Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πάγιο θέρμανσης φυσικού αερίου πολυκατοικίας


ksir

Recommended Posts

37 λεπτά πριν, Arche said:

όταν τα εγκατεστημένα σώματα έχουν υπολογιστεί ώστε να θερμαίνουν μια συγκεκριμένη ιδιοκτησία, ποιός ο λόγος να αλλάξει κάποιος το μέγεθος τους?

το πάγιο καθορίζεται απο τη μελέτη.και το βλέπω σωστό ενα πάγιο 30τοις εκατό γιατι σε περίπτωση που δεν ανοιγοι θερμανση ένα διαμέρισμα ωφελείται απο τα διπλανά.πάνω κάτω και γύρω.εκεί που κλέβουν είναι οταν αυξάνουν τα σώματα και δυστυχώς είναι πολοί. Εφόσον χρεώνεται η δαπάνη με τις ώρες που έκαψε ο κάθε ένας τα πολλά σώματα ζεσταίνουν πιοο γρήγορα το χώρο.άρα λιγότερες ώρες, και φυσικά κλεβουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το γνωρίζω και δεν κλέβω, είμαι Μηχανικός και μελετητής, την περίοδο 2001 - 2011 έκανα τα σχέδια αρκετών οικοδομών. Σε πολλά διαμερίσματα ξαναέμπαινα το 2010 - 2014 όταν έκανα ρυθμίσεις αυθαιρετων χώρων, με το Νόμο 3843 και άλλους. Η εμπειρία η δικιά μου λέει ότι δεν κλέβουν. Σε εσάς τι κάνουν δεν το ξέρω.

 

απλώς είχα την εντύπωση ότι αν θες να αλλάξεις ένα σώμα, πρότινος πρέπει να αδειάσεις το νερό του δικτύου, οπότε απορούσα κατά πόσο μπορεί να άλλαξε κάποιος 1 δηλαδή κατά τη δικιά μου γνώση που μπορεί να αφορά ένα κτίριο, να άδειασε το νερό των σωμάτων της πολυκατοικίας! Και να μην τον καταλαβάν ?...

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Arche said:

απλώς είχα την εντύπωση ότι αν θες να αλλάξεις ένα σώμα, πρότινος πρέπει να αδειάσεις το νερό του δικτύου, οπότε απορούσα κατά πόσο μπορεί να άλλαξε κάποιος 1 δηλαδή κατά τη δικιά μου γνώση που μπορεί να αφορά ένα κτίριο, να άδειασε το νερό των σωμάτων της πολυκατοικίας! Και να μην τον καταλαβάν ?...

Στην αντικατάσταση σώματος, κλείνεις τους δύο (2) διακόπτες του σώματος (προσαγωγής και επιστροφής) και βγαίνει μόνο το νερό απο το συγκεκριμένο σώμα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Arche said:

αν βγει βεβαια πάνω σε ένα ξύλινο δάπεδο το κάνει ...

Βάζεις λεκάνη στο κάτω στόμιο του σώματος και ξεμπερδεύεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έχει αναφερθεί πολλές φορές αντίστοιχο θέμα.

Υπάρχει ο σχετικός κανονισμός, ο κανονισμός κατανομής δαπανών θέρμανσης πολυκατοικιών ( ΦΕΚ 631Δ/1985).

Πρέπει να γίνει μελέτη από μηχανολόγο για τον υπολογισμό των θερμικών φορτίων των ιδιοκτησιών, αν δεν υπάρχει ήδη στον φάκελο της άδειας, και στην συνέχεια πρέπει να γίνει η μελέτη κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης.

Το ποσοστό που ονομάζουμε "πάγιο"  είναι ο συντελεστής fi*εi για τα λειτουργικά έξοδα, o συντελεστής πλ για τα λειτουργικά έξοδα των αποσυνδεδεμένων ιδιοκτησιών και ο συντελεστής πi για τα έκτακτα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.