Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

mirrtext στη μπαρα και εντερ

επιλογη 0 οχι μιρρορ τα κειμενα

επιλογη 1 μιρρορ τα κειμενα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Η mirrtext δεν δουλευει στα κειμενα των διαστασεων που ειναι μεσα σε block αλλα νομιζω ουτε και σε κειμενα που ειναι επισης μεσα σε block.Για να δουλεψει σε κειμενο μεσα σε block πρεπει γινει χρηση των atribute.

Link to comment
Share on other sites

τεσπα... λαθος καταλαβα μαλλον και ειναι πολλα που μου βγαινουν μηχανικα λολ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυο ερωτησεις...

1. η διαστασιολογηση που εχει μονιμα εδω δεν μου αρεσει. Θελω να αλλαξω διαφορα αλλα να μην το κανω καθε φορα και να μηνει μονιμο...πως το κανω?

2. θελω να βαλω υλικο πετρας σε τοιχο. Πως μπορω να κανω ενα δικο μου και να τον περασω στην βιβλιοθηκη ωστε να επιλεγω αυτον οποτε θελω.?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

 

1. Διαβάζεις εδώ για τα στυλ διαστάσεων και πειραματίζεσαι μέχρι να φτιάξεις κάποιο δικό σου που θα σε ικανοποιεί . Όταν είσαι σε στάδιο το οποίο έχεις καταλήξει κάπου , τότε ΄χει νόημα να σώσεις σαν πρότυπο (save as Autocad Template) ώστε να μπορείς να έχεις τις αλλαγές σου σε όσα σχέδια βασίσεις στο νέο πρότυπο που έφτιαξες . Ένα πρότυπο μπορεί να περιέχει πολλά στυλ διαστάσεων .

 

2. Δεν θυμάμαι δυστυχώς το πως δημιουργούνται τα νέα patterns για "γέμισμα" κλειστών επιφανειών .

Μπορείς να διαβάσεις για το θέμα εδώ .

 

Έτοιμα hatch patterns για πέτρα θα βρεις στο συνημμένο αρχείο . Θα πρέπει να τα αντιγράψεις στο φάκελλο SUPPORT μέσα εκεί που είναι εγκατεστημένο το Autocad ή εκεί που το Autocad εξ' ορισμού αναζητά τα hatch patterns.

 

 

StoneHatchPatterns.ZIP

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δεν ξερω αν θα το γραψω στην σωστη στηλη.

 

Μερικες φορες παω σε ενα μηχανουργειο που χει cnc μηχανη, βλεπω να κοβει κατι περιεργα σχεδια με καμπυλες, ελλειψεις.

 

Τον ρωτησα, με ειπε οτι το σχεδιαζει σε ενα χαρτονι, το σκαναρει και το παιρναει στο προγραμμα, ή το βγαζει  φωτογραφια.

 

Εγω απορρησα πως πετυχαινει τις διαστασεις και τι διαδικασια που το παιρναει αλλα δεν μου ειπε παραπανω.

 

Μηπως χρησιμοποιει αλλο προγραμμα ?

 

Ζητω συγνωμη αν εγραψα την απορια μου σε λαθος στηλη

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πως σχεδιάζεται (κατοψη) ένα τζάκι χωνευτό στην τοιχοποιια, ώστε να μην καταλαμβάνει εσωτερικό χώρο σπιτιού και να "βγαίνει" προς τον εξωτερικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.