Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

21 λεπτά πριν, LESS said:

οκ αν θέλω να βάλω νέες διαστάσεις με το σωστό μέγεθος, αλλά τι γίνεται με σχέδιο που έχει ήδη διαστάσεις ?

τα διαλέγεις όλα (με δεξί κλικ select similar) κ αλλάζεις από τα properties το dimstyle,txtstyle κτλπ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ 🙏

..και κάτι ακόμα : γιατί αν επιλέξω πχ μέγεθος κειμένου 3 το κάνει 2, και γενικά 1,5 φορές μικρότερο?

Όταν επιλέξω τη διάσταση με διπλό κλικ βλέπω το μέγεθος πχ 2 στο παραπάνω παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, LESS said:

Ευχαριστώ πολυ 🙏

..και κάτι ακόμα : γιατί αν επιλέξω πχ μέγεθος κειμένου 3 το κάνει 2, και γενικά 1,5 φορές μικρότερο?

Όταν επιλέξω τη διάσταση με διπλό κλικ βλέπω το μέγεθος πχ 2 στο παραπάνω παράδειγμα

ανέβασε μία φωτογραφία

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

στην πρώτη εικόνα, επιλέγω από τα properties , text height 3

και στη 2η φαίνεται πάνω αριστερά ότι το ύψος είναι 2.

Ότι και να  επιλέξω η διαφορά είναι στο 1,50

1.pdf 2.pdf

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, LESS said:

οκ αν θέλω να βάλω νέες διαστάσεις με το σωστό μέγεθος, αλλά τι γίνεται με σχέδιο που έχει ήδη διαστάσεις ?

Απο το μενου

Dimension -> Update και γραψε all

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, LESS said:

στην πρώτη εικόνα, επιλέγω από τα properties , text height 3

και στη 2η φαίνεται πάνω αριστερά ότι το ύψος είναι 2.

Ότι και να  επιλέξω η διαφορά είναι στο 1,50

1.pdf 134 kB · 2 downloads 2.pdf 102 kB · 2 downloads

αυτό συμβαίνει λόγο κλίμακας. δες παρακάτω. Height 2,5mm (χιλιοστά στο χαρτί!) κλίμακα 1:50 άρα 125 mm σε κλίμακα 1:1. 

image.thumb.png.37db43e3aef50de0a63f0a9278784fee.png

image.thumb.png.4666127967d5536ae671ceffcfc142f9.png

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, συνάδελφοι. 

Προσπαθώντας να αυτοματοποιήσω την διαδικασία τοπογραφικών έχω φτάσει στο εξής σημείο: θέλω να φτιάξω μια λίστα με τα σημεία των συντεταγμένων. Διάβασα για την εντολή extractdata του AutoCAD και πράγματι φαίνεται να είναι ακριβώς αυτό που ζητάω. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να ξέρω τις συντεταγμένες των λευκών κουκίδων αλλά κάθε κουκίδα να συνοδεύεται από τον διπλανό της αριθμό. Δηλαδή στο τέλος να έχω έναν πίνακα με Χ,Υ,Ζ συντεταγμένων κουκίδων και δίπλα ως τίτλο/όνομα του πράσινου αριθμού που φαίνεται στο AutoCAD. Δεν μπορώ να σκεφτώ με ποιό τρόπο θα μπορούσε να γίνει αυτό το "πάντρεμα". Ειδικά σε σημεία που έχουν μετρηθεί σε διαφορετικά επίπεδα (αυλή-ταράτσα) φαίνεται να είναι σχεδόν αδύνατο κάτι τέτοιο. Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή. Ευχαριστώ.

Michanikos.dwg

Link to comment
Share on other sites

Η "DATAEXTRACTION" δημιουργεί πίνακες αποτελεσμάτων ανά αντικείμενο.

Στην περίπτωσή σου, τα points έχον την πληροφορία ΧΨΖ που θέλεις και απ' ότι κατάλαβα κατάφερες την εξάγεις εύκολα και το text έχει τον τίτλο άλλα διαφορετικό ΧΨ απο τα points και Ζ = 0

Η μόνη λύση που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι να κάνεις move το text επάνω στα points (πρέπει να ενεργοποιήσεις το insertion snap για τα το "πιάσεις") και να κάνεις τη δουλειά σου στο excel ενώνοντας τους δύο πίνακες (ΧΨΖ από data extraction points και Χ ή Υ & value απο data extraction text) ελέγχοντας τα X ή Υ να ταυτίζονται είτε με το μάτι είτε με καμία εντολή όπως η match.

Αν δε σε ενδιαφέρει το Ζ μόνο με το μετακινημένο text κάνεις απλούστερη τη διαδικασία.

Η άλλη λύση είναι βρεις κάποια lisp ή κανένα addon προγραμματάκι για τοπογραφικά να σου αριθμεί τα points και να σου βγάζει έτοιμο πίνακα στο autocad. Μέσα στο φόρουμ θα βρεις προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.