Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές ΤΕΕ ως έξοδα επιχείρησης


gapidianak

Recommended Posts

Τη σχεση εχουν οι ασφαλιστικες εισφορες με τις εισφορες υπερ ΤΕΕ (οι οποιες εχουν καταργηθει)???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τη σχεση εχουν οι ασφαλιστικες εισφορες με τις εισφορες υπερ ΤΕΕ (οι οποιες εχουν καταργηθει)???

 

Eννοώ την ετήσια συνδρομή 20 κάτι ευρώ.

 

Μακάρι να γίνει κάποτε και αυτό! Οι ασφαλιστικές εισφορές δεν είναι δαπάνες δηλαδή; Αμήν και πότε!

 

Ακουσα πως από φέτος γίνεται, χωρίς να το έχω διασταυρώσει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν περνιούνται δεδομένου ότι ακούγεται πως θα περνιούνται και οι ασφαλιστικές εισφορές?

 

Mε τον νέο φορολογικό νόμο ( ν 4110/2013) οι ασφαλιστικές εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία που εχουν συσταθεί με νόμο λογίζονται ως δαπάνες του άρθρου 31 ν 2238/94. Αυτό σημαίνει ότι καταχωρούνται στο τηρούμενο βιβλίο εσόδων - εξόδων ή απλογαρφικό κατά πως θα λέγεται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν θα αφαιρούνται ως έξοδο στο βιβλίο και όχι με ειδικό κουτάκι επί της 3 σελίδας του Ε1.

Οπότε όποιος έχει το κουράγιο να πληρώσει ας το καταχωρήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτές οι εισφορές?φέτος μου ήρθε πρώτη φορά ένα χαρτί που μου λέει ότι χρωστάω και τις περσινές. Δεδομένου ότι έχω πάρει την εξαίρεση απο το τσμεδε γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό πρέπει να κάνω κάτι και για αυτές τις εισφορές?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aυτές είναι οι εισφορές μελών του ΤΕΕ, δε ξέρω αν απαλλάσσεσαι λόγω εξωτερικού, κάνε ένα τηλ. στο ΤΕΕ να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.