Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

τζιωιο σου απάντησα στο ερώτημά σου. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η οποιαδήποτε διένεξη, απλώς είναι προς το συμφέρον όλων μας να είμαστε παντού και πάντοτε ακριβείς με τις εκφράσεις μας. Στην τελική επιστήμονες είμαστε και υποτίθεται ότι είμαστε αρκετά πεπαιδευμένοι ώστε να χρησιμοποιούμε σωστά την οποιαδήποτε ορολογία. Επιπλέον επειδή τυγχάνει να έχει πάρει μέρος σε αρκετές συζητήσεις ο συνάδελφος slalom νομίζω ότι δεν έκανε ειρωνικό σχόλιο αλλά με έμμεσο τρόπο ήθελε να σου πει αυτά που σου είπα αναλυτικότερα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβρισα κανέναν απλά με την ερώτηση που υπέβαλα ήταν σαφές τί ήθελα να μάθω και η απαντηση που πήρα ήταν ακρως ειρωνική.Οι νέοι επιστήμονες βοήθεια χρειαζόμαστε.Τους διάβασα τους κανόνες πριν γράψω στο forum.Απλα δεν με κάλυψε η απάντηση του κυρίου slalom.Εγώ την δουλεία μου θέλω να κανω,ευχαριστώ.

 

Ναι αγαπητό μέλος , να την κάνετε τη δουλειά σας.

 

Το ότι δεν σας κάλυψε η απάντηση του μέλους δεν σημαίνει και ότι σας ειρωνεύτηκε. Σίγουρα , ακόμη και να διαβάσατε τους κανόνες , ΔΕΝ τους κατανοήσατε.

 

Η απάντηση "Η μελέτη δε σχεδιάζεται φίλε μου." , δεν εμπεριέχει κατ' ανάγκη ειρωνεία προς κανέναν . Ούτε η μελέτη σχεδιάζεται , το Autocad ΔΕΝ κάνει τέτοιους υπολογισμούς . Οι υπολογισμοί γίνονται από κατάλληλα προγράμματα σαν αυτό που σας πρότεινε το μέλος @cna. Η σχεδίαση και μόνο γίνεται στο Autocad . Ίσως αν το μέλος ρωτούσε "τι ακριβώς θέλεις να σχεδιάσεις" , να μην υπήρχε παρερμηνεία της διάθεσής του να βοηθήσει.

 

Δυστυχώς , δεν νομίζω ότι έγινε σαφές το τι ακριβώς ζητήσατε. Βεβαίως και να βοηθηθούν και να διευκολύνουμε τους νέους επιστήμονες . Ας είναι όμως πιο κατατοπιστικοί με πλήρεις και σαφείς περιγραφές σ' αυτό που ζητούν.

 

Παρακαλώ να μην δοθεί συνέχεια. Πήρατε νομίζω τις απαντήσεις σας

 

Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, δεν σε ειρωνεύτηκα!

 

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις υπολογιστικό πρόγραμμα όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το υπολογιστικό πρόγραμμα -και γενικά ολα αυτά τα προγράμματα- το εμπιστεύεσται με κλειστά τα μάτια?έχει κατι σταθερές μέσα που ανάλογα με τη περιοχή που δουλεύεις είναι διαφορετικές!Για ενα της 4Μ μιλαω συγκεκριμένα!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ούτε μπορείς ούτε και πρέπει να τα εμπιστευτείς με κλειστά τα μάτια.

Οι παράμετροι είναι αρκετές, ανάλογα με το ποιά μελέτη εκτελείς και σε ποιά περιοχή ανήκει το κτίριο που μελετάς, τι κανονισμούς θέλεις να χρησιμοποιήσεις κτλ κτλ κτλ

Είναι μια καλή αρχή ωστόσο.

Όσον αφορά για την χρήση ενός τέτοιου προγράμματος, θα πρέπει να συμβουλευθείς το manual, ή να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο. Παράλληλα βέβαια πρέπει να διαβάσεις και την αντίστοιχη ΤΟΤΕΕ ή κάποιο βιβλίο που αφορά εκπόνηση μελέτης, έτσι ώστε να έχεις άποψη του ποιός είναι ο σωστός υπολογισμός.

Θέλει αρκετό διάβασμα, όπως κατάλαβες επομένως καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρέπει να έχεις την κρίση να αναγνωρίσεις όποιο λάθος προκύψει, και αυτό απαιτεί πείρα από μέρους σου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ΝΑΙ . Με πρόσθετα εργαλεία όπως είχα δει στο παρελθόν.

 

Δεν γνωρίζω αν το 2011 έχει κάποια αυτοματοποιημένη διαδικασία. Κοίταξε και εδώ. Ελπίζω να σε βοηθήσει.

 

Εναλλακτικά , κοίταξε και εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.