Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

γειά σας,

δουλεύω στο autocad... και πχ έχω 4 γραμμές οι οποίες τέμνονται και δημιουργούν ένα τραπέζιο ή τρίγωνο ή οτιδήποτε... οι οποίες γραμμές όμως συνεχίζουν και δεν σταματούν εκεί που τέμνουν την άλλη γραμμή... θέλω λοιπόν πατώντας μεταξύ των γραμμών να υπολογίζει το εμβαδόν του σχήματος ή έστω να δημιουργεί μια polyline που θα χρησιμοποιήσω για τον υπολογισμό του εμβαδού.

Ξέρετε κάποιον τρόπο? ή κάποιο script? επισυνάπτω και ένα τυχαίο παράδειγμα....

Drawing2-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αν κάνεις hatch την περιοχή που περικλείεται ανάμεσα από αυτές τις γραμμές και με το properties του hatch θα μπορείς να βλέπεις το εμβαδό, αλλιώς χειροκίνητα θα κάνεις polyline την περιοχή που σε ενδιαφέρει (όχι και πολυ αυτοματοποιημένο , το ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

iraklis55

 

Υπάρχει η εντολή area που μετρά το εμβαδόν σε μια κλειστή περιοχή(ή μια κλειστή polyline δεν μπορώ να το ξεκαρω τωρα να σου πω σίγουρα) αλλά αν συμβαίνει το δεύτερο απλά με την εντολή boundary δημιουργείς την polyline

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι , η εντολή AREA , και πατώντας το Ο(bject) , στη συνέχεια η επιλογή

από το χρήστη κάποιας κλειστής POLYLINE , επιστρέφει σαν αποτέλεσμα το εμβαδό της

αλλά και την περίμετρό της . Δείτε τις συνημμένες εικόνες .

post-341-0-05290000-1360140437_thumb.jpg

post-341-0-92235700-1360140503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε polyline σχεδιάζω lines πάνω σε διάφορα σημεία της. Θέλω πάντα οι lines να κολλάνε πάνω στην polyline αλλά πολλές φορές μου ξεφεύγουνε παρόλο που έχω ενεργοποιήσει όλα τα autosnaps .

 

Πως γίνεται να κολλάνε πάντα οι lines πάνω στην polyline και αν γίνεται να το κάνω τώρα με κάποιο τρόπο που έχω τελειώσει το σχέδιο ? Για παράδειγμα έχω τελειώσει το σχέδιο μου. Πως γίνεται η line να κολλήσει πάνω στην polyline ?

 

 

drawing1i.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

 

Μία λύση που βλέπω είναι να γίνει σχεδίαση με ενεργοποιημένο το Nearest στα Osnaps . Τότε , η σχεδίαση ξεκινά πάνω σε σημείο της Polyline.

post-341-0-02159200-1360748364_thumb.jpg

Edited by gvarth
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.