Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

καλησπέρα στην ομάδα!είμαι φοιτητής στο τμήμα αυτοματισμού και θέλω να ρωτήσω με αφορμή το μάθημα autocad που κάνουμε πάνω..ασχολούμαστε με  μηχανολογικό σχέδιο κυρίως με 3d αντικείμενα .....σύμφωνα με τη σχολή που ασχολούμαστε αρκετά με ηλεκτρολογικά-ηλεκτρονικά πάνω σε τι θα μπορούσε να είναι μελλοντικά η δουλειά μου με autocad?πάνω σε τι δλδ θα μπορούσα να εργαστώ

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (κάτω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Stergios Vasiliadis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με το F9 ενεργοποιείς/απενεργοποιεις το snap του κερσορα πανω στο grid που εχεις ορισει. Για περισσοτερες αλλαγες πατα osnap

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Μια ερωτησούλα εάν ξέρει κάποιος να μου πει.... Φτιάχνω ένα σχέδιο στο autocad το οποίο θα το εξάγω σε dxf για να το στείλω σε συνάδελφο που δουλεύει με Τέκτωνα...... το θέμα είναι ότι ο Τέκτωνας δεν βλέπει τους ελληνικούς χαρακτήρες που γράφω στα single line text και τα δείχνει με ερωτηματικά..... οι αριθμοί φαίνονται κανονικά..... δεν ξέρω τι εργαλεία έχει ο Τέκτωνας και κατά πόσο μπορεί να τα διορθώσει αφού λάβει το αρχείο ο συν/φος , αλλά καλό θα ήταν το σχέδιο να φύγει από εμένα έτοιμο... Μήπως γνωρίζετε ποιες γραμματοσειρές με ελληνικούς χαρακτήρες είναι άμεσα συμβατές μεταξύ Αcad και Τέκτωνα ώστε να φτιάξω ένα text style και να δουλέψω εξ΄αρχής με αυτό? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Να διορθώσω στο προηγούμενο μήνυμα μου ότι ο τέκτωνας βλέπει τα text objects με την μορφή '' åîáóöáëßæïíôáé '' και όχι με ερωτηματικά όπως έγραψα εκ παραδρομής...

 

On 5/8/2019 at 9:40 ΜΜ, lou said:

 

Απαντώ ο ίδιος στο ερώτημα μου (lol🤣)..... σε περίπτωση που κάποιος συν/φος το αντιμετωπίσει στο μέλλον....

μετά από μερικές δοκιμές βρήκα την γραμματοσειρά wgsimpl.shx η οποία είναι συμβατή με τους ελληνικούς χαρακτήρες.....παραθέτω δείγμα....2119472940_.gif.fe1e9fca53fdbf135e6ec0cb7514f901.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι ... με λίγες γνώσεις στο πρόγραμμα.

Επείδή πρέπει να έκανα κάποια μ@@@@κια (δεν ξέρω τι πάτησα - έχω το 2004) όταν ανοίγω ένα αρχείο και πάω να ανοίξω ενα δεύτερο μου τα ανοίγει στο ίδιο αρχείο και για να κάνω αλλαγές (πχ copy/paste) πρέπει να μικραίνω το ένα (με τη κάτω παύλα) και να ανοίγω το άλλο και είναι πολύ σπαστικό 👿 .. ενώ πρίν κάθε αρχείο autocad  άνοιγε σε δικό του περιβάλλον !!!

Κάποιος συνάδελφος που ξέρει  μπορεί να βοηθήσει να διορθώσω το πρόβλημα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε (+1)  το TASKBAR = 1 (multiple windows)  κάπου το έχω δεί αλλά δεν θυμάμαι !!!

Και επειδή είμαι τέτοιος που γράφει ο τίτλος ... μπορείς να βοηθήσεις συνάδελφε περισσότερο που το βρίσκω ?😔

Link to comment
Share on other sites

γράφεις

taskbar 

και πατάς enter

η τιμή που θα δώσεις κάνει τα αντίστοιχα

 

edit : προφανώς για να κάνει αυτό που θες θα δώσεις την τιμή 0

Edited by MoonLooP
επεξήγηση
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.