Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος σε θερμοστατικές κεφαλές


blackbeard

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω ένα κτίριο με τρεις οροφους και σε όλα τα σώματα έχω θερμοστατικές κεφαλές.

στο ισόγειο και στον πρώτο όροφο μόλις οι θερμοστατικές "πιάσουν" την θερμοκρασία ρύθμισης, πανε να κλείσουν αλλα δεν ξέρω για πιο λόγο αρχιζουν να ανοιγοκλείνουν και κανουν πολύ θόρυβο!!!μου είπαν να βάλω στον σε αυτούς τους ορόφους μια βαλβίδα διαφορικής πίεσης και να χαμηλώσω την πίεση ωστε να μπορεί να κλείσει η θερμοστατική...Μόλις την έβαλα αλλά δεν κανει δουλειά...χτυπάνε ακόμα.Μήπως μπορεί κάποιος να μου δωσει καμια ιδέα για το τι μπορεί να πρόκειται?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια φωτογραφία πώς την έβαλες, σε τι πίεση τη ρύθμισες?, μανομετρικό του κυκλοφορητή?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Όποιος μπορεί ας εξηγήσει αυτό το φαινόμενο. 

Προφανώς είναι θέμα πίεσης του δικτύου. 

Ξεκινά με ένα συνεχόμενο ήχο σαν τσαγιέρα και συνεχίζει με αυτό που ακούτε στο βίντεο. 

Το σύστημα έχει αντλία θερμότητας, κλασικό κυκλοφορητή (όχι inverter) αλλά όλα ξεκίνησαν όταν μπήκαν οι θερμοστατικές κεφαλές. 

https://youtu.be/vX7gyIGPC3g

Link to comment
Share on other sites

Τι κυκλοφορητής είναι;

Δοκίμασες να τον βάλεις σε μικρότερη σκάλα λειτουργίας;

 

Κάνε μας μια περιγραφή του μεγέθους της εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το ΔΡ της βαλβιδας ειναι μικροτερο απο το μανομετρικο του κυκλοφορητη.

 

(ΔΡ= η μεγιστη διαφορικη πιεση που μπορει η βαλβιδα να διατηρηθει σε κλειστη θεση)

Link to comment
Share on other sites

Μικρός είναι...

 

Αν τον βάλεις στη θέση ΙΙ, τι γίνεται; Δουλεύουν οι θερμοστατικές; Μήπως όμως δεν ζεσταίνονται καλά τα σώματα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στη θέση ΙΙΙ είναι πολύ και μπορεί στη θέση ΙΙ να είναι λίγο, μπορείς εναλλακτικά να τον αφήσεις στη θέση ΙΙΙ και να στραγγαλίσεις κάποια βάνα (αν υπάρχει) στην έξοδό του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στο σύστημα υπάρχουν πολλές πατέντες γιατί το κτίριο είναι έτσι. 

Η αντλία δεν φτάνει να καλύψει τις θερμικές ανάγκες. Η κατοικία είναι τριώροφη (μονοκατοικία).

Ισόγειο 40 τ.μ.

1ος όροφος 110 τ.μ.

2ος 110 τ.μ.

Η κατασκευή είναι του έτους 1990, αφορά στενόμακρη κάτοψη και δεξιά αριστερά υπάρχουν άλλες κατοικίες.

Την αγόρασα με σκοπό να καλύψει τον 2ο και είναι της Daikin 16Kw υψηλών θερμοκρασιών (είχαμε κάνει μελέτη θερμικών απωλειών τότε). 

Τελικά λόγω έκτακτων παραγόντων, στέλνει σε ένα σώμα στο ισόγειο, ένα σώμα στον 1ο και όλο τον 2ο. 

Οριακά την παλεύει και χρειάζεται να δουλεύει αρκετές ώρες. 

Δεν πολύ ξέρω από αυτά αλλά η διαδρομή που καλύπτει ο κυκλοφορητής μου φαίνεται μεγάλη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.