Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση κατανάλωσης πετρελαίου


HQ7

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

το θέμα μου έχει ως εξής

 

έχω ένα λέβητα 60.000 θερμίδων με τη προοπτική να συνδεθουν 4 διαμερίσματα 75τμ έκαστο, αλλά προς το παρόν έχω συνδέσει μόνο αυτό

που διαμένω στον 1ο όροφο με σώματα περίπου 15.000 θερμίδων +1 μπόιλερ.Διόροφη η οικοδομή με το λεβητοστάσιο σε ένα δωμάτιο στην ταράτσα και το μπόιλερ πάνω από αυτό τριπλής ενέργειας.(Και εγώ έως τώρα νόμιζα ότι το ζεστό νερό ήταν τσάμπα).

Εχω ηλεκτρονικό θερμοστάτη της aube με εσωτερική θερμοκρασία συνήθως από 19 (στο πολύ κρύο) έως 21,5 .Για εκκινηση του καυστήρα ρυθμίζω τον θερμοστάτη στους 25,5-26 και η αλήθεια είναι ότι ζεσταίνει πολύ γρήγορα και διατηρεί αρκετή ώρα την θερμοκρασία και μετά το σβήνω χαμηλώνοντας την ρύθμιση του θερμοστάτη.Ο καυστήρας είναι στους 75 βαθμούς.Το ίδιο επαναλαμβάνω και το βράδυ και τις υπόλοιπες ώρες όταν υπάρχει ανάγκη δουλεύω το κλιματιστικό.Ενας μέσος όρος κατανάλωσης ετήσιος είναι 1050-1150 λίτρα με φειδωλή χρήση.

Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω την καθημερινή κατανάλωση πετρελαίου (ρύθμιση μπεκ,απομόνωση του μπόιλερ η κάτι άλλο)

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα απομονώνοντας το μπόιλερ θα δεις αρκετή εξοικονόμηση.Να το ανάβεις με ρεύμα, όσο μπορείς τις ώρες του μειωμένου τιμολογίου (στην ανάγκη μπορείς να τοποθετήσεις και ένα χρονοδιακόπτη για το σκοπό αυτό).

Να κάνεις συντήρηση στο λέβητα. Ο καυστηρατζής σου θα σου πει εάν και κατά πόσο μπορείς να υποφορτίσεις το λέβητα, αλλάζοντας το μπεκ, λόγω κινδύνου υγροποιήσεων (εξαρτάται και από την καμινάδα σου αυτό). Εάν έιναι εφικτό, μπορεί να δεις μείωση της τάξης και του 25%.

Αυτά για αρχή σαν πιο απλή και φτηνή λύση. Από κει και πέρα, υπάρχουν και πιο σύνθετες λύσεις, όπως πχ αντιστάθμιση. Αλλά το κόστος ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σώματα 15000 θερμίδες για 75 τ.μ. διαμέρισμα ?! Η λάθος το υπολόγισες ή λάθος μελέτη σου κάναν ή δεν έγινε καν μελέτη.

Εν πάση περιπτώση, για να μειώσεις την κατανάλωσή σου, βάλε μόνιμα το θερμοστάτη σου στους 19-20 βαθμούς (ανάλογα με το επίπεδο άνεσης που θέλεις), βάλε μικρότερο μπεκ στον καυστήρα και ρύθμισε την θερμοκρασία του λέβητα στους 60 βαθμούς.

Υ.Γ. απομόνωσε οπωσδήποτε τη θέρμανση του ΖΝΧ του boiler με το κύκλωμα του λέβητα,

Edited by GPER
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε GPER σ' αυτό με τον λέβητα στους 60 βαθμούς δεν συμφωνώ, γιατί και δεν θα καταφέρει να ζεσταθεί ποτέ και προβλήματα υγροποίησης καυσαερίων θα έχουμε κάτω από τους 50 βαθμούς τις επιστροφής με ότι συνεπάγετε αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ για την ενασχόλησή σας.

Οπως σημείωσα, για να ανάψει ο λέβητας ρυθμίζω τον θερμοστατη στους 25-26 βαθμούς και όταν πιάσει θερμοκρασίες το κατεβάζω για να μην αναβοσβήνει συνέχεια .Κάτι σαν χειροκίνητο δηλαδή , γιατί κάτω από 20 βαθμούς δεν κατεβαίνει η θερμοκρασία εσωτερικά.Αυτό γίνεται 2-3 φορές την ημέρα.

Το σύνολο των θερμίδων είναι περίπου 15.000 και προς τα κάτω.Είναι επειδή στο μπάνιο πρόσθεσα μία πετσετοκρεμάστρα 700 θεμίδων επιπλέον της μελέτης (πιστεύω ότι το μπάνιο πρέπει να είναι ο ζεστώτερος χώρος και ακολουθούν καθιστικό ,υ/δ,κουζίνα).Με αυτή τη λογική πρόσθεσα "αυθαίρετα'' μερικές θερμίδες επιπλέον και στα υπόλοιπα 7 σώματα.

Η υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα πόσο επηρρεάζει την κατανάλωση;

Το μπόιλερ πως απομονώνεται;

Αυτά και σόρυ για την απλούστευση των ερωτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα ερωτήματα και ελλείψει στοιχείων πολλές οι πιθανές απαντήσεις.

1. Ο θερμοστάτης (αν ο λέβητας δεν ανάβει όταν τον έχεις στο 20) είναι μάλλον σε λάθος θέση.

2. Λόγω των μεγάλων σωμάτων σίγουρα χαμηλώνοντας την θερμοκρασία του νερού θα έχεις οικονομία, χωρίς πρόβλημα θέρμανσης.

Αλλά για να μην έχεις τα προβλήματα που λέει ο συνάδελφος spiliosa, βάλε αντιστάθμιση (δεν είναι και πολύ ακριβή λύση)

3. Το μεγάλωμα των σωμάτων, αν έχεις "πραγματικό" μονοσωλήνιο (δηλαδή δύο ή τρία σώματα στη σειρά σε κάθε κύκλωμα) δημιουργεί μεγάλα προβλήματα.

4. Το μποιλερ απομονώνεται ή κλείνωντας κάποια βάνα ή αν έχει αυτονομία κατεβάζοντας τον θερμοστάτη του ή αν έχει δικό του κυκλοφορητή απενεργοποιώντας τον.

5. Η υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα. παρότι ο ΚΕΝAΚ τη θεωρεί μαύρο πρόβατο, δεν νομίζω ότι επιβαρύνει περισσότερο από ψηλή θερμοκρασία νερού, έλλειψη μονώσεων, κακή ρύθμιση καυστήρα, κακή ρύθμιση - χρήση boiler.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα ερωτήματα και ελλείψει στοιχείων πολλές οι πιθανές απαντήσεις.

1. Ο θερμοστάτης (αν ο λέβητας δεν ανάβει όταν τον έχεις στο 20) είναι μάλλον σε λάθος θέση.Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλα΄πλέον δεν μπορώ να κάνω κάτι

2. Λόγω των μεγάλων σωμάτων σίγουρα χαμηλώνοντας την θερμοκρασία του νερού θα έχεις οικονομία, χωρίς πρόβλημα θέρμανσης.

Αλλά για να μην έχεις τα προβλήματα που λέει ο συνάδελφος spiliosa, βάλε αντιστάθμιση (δεν είναι και πολύ ακριβή λύση)

3. Το μεγάλωμα των σωμάτων, αν έχεις "πραγματικό" μονοσωλήνιο (δηλαδή δύο ή τρία σώματα στη σειρά σε κάθε κύκλωμα) δημιουργεί μεγάλα προβλήματα.Εκεί δεν έκανα καμμία οικονομία και το κάθε σώμα έχει το δικό του κύκλωμα,εκτός από 2 που βρίσκονται πολύ κοντά στο κολεκτερ και είναι εν σειρά.

4. Το μποιλερ απομονώνεται ή κλείνωντας κάποια βάνα ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ή αν έχει αυτονομία κατεβάζοντας τον θερμοστάτη του οχι ή αν έχει δικό του κυκλοφορητή οχι απενεργοποιώντας τον.

5. Η υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα. παρότι ο ΚΕΝAΚ τη θεωρεί μαύρο πρόβατο, δεν νομίζω ότι επιβαρύνει περισσότερο από ψηλή θερμοκρασία νερού, έλλειψη μονώσεων, κακή ρύθμιση καυστήρα, κακή ρύθμιση - χρήση boiler.

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις παιδιά.Τώρα βγάζουμε αυτόν τον χειμώνα έτσι και τον επόμενο βλέπουμε.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή της θέσης του θερμοστάτη είναι μάλλον το μόνο εύκολο να γίνει. Καλώδια μέσα σε επίτοιχο καναλάκι θα τραβήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή της θέσης του θερμοστάτη είναι μάλλον το μόνο εύκολο να γίνει. Καλώδια μέσα σε επίτοιχο καναλάκι θα τραβήξεις.

Σίγουρα,αλλά και σε πιό κρύα ζώνη να το τοποθετήσω -2 βαθμούς θα δείχνει οπότε πάνω κάτω στα ίδια θα είμαι

Η αντιστάθμιση πόσο μπορεί να κοστίσει;

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ χοντρικούς υπολογισμούς 500 - 600 € εγκατεστημένη.

Μπορεί βέβαια να παίξουν πολύ οι τιμές ανάλογα με τους κατασκευαστές.

Αυτή τη στιγμή ψάχνω για το σπίτι μου για ελεγκτή αντιστάθμισης μόνο, και οι τιμές παίζουν από 150 ως 700 €.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.