Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Για να βγεί με τον PDFCreator χαρτί σε διαστάσεις χρήστη, πρέπει να ακολουθήσεις στο plot menu:

Properties δίπλα απο την επιλογή εκτυπωτή (με PDFCreator επιλεγμένο) -> Custom Properties στην καρτέλα "Device and Document Settings" -> Κουμπί Custom properties που ανοίγει τις ιδιότητες του εκτυπωτη -> κουμπί "Για προχωρημένους" -> Μέγεθος χαρτιού -> Προσαρμογή μεγέθους σελίδας για PostScript -> δίνεις πλάτος και μήκος που θέλεις

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που στρώσαμε τις εκτυπώσεις μας βρήκε άλλο.

Ενω τόσο καιρό το 2002 έτρεχε μια χαρά στα win10, εχθές για κάποιον λόγο το απεγκατέστησα.

Όταν πήγα να το ξαναεγκαταστήσω δεν το δέχεται.

Την προχωράει κανονικά την εγκατάσταση μέχρι το τέλος σχεδόν , αλλά μου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι;2051609375_.thumb.png.a50be48d5fd273d87841840c24af0b45.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, karanus said:

Εκεί που στρώσαμε τις εκτυπώσεις μας βρήκε άλλο.

Ενω τόσο καιρό το 2002 έτρεχε μια χαρά στα win10, εχθές για κάποιον λόγο το απεγκατέστησα.

Όταν πήγα να το ξαναεγκαταστήσω δεν το δέχεται.

Την προχωράει κανονικά την εγκατάσταση μέχρι το τέλος σχεδόν , αλλά μου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι;2051609375_.thumb.png.a50be48d5fd273d87841840c24af0b45.png

https://www.howtogeek.com/228689/how-to-make-old-programs-work-on-windows-10/

https://windowsreport.com/autocad-not-working-windows-10/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μάλλον εδω πρέπει να κάνω το ερώτημά μου!! Θέλω να κανω copy-paste  από excel σε autocad κι ενώ σε μερικά σχέδια μου βγαίνει μια χαρά, σε κάποια άλλα μου εμφανίζεται τεράστιο κ χωρίς τη δυνατότητα να το επεξεργαστώ με scale ή οτιδήποτε άλλο!! Φυσίκα ακολουθώ την ίδια διαδικασία, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο!! Ξέρει κανείς να εξηγήσει απλά αυτο το παράδοξο;; Γιατί είμαι και καινούριος στο autocad...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά μπορείς να κάνεις δοκιμές από το μενού Edit-> Paste Special... στις διάφορες επιλογές που έχει.

Με κάποιο τρόπο πιστεύω θα βγάλεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από το paste special δε βγήκε κάτι φυσικά... Για το OLE object κατατόπισέ με λίγο αν μπορείς για το που το βρίσκω!!! Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, nikostrianta said:

 Για το OLE object κατατόπισέ με λίγο αν μπορείς για το που το βρίσκω!!!

Κάνε πρώτα copy από το φύλλο excel για να σου βγεί στο menu...

576146269_.gif.535658ec55c7a112d839c13550a9b78a.gif

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, lou said:

Κάνε πρώτα copy από το φύλλο excel για να σου βγεί στο menu...

576146269_.gif.535658ec55c7a112d839c13550a9b78a.gif

 

καλησπερα, το κανω αυτο κ μου βγαινει ακριβως το ιδιο πραγμα (τεραστιο χωρις καμια δυνατοτητα επεξεργασιας)!!! Δεν ξερω αν υπαρχει καποια αλλη λυση... το μονο που βρηκα ηταν απτο edit table το οποιο ειναι αρκετα διαφορετικο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάποιος που δουλεύει autocad 

μπορεί να μου στείλει σε ΠΜ μια κάτοψη και μια τομή ή όψη κάποιας κατοικίας που έχει κάνει;

θέλω να προσαρμόσω τα layer μου και θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

(δουλεύω 18αρη )

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.