Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πάγιο θέρμανσης φυσικού αερίου πολυκατοικίας


ksir

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Απευθύνουμε στους Μηχανολόγους σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.

Στην πολυκατοικία μας είχαμε λέβητα πετρελαίου, ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ, ενώ στην συνέχεια συνδεθήκαμε με φυσικό αέριο.

Το πάγιο, το οποίο μοιραζόμαστε, είναι της τάξεως του 27,8%, το οποίο μου φαίνεται αρκετά υψηλό ενώ το υπόλοιπο είναι η καταναλώση μας.

Έχω μάθει από άλλες πολυκατοικίες με φυσικό αέριο ότι το πάγιο κυμαίνεται στο 17% περίπου.

Διαφέρει το πάγιο από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο ή είναι το ίδιο και εξαρτάται από την μελέτη του Μηχανολόγου; Θα πρέπει να αλλάξει η μελέτη του Μηχανολόγου για το φυσικό αέριο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

Το πάγιο δεν έχει σχέση τη καύσιμη πηγή ενέργειας

 

Το πάγιο προβλέπεται ή απο το καταστατικό της πολυκατοικίας ή απο τη μέλετη κατανομής δαπανών (το λεγόμενο fiei), το οποίο έχει προκύψει απο την μελέτη απωλειών των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας

 

Εσείς τι εχετε στη πολυκατοικίας σας ?

 

Καταστατικό ή μελέτη κατανομής δαπανών ?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω το πάγιο διαμορφώθηκε βάσει της μελέτης του Μηχανολόγου, που κατατέθηκε στην εταιρεία κοινοχρήστων. Από ότι έμαθα από τον κατασκευαστή μίλησε με τον Μηχανολόγο και είπε ότι δεν αλλάζει το πάγιο. Απλά ήθελα να το επιβεβαιώσω. Οπότε δεν μπορώ να γλυτώσω κάτι οικονομικά από το πάγιο, διότι χρησιμοποιώ μόνο air condition για θέρμανση. Φαντάσου ότι χρεώθηκα 30€ για 2 μήνες που δεν άναψα καθόλου το φυσικό αέριο.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Το πάγιο, το οποίο μοιραζόμαστε, είναι της τάξεως του 27,8%, το οποίο μου φαίνεται αρκετά υψηλό ενώ το υπόλοιπο είναι η καταναλώση μας.

Έχω μάθει από άλλες πολυκατοικίες με φυσικό αέριο ότι το πάγιο κυμαίνεται στο 17% περίπου.

 

Μάλλον κάτι δεν μας λές σωστά ή δεν σου τα έχουν πει σωστά

 

Κατ' αρχήν πόσα διαμερίσματα είστε στη πολυκατοικία ?

 

Τι είναι αυτό 27,8% ? Απο που προκύπτει ? Απο μελέτη κατανομή δαπανών ?

 

Ποιοί το μοιραζόσαστε το 27,8% (μιλάς πληθυντικό) και πόσοι είστε (σε αριθμό) ?

 

Αν το 27,8% το πληρώνεις μόνος, είναι μεγάλο ποσοστό για ενα διαμέρισμα

 

Για απάντησε μας να καταλάβουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω το πάγιο διαμορφώθηκε βάσει της μελέτης του Μηχανολόγου, που κατατέθηκε στην εταιρεία κοινοχρήστων....

Προσπάθησε να βρεις την οικοδομική άδεια του κτιρίου κι από εκεί δες τι μελέτες είχαν υποβληθεί. Αν η Ο.Α. είναι μετά τον Γενάρη του 1986 θα πρέπει να συμπεριλαμβανόταν και μελέτη κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης. Δεν θα το γράφει στην Ο.Α. (στο στέλεχος θα γράφει "μελέτη κεντρικής θέρμανσης") αλλά θα ξέρεις ότι πρέπει να είχε κατατεθεί και τέτοια μελέτη. Την αναζητάς, ζητάς και από την εταιρεία που σας βγάζει τα κοινόχρηστα να σου δώσει τους συντελεστές εi και fi, τους συγκρίνεις με αυτούς της μελέτης και βλέποντας και κάνοντας από εκεί και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα το 27% μια χαρά μου φαίνεται, στην δίκια μας πολυκατοικία είναι 39% το πάγιο... σωστά τα λέει ο μηχανολόγος, το πάγιο δε έχει να κάνει με την Πηγή θέρμανσής, άλλα με την κατανομή δαπανων και το καταστατικό.

Ένας τρόπος υπάρχει, να αποσυνδεθεις από την κεντρική θέρμανση και να συνδεθεις με φυσικό αέριο αυτονομα.

Άλλα 30 ευρώ πάγιο εγώ δεν τα βλέπω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Το 27,8% προκύπτει από την μελέτη του Μηχανολόγου. Είναι το ποσοστό της συνολικής κατανάλωσης του λέβητα της πολυκατοικίας, το οποίο μοιραζόμαστε 10 διαμερίσματα. Δεν είναι τα χιλιοστά θέρμανσης του δικού μου διαμερίσματος. Τα χιλιοστά μου είναι 124.

Το έψαξα για να συνδεθώ αυτόνομα με δικό μου λέβητα αλλά αξίζει να δώσεις 2000-2500€; Πότε θα κάνεις απόσβεση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συναδελφε! Πράγματι από την στιγμή που υπαρχει ήδη φ.α. δεν βλέπω να γίνεται απόσβεσή, σε εύλογο χρόνο τουλάχιστον. Η λύση αυτή υπάρχει αν υφίστανται άλλα προβλήματά που υπάρχουν σε πολυκατοικίες πχ ασυνενοησια σε θέματά θέρμανσής...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

το πάγιο καθορίζεται απο τη μελέτη.και το βλέπω σωστό ενα πάγιο 30τοις εκατό γιατι σε περίπτωση που δεν ανοιγοι θερμανση ένα διαμέρισμα ωφελείται απο τα διπλανά.πάνω κάτω και γύρω.εκεί που κλέβουν είναι οταν αυξάνουν τα σώματα και δυστυχώς είναι πολοί.

Link to comment
Share on other sites

όταν τα εγκατεστημένα σώματα έχουν υπολογιστεί ώστε να θερμαίνουν μια συγκεκριμένη ιδιοκτησία, ποιός ο λόγος να αλλάξει κάποιος το μέγεθος τους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.