα τον δικο του αριθμο.

Αν εχεις κανει ηδη συσταση, τα αυθαιρετα τακτοποιουνται συμφωνα με την περιπτωση στην οποια υπαγεται το καθε ενα, δινεται βεβαίωση  και γινεται τροποποιηση της συστασης.

Το ερωτημα ηταν οτι

σε ενα "κτήμα", αρα σε εκτος σχεδιου γηπεδο,  χωρις συσταση εχουν δηλωθει μονον  τα νομιμα κτισματα, σαν "λοιπα κτισματα"

Αν πρεπει να δηλωθουν και καποια αυθαιρετα  τμ. προσθηκης.

Εγω θεωρω οτι , ναι.

Και μπορει και σημερα να γινει με συσταση ΟΙ, που θα περιλαμβανει  ολα

υγ

να μην πώ οτι μπορει να συστησει και καθετη με το 98/1, αν αυτη η "προσθηκη" ειναι ανεξαρτητο κτιριο.

 

 

 


 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω λοιπόν ,αν μου επιτρέπεις Δημήτρη ,προς επιβεβαίωση, εάν λοιπόν δεν θέλω να κάνω σύσταση κάθετης  ούτε οριζόντιας και στην δήλωση κτηματολογίου έχω δηλώσει στο παραπάνω κτήμα μου 50 νόμιμα τ.μ. και δεν δήλωσα τα αυθ/τα 20 τ.μ. και στην περιοχή μου το Κτηματολόγιο είναι σε λειτουργία, θα περιμένω την επόμενη καταχώρηση εγγραπτέας (πουλήσω-δωρίσω-χαρίσω) για να ενημερωθούν τα σωστά τ.μ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ερωτημα

σε ενα "κτήμα", αρα σε εκτος σχεδιου γηπεδο,  χωρις συσταση εχουν δηλωθει μονον  τα νομιμα κτισματα, σαν "λοιπα κτισματα",

aν πρεπει να δηλωθουν και καποια αυθαιρετα  τμ. προσθηκης.

η απαντηση ειχε ως εξης:

"Εγω θεωρω οτι , ναι....Και μπορει και σημερα να γινει με συσταση ΟΙ, που θα τα περιλαμβανει  ολα

υγ

να μην πώ οτι μπορει να συστησει και καθετη με το 98/1, αν αυτη η "προσθηκη" ειναι ανεξαρτητο κτιριο."

Συμπληρωματικα δε να προσθεσω οτι,

 Εαν δεν θελουν σημερα συσταση, παραμενουν οπως εχουν και, κατα την πρωτη μεταβιβαση, αναφερονται τα νομιμα τμ. με επι πλεον βεβαιωση για τακτοποιηση των αυθαιρετων."

 

Παντως, συνηθως μιλαμε για κτισματα που μπορουν να  γινουν ανεξαρτητες ΟΙ, οπότε η συσταση ειναι πραξη αναγκαια για να ταυτοποιησεις το ακινητό σου και να κανεις ανεξαρτητες ΟΙ με τα νομιμα και τα τακτοποιημενα.

  Με βαση την βεβαιωση γινεται η συσταση και πωληση.

 Σημερα αυτο το γηπεδο εχει ΚΑΕΚ με δωδεκα νουμερα και  μετα για τα κτισματα εχει..../0 και /0.

Που σημαινει οτι δεν υπαρχει ουτε καθετη ουτε οριζοντια.

Εφοσον θελει να παραμεινει σαν ενα, μεταβιβαζεται οπως ειναι με επι πλεον την βεβαιωση για τα τμ. της τακτοποιησης.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.