Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης βιομηχανικών κτηρίων σε υπεραγορές


liv

Recommended Posts

συναδερφοι γεια σας...χρειαζομαι τα φωτα σας...

 

στην επαρχια οπου εργαζομαι εχει προκυψει ενα θεμα με παλαιες βιομηχανικες εγκαταστασεις (κυριως εκκοκκιστηρια με τεραστιους αποθηκευτικους χωρους) οι ιδιοκτητες των οποιων λογω της κρισης του τομεα τους τα τελευταια χρονια, αναζητουν τροπους εναλλακτικης αξιοποιησης τους...

 

κυριως με ρωτουν για τη δυνατοτητα στεγασης και λειτουργιας σε αυτα υπεραγορων, σουπερ μαρκετ κτλ.

 

προκειται κυριως για κατασκευες δεκαετιας 70-80, φυσικα εκτος σχεδιου

 

μηπως γνωριζει κανεις εαν υπαρχει τροπος να γινει αλλαγη χρησης σε αυτα?

το προβλημα βρισκεται στις μεγαλες επιφανειες των κτιριων αυτων που ξεπερνουν κατα πολυ τα 600μ2 που τιθονται ως μεγιστη καλυψη/δομηση κατα κανονα των καταστηματων εκτος σχεδιου...εδω βεβαια μπορω να κανω χρηση της παρεκκλισης στο 0,2...και αυτη ομως πολλες φορες δεν αρκει...

δευτερο βασικο προβλημα οι πλαγιες αποστασεις (15μ για καταστηματα χωρις δυνατοτητα παρεκκλισης)...

ο νομος μου φαινεται αρκετα σαφης...απλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι σ αυτη τη χωρα του παραλογου που ζουμε δεν υπαρχει καποιο παραθυρακι:)

Link to comment
Share on other sites

γειά! την ίδια περίπτωση έχω κι εγώ και προσπαθώ να τη μοντάρω όσο καλύτερα γίνεται. σύμφωνα με τα λεγόμενα ενός έμπειρου τοπογράφου πολεοδομίας έχω μαζέψει τις παρακάτω ππληροφορίες:

1. εφόσον η ισχύουσες χρήσεις γης το πειτρέπουν μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης σε υπεραγορά.

2. μπορείς να δηλώσεις όσα τετραγωνικά μπορείς σαν καταστήματα και τα υπόλοιπα σαν εμπορική αποθήκη (εφόσον και αυτό προβλέπεται από τις χρήσεις γης) και πας με τους όρους δόμησης της αποθήκης.

3.αν μπαίνεις μέσα σε όρια είναι οκ δεδομένου ότι κάνεις αλλαγή χρήσης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο

4. αμα τα τετραγωνικά για την υπεραγορά είναι παραπάνω κάνε ημιυπαίθριους!!

 

αυτά μου είπε ο ψαγμένος τοπογράφος. καλύτερα όμως να μοντάρεις μια λύση στο περίπου και να πας να τη συζητήσεις με την πολεοδομία για να είσαι σιγουρος ότι θα το δεχτεί.

αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

2. μπορείς να δηλώσεις όσα τετραγωνικά μπορείς σαν καταστήματα και τα υπόλοιπα σαν εμπορική αποθήκη (εφόσον και αυτό προβλέπεται από τις χρήσεις γης) και πας με τους όρους δόμησης της αποθήκης.

 

Απο ότι γνωρίζω όταν πας σε μεικτή χρήση (δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται ο παραπάνω συνδιασμός) πας με τους όρους δόμησης της δυσμενέστερης κατάστασης. Δηλαδή θα πήγαινες με τους όρους δόμησης των καταστημάτων και όχι των αποθηκών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.