Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή επίβλεψης παλιάς άδειας


Recommended Posts

Η αδεια (μελετη) ειχε κατατεθει 2/11, οταν ισχυε κανονικα το συστημα αμοιβων.

 

τωρα καλουμαι να πληρωθω για την επιβλεψη λογω ρευματοδοτησης.

 

η αμοιβη επιβλεψης θα παει με νομιμη ή ελευθερη με ιδιωτικο συμφωνητικο?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

     Εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση (επίβλεψη άδειας 2008 ρευματοδότηση τώρα) μου ζητάνε την ελάχιστη αμοιβή!!!!!!!

Λεει ο υπάλληλος ότι αν είναι πρό της 24-06-2011 η ανάθεση - ανάληψη επίβλεψης τότε πάμε στην ελάχιστη αμοιβή ασχέτως αν αιτούμαστε τώρα ρεύμα.

     Φυσικά ''κάπου είχε δεί μία παράγραφο ενός νόμου που τώρα ήταν δύσκολο να την βρεί.....''..!!!!!!!!!!!!!!!

Θα μας τρελάνουν;;;;

Ξέρεις κανείς κάτι που να ενισχύει την άποψη του;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κι εγώ την ίδια απορία.Για έργο του 2011 καλούμε να καταθέσω αμοιβές επίβλεψης για ρεύμα. Το πρόγραμμα(winforam) έχει επιλογή παραμέτρου Πριν ή Μετά το Μάρτιο του 2012. Τι επιλέγω? 

Link to comment
Share on other sites

Πάντα όταν υπολογίζαμε την αμοιβη επίβλεψης, μετά την έκδοση της αδείας, λαμβάναμε υπόψιν το λ εκείνης της χρονικής στιγμής. Δηλαδή υπολογίζαμε την αμοιβή με τα στοιχεία της εποχής που βρισκόμασταν καθε φορά.Αρα και τώρα που θα υπολογίσουμε την αμοιβή επίβλεψης , θα την υπολογίσουμε με  τα στοιχεία τα σημερινά, δηλ. με συμφωνημένη αμοιβή. Πάντως δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι που να έχει σχέση με την 24-6-2011 ημερομηνία σταθμό που να αφορά τον υπολογισμό πριν και μετά της αμοιβής επίβλεψης.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης πάντως, μου ζητούν αμοιβές επίβλεψης με λ σημερινό, αλλά χωρίς συμφωνητικό, για άδεια του 2008, που αναθεωρήθηκε το 2010. Μου το είπε ο ελεγκτής των φορολογικών. Τι κάνω,να πάω με το Νόμο στο χέρι;Υπάρχει κάτι πιό συγκεκριμένο, τύπου εγκύκλιος όσον αφορά τον τρόπο που αντιμετωπίζονται οι αμοιβές επίβλεψης;Δε βρίσκω κάτι στα downloads..

Edited by msol
Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο είναι το ποτέ εκτελέσθηκε η επίβλεψη.

Αν μπορείς να αποδείξεις πως αυτή εκτελέσθηκε μετά τον ν3919, πας με συμφωνηθείσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση κι εμένα αυτό μου φαίνεται λογικό. Ίσως μπορώ να το κάνω τμηματικά βάση τιμολογίων, γιατί κάποιες εργασίες έγιναν ως το 2011 (ο φέρον οργανισμός) και τα περισσότερα το 2012..Τα τιμολόγια είναι αποδεικτικά έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.