Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

line

click στο κέντρο του κύκλου

@l<φ

όπου l το μήκος και φ η αριστερόστροφη γωνία μεταξύ της οριζόντιας που αρχίζει από το κέντρο και εκτείνεται δεξιά και της ευθείας που θέλεις να σχεδιάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, ενεργοποιείς το Polar Tracking, το ρυθμίζεις να κλειδώνει ανά 60 (ή 30) μοίρες. Μετά το click στο κέντρο του κύκλου, δείχνεις με το ποντίκι στη διεύθυνση που θέλεις (60 μοίρες) και μόλις το ποντίκι "κλειδώσει", απλά πληκτρολογείς την απόσταση (σκέτη, χωρίς "παπάκια") :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω το ΑUTOCAD 2005 και θελω να κανω μια ερωτηση .Θελω να φτιαξω ενα μονογραμμικο ηλεκτρολογικο σχεδιο αλλα δεν εχει το Autoad βιβλιοθηκη ηλεκτρολογικων συμβολων.Πώς μπορω να βρω μια βιβλιοθηκη με ηλεκτρολογικα συμβολα.Το autοcad eletrical ειναι αξιοπιστο??μπορει καποιος να μου στειλει μια βιβλιοθηκη ηλεκτρολογικων συμβολων??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Έχω μια απορία για το autocad. Πως κάνω register μια εικόνα (χάρτη με συντεταγμένες ΕΓΣΑ) στο autocad; Μου είπαν ότι μπορώ με την εντολή align αλλά αυτή η εντολή είναι για ευθυγράμμιση σημείων επομένως δε μπορω να καταλάβω . Επίσης έψαξα στο google και πληροφορήθηκα για το automap , μήπως μπορώ register της εικόνας να κάνω από άλλο πρόγραμμα ; Άμα μπορείτε να βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς "register". Πάντος στο autocad δεν υπάρχει τέτοια εντολή. Μπορεί σε κάποιο άλλο πρόγραμμα. Αν μας εξηγήσεις τι κάνει το "register" ίσως μπορούμε να σου βρούμε αντίστοιχη λύση μέσα από το autocad.

 

(ναι, το align είναι για "ευθυγράμμιση" αντικειμένων)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας...

Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να σχεδιάσω μεσοκάθετο;

Μου είπαν από το μενού που εμφανίζεται με ctrl+δεξί κλικ αλλά όποια εντολή και να επιλέξω μου γράφει π.χ. για το midpoint '_mid Unknown command "MID". Press F1 for help.'

Τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

π.χ. για το midpoint '_mid Unknown command "MID". Press F1 for help.'Τι κάνω;

Προηγουμένως, πρέπει να έχεις επιλέξει την εντολή Line.

Οι επιλογές του μενού που εμφανίζεται με Ctrl + δεξί κλικ, δεν είναι ανεξάρτητες εντολές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έστω οτι έχουμε αρχίσει να σχεδιάζουμε κάτι βασισμένο σε λάθος template και το διαπιστώνουμε αργά. Πώς αλλάζουμε template στο υπάρχον σχέδιο; (χωρίς να κάνουμε c/p το σχέδιο σε νέο φύλλο με το σωστό template). Autocad 2011

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.