Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιδοτηση μηχανικων 2013


djchris

Recommended Posts

Υπαρχει και μια ακραια λυση, να μαζευτουμε 5-6 και να υλοποιησουμε την επενδυση στο ονομα του ενος

Eτσι περίπου θα το κάνω εγώ...Με 2ο άτομο. Ολα απο μισά. Αν φυσικα δεν αγοράσω ένα ροβερ άνευ προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι αυτος που θα την υλοποιησει πρεπει να μεινει 5 χρονια ανοικτος στα βιβλια του,

 

To διάβασα όλο. Πού το λέει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Η αποφασιζει κανεις να κανει το ανοιγμα και να προχωρησει,η καλυτερα να τα παρατησει απο τωρα.Σε ενα-δυο χρονια θα γινουμε part time υπαλληλοι σε αυτους που τολμησαν...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνάδελφε, νομίζεις πως θα υπάρχουμε σαν αυτόνομα τεχνικά γραφεία με τη σημερινή μορφή;

Ενα αφεντικο μεγαλονταλαβερτζής μηχανικός (είτε που είχε χρήμα, είτε κονέ-βλ. μεγαλομελετητές) και 5-10-20 μηχανικοί απο κάτω για μεροκάμματο.

Οχι οτι δεν εχει γίνει αυτό σε καποιο βαθμό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα ΠΕΑ. Βλέπεις μια σφραγίδα με 1000-2000 ΠΕΑ. Με τον παραπάνω τρόπο. Και πάει λέγοντας.

 

Μακάρι οποιος συνάδελφος ενταχθεί να πάει καλά, αλλα το μελλον προβλέπεται δυσοίωνο. Προσωπικά σκέφτομαι να μπώ. Αλλά τα ζυγίζω και λεω το εξής. Με 20.000+ΦΠΑ παίρνω ένα ροβερ "μάρκας", ένα τοταλ "μάρκας" , ένα χωροβάτη "μάρκας" και τα ρέστα για λογισμικό. Η ένα base rover "κοινό" και άλλα ή ένα base rover "μάρκας".

Επειτα σκέφτομαι τα εξής:

Με το τοταλ που εχουμε, μια χαρά δουλεύουμε 10 χρονάκια. Για τις κοινές δουλειές μας δε χρειάζεται καλύτερο.

Με 5-6-7Κ παίρνουμε ενα ροβεράκι "κοινό" ή "μάρκας" και καθαρίζουμε

Χωροβάρη, στα 10 χρόνια χρειαστήκαμε 5 φορές, δανειστήκαμε...

Λογισμικό έχουμε ήδη

...και πάει λέγοντας.

 

Θέλω να καταλήξω πως καλό το τριπάκι της επιδότησης, αλλά μήπως πολλοί που δε χρειαζονται κατι πραγματικά μπαίνουν σε μια διαδικασία, που θα τους κοστίσει στο τέλος ;

 

Υ.Γ. ζαβι, νομίζω για 3 χρήσεις πρεπει να μέινει ενεργός, αλλα δε το διαβασα και λεπτομερώς...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα,ενα προβληματισμο εθεσα....(μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...)

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που υπήρχε όντως ανάγκη, μπήκαμε σε επιδοτούμενα. Τώρα συμμερίζομαι τους προβληματισμούς του kane και του zavi.

Να πάρεις τι? Ένα γεωδαιτικό GPS θέλω για να μην νοικιάζω. Ναι, αλλά θα ξανατύχει δουλειά τα επόμενα χρόνια για να γίνει απόσβεση έστω του 50%??

Εδώ καλά λέει δεν ξέρουμε αν θα έχουμε ανοιχτά γραφεία ή αν θα είμαστε στην χώρα σε 1-2-3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει πάρει επιδότηση ΟΑΕΔ ΝΕΕ και περιμένει το τελευταίο ποσο, μπορεί άραγε να ενταχθεί και σε αυτό το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Για 3 χρησεις πρεπει να μεινει ανοικτος συμφωνα με το εσπα, αλλα για την εφορεια πρεπει να μεινει 5 ωστε να αποσβεστει ο εξοπλισμος.

 

Αν δεν αποσβεστει φορολογικα ο εξοπλισμος, τοτε αυτος που φορτωνεται την επενδυση για αλλους οταν παει να κλεισει, καλειται να πληρωσει μετρητοις την αναποσβεστη αξια συν το φπα που της αναλογει. Ενω αν φαινεται οτι εχει πουλησει τον επιδοτουμενο εξοπλισμο, φορολογειται στο κερδος που προκυπτει απο τη διαφορα sale value μειον book value. Και με κλιμακα 26% μιλαμε για αρκετα μεγαλο ποσο....

 

Με λιγα λογια, αν εγω υλοποιησω την επενδυση των 20000 για αλλους και μετα απο κανα δυο χρονια θελω να κλεισω βιβλια, τον ρουφηξα χειροτερα και απο τη μπριανα μπανκς. Θα μου πεις γιατι να κλεισω βιβλια αφου ειμαι νεος? Ε δεν ξερω με αυτη την κατασταση, γνωριζει κανεις μας αν με αυτη την κατασταση δεν θα φυγει απο ελλαδα την επομενη πενταετια?

 

Εδω ακριβως ειναι και το προβλημα.....

 

Γι αυτο λεω οτι η λυση αυτη ειναι ακραια. Αν βρεθει καποιος που να θελει να φορτωθει 5000 δικης μου επενδυσης ωστε να μπορει να σπασει σε μικροτερο ποσο τη δικη του, του χαριζω το φπα της, δηλαδη ενα χιλιαρικο. Οποιος θελει στελνει pm.

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.