Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Ευχαριστώ φίλε. Εγώ θα χρησιμοποιήσω το Autocad 2010….αν διαβάσω βιβλίο που αναφέρετε για το 2007 τότε θα μπορέσω να δουλέψω και στο 2010; Είναι ο ίδιος ο τρόπος σχεδίασης;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ίδιος είναι. Αλλάζει λίγο το περιβάλλον λειτουργίας.

 

Σου συνιστώ να αγοράσεις βιβλίο για την έκδοση του προγράμματος που τελικά θα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση: πως μπορώ να τραβήξω μια γραμμη π.χ με μηκος 10 μετρα αλλα με σχετικη γωνια ως προς την προηγουμενη ευθεια μου?????? Η εντολη @10<30 δηλαδη ευθεια 10 μετρων με απολυτη γωνια 30 βαθμων δεν μου κανει γιατι δινει απολυτη γωνια ως προσ τον αξονα των Χ που παιρνει ως μηδεν , το θεμα ομως ειναι να μπορω να τραβηξω μια ευθεια με 20 βαθμους και στο endpoint της να συνεχισω με ευθεια 50 βαθμων ως προς την υπαρχουσα που μολις σχεδιασα.Αν ξερει κανεις ας πει!!!!Ευχαριστω

 

 

Παρατηρήσεις:

1. Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

2. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πώς μπορώ εύκολα να σχεδιάσω πεντάγωνο στο autocad

 

Πειραματιστείτε με την POLYGON και ορίστε αριθμό πλευρών ίσο με 5. Στη συνέχεια πληκτρολογείστε E (dge) και καθορίστε το μήκος της πλευράς του πολυγώνου με τη βοήθεια του mouse. Εναλλακτικά μπορείτε να το ορίσετε (το πεντάγωνο) με την ακτίνα του εγγεγραμμένου ή του περιγεγραμμένου σε αυτό κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ εύκολα να σχεδιάσω πεντάγωνο στο autocad

Από το menu Draw θα βρεις διάφορες εντολές, και μέσω της βοήθειας το τι κάνει η καθε μία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μία ερώτηση και από έναν άλλον αρχάριο. Ξεκίνησα να μελετάω κάποια tutorials για το autocad για να πάρω μυρωδιά τι γίνεται και το συγκεκριμένο tutorial που μελετάω τώρα είναι βασισμένο στο 2009, ενώ εγώ έχω το 2010. Σε κάποια στιγμή συναντώ τυχαία την εντολή regen την οποία στο 2009 ανοίγει από το Application Menu --> View, αλλά στο 2010 είναι διαφορετική η μορφή του Application Menu. Μπορώ να τη βρω κάπου στo ribbon; Γενικά τις εντολές όπως το regen από το Application Menu του 2009, που τις βρίσκω στο 2010;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.