Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιδοτηση μηχανικων 2013


Recommended Posts

Κρίμα που η επιδότηση για το επαγγελματικό αυτοκίνητο έχει περιορισμό αλλιώς...http://www.landrover.gr/index.php?page=defender_double_cab

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι το εξης:

Εχει αναγκη ο Κιουι εξοπλισμο αξιας 20.000Ε????

Αν ναι, δεν βρισκω κανενα προβλημα.

 

Αν τωρα ο Κιουι δεν εχει καμια τετοια αναγκη, αλλα θα τη δημιουργησει για να μπει στο ΕΣΠΑ, απλα θα πω οτι ειναι πολυ Κιουι!!!!!

 

Αν εγω κανω 50 Τοπογραφικα το χρονο και νοικιαζω εξοπλισμο καθε φορα, αξιας 200Ε, τοτε σε 5 χρονια εχω κανει τη αποσβεση μου.

 

Αν ομως κανω 2 Τοπογραφικα το χρονο και για το λογο αυτο θα μπω στη διαδικασια να δωσω 20.000Ε για να κανω εξαρτηση σε ΕΓΣΑ τοτε ειμαι πολυ Κιουι!!!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα πάρεις. Αφού φυσικα τα δεσμεύεις σε μορφή εγγυητικής ή πάρεις δάνειο ή τα έχεις σε καταθέσεις.

 

Θα δώσεις δηλ 14600ε για τα 24600 και θα πάρεις πίσω τα 10.000.

 

Αυτό μπορεί να συμφέριε εσένα (εννοείται) που ξεκινάς τώρα! Και θα παρεις και τοταλ και ροβερ και Η/Υ και σοφτγουερ και πλόττερ και πάει λέγοντας. Αλλά για τα υφιστάμενα γραφεία, συζητάμε πως ειναι ψιλο-άχρηστο το πρόγραμμα "σήμερα".

Εσύ αφου θα τα αγόραζες ουτως ή άλλως, σου κάθεται λουκούμι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω στην άποψή μου ότι, μόνο ....Κιουι θα είναι όπως σήμερα κάνει επένδυση έστω και 1.000 ευρώ!!! Δεν υπάρχουν, ούτε πρόκειται να υπάρξουν δουλειές για να γίνει η οποιαδήποτε απόσβεση τα επόμενα δέκα χρόνια. Ας μην είμαστε ...Κίουι και να ...παίξουμε το παιχνίδι τους.

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα κανεις λαθος.

 

π.χ.

Ο αλλος εχει κανει βιομηχανια Ν4014 και αγορασε 4000Ε σκαννερ.

Πιστεψε με οτι θα τα βγαλλει τα λεφτα του μηχανηματος.

 

Ο αλλος κανει 30 Τοπογραφικα το μηνα (ναι καλα διαβασες) και αγορασε 25.000Ε εξοπλισμο.

Και αυτος θα τα βγαλλει τα λεφτα του.

 

Επισης υπαρχουν νεοι μηχανικοι που θελουν να κανουν ενα ξεκινημα.

Με εναν υπολογιστη, ενα πλοττερ και 5-6 πραγματακια για το γραφειο φτανεις για πλακα τα 10.000Ε.

Ή και να μην τα φτασεις, λες "θα εδινα 10.000Ε, ας δωσω 20.000Ε αφου τα μισα θα τα παρω πισω"

 

 

Σε καθε περιπτωση ο καθενας ζυγιζει τις αντοχες και τις δυνατοτητες του.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον μην αγοράζετε πλότερς ακόμη και οι νέοι μηχανικοί! Είναι γεμάτη η αγορά με μεταχειρισμένους αχρησιμοποίητους από προηγούμενα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

"Αυτός" που λες, από 1.1.2013 μέχρι σήμερα πόσες δηλώσεις 4014 μπορεί να έχει κάνει;;;;

"Αυτός" που λες, από σήμερα μέχρι 30.5.2013 πόσες δηλώσεις 4014 ελπίζει ότι, θα κάνει;;;;;

 

Από την άλλη δεν θεωρώ ότι, θα 'ναι πολλοί αυτοί που κάνουν 30 τοπογραφικά το μήνα.....

Μπορεί κάποτε να υπήρχαν, τώρα όμως..... πάνε αυτές οι εποχές, πέρασαν ανεπιστρεπτί.....

 

Κι ο νέος μηχανικός ΔΕΝ έχει καμία απολύτως ελπίδα αν σήμερα ξεκινήσει επαγγελματική δραστηριότητα ως μηχανικός. "Πέθανε" αυτό το φρούτο για τα επόμενα δέκα χρόνια. Απλώς θα "κοτσάρει" το πτυχίο στον τοίχο και θα φάει τα λεφτά του μπαμπά του (τα ίδια κεφάλαια), θα χρεωθεί και άλλα τρέχοντα έξοδα (π.χ. ενοίκια, φόρους κ.λπ.) και σε δύο - τρία χρόνια θα βγει και ...χρεωμένος!!!!

 

Κρίμα, αλλά έτσι είναι....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, +1 στον zavi για την απολαυστική ανάλυση!

Πάντως εάν κάποιος νέος έχει το ρευστό και τις γνωριμίες να ξεκινήσει (πχ επαρχία νομοί με αυξημένα εισοδήματα) ας μη τον αποπαιρνουμε τελείως, όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν ούτως ή άλλως το πήρε απόφαση να ξεκινήσει, και εχει να στήσει γραφείο από την αρχή - ακόμα και έπιπλα κλπ κλπ, μπορεί και να του κάνει το πρόγραμμα.

Αν και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να ψάξει πρώτα πλεον και στα μεταχειρισμένα, όπου υπάρχουν πολλές ευκαιρίες με λιγότερα και από τα μισά.

 

Το πρόγραμμα τους ήδη υφιστάμενους δε μας αφορά με τέτοιο όριο επένδυσης -και λογικό είναι αφού πάμε κατα διαόλου- , εκτός από τοπογράφους που έχουν δουλειές και πλησιάζουν ούτως ή άλλως για αλλαγή εξοπλισμού, ή για μηχανικούς που ασχολούνται με κατασκευη που χρειάζονται αυτοκίνητο.

Και πάλι όμως, εγώ πες ότι μπορώ να τα δώσω τα 10000 για αμάξι με συνέταιρο, πες ότι βρίσκω και τοπογράφο να πάρει ένα μηχάνημα για να κλείσω τα 20000, το θέμα είναι ότι α) δεσμεύομαι να πληρώνω κάθε χρόνο και τα πάγια που συνεπάγεται ένα αμάξι, με τα service του, την ασφάλειά του, τα λάστιχά του. Μετά τί να κάνω θα πουλήσω το δικό μου και να κυκλοφορώ με την κλούβα μάλλον? β) πρέπει το σημαντικότερο για 3 χρόνια να είμαι εδώ σταθερός με τις μυγοσκοτώστρες, αλλιώς θα τα πάρουν όλα πίσω cash κιόλας. θα ειμαι? (τα 5 τα προσπερνάω της εφορίας, πες ότι πωλούνται όλα κοψοχρονιά μεταχειρισμένα, πληρώνεις και μια λυπητερή και ησυχάζεις)

 

Πάντως για το αμάξι αναφέρουν μέγιστο έξοδο 10000+φπα, και σε άλλο παράρτημα είδα ότι πρέπει να είναι καινούριο. Και πού θα βρεις τόσο φθηνό επαγγελματικό ρε παιδιά? εκτός αν εννοούν ότι μπορείς να προτείνεις ακριβότερο, αλλά σου δικαιολογούν μόνο τα 10000/2 = 5000 χιλ.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει απο την αρχη οτι ΟΛΑ τα επενδυτικα προγραμματα αφορουν ατομα/επιχειρησεις που δραστηριοποιουνται σε συγκεκριμενους τομεις και ΕΧΟΥΝ σκοπο να επενδυσουν.

 

Ειναι τουλαχισουν αστειο να νομιζει καποιος οτι του χαριζουν 10.000Ε ή οτι πρεπει να του χαρισουν 10.000Ε ή οτι θα γινει επενδυτης επειδη ετυχε η δραστηριοτητα του να συμπεριλαμβανεται στους επιλεξιμους ΚΑΔ.

 

 

Οποιος εχει το μυαλο και το κεφαλαιο (ασφαλως και την προοπτικη να κανει αποσβεση) ας τολμησει.

 

Δεν καταλαβαινω γτ πρεπει να κουβεντιαζουμε τοοοοοοσο πολυ για ενα προγραμμα ΕΣΠΑ που δεν ειναι και κατι σπουδαιο, απλα επειδη ετυχε να αφορα και μηχανικους.

 

Συνοψιζοντας

-Οποιος εχει και τα λεφτα και θα τα καταναλωνε ετσι κι αλλιως ας το κανει.

-Οποιος νομιζει οτι μπορει να παρει το ρισκο ας το κανει. 10.000Ε ισως ηταν αστειο ποσο πριν λιγα χρονια, τωρα ειναι σημαντικο, αλλα δεν θα τελειωσει και η καριερα καποιου επειδη θα χρεωθει 10.000Ε (αν δεν τα εχει). Αλλοι χρεωνονται τα 2-3 φορες παραπανω για ενα αμαξι μεσαιας κατηγοριας, με 150 αλογα, που καει 12λιτρα/100χιλιομετρα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.