Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

εμενα το πρόβλημα μου στο autocad είναι κάτι μάλλον πολύ απλό. λοιπόν εισάγω τις συντεταγμένες που θέλω και ενώ οι γραμμές πρέπει να είναι κάθετες οι οριζόντιες απλά βγαίνουν όπως να ναι και όπου να ναι. please ας βοηθήσει κάποιος δεν μπορώ να βρω λύση!!! thanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

emena to provlima mou sto autocad einai kati mallon polu aplo. loipon eisagw tis syntetagmenes pou thelw kai enw oi grammes prepei na einai kathetes oi orizonties apla vgainoun opws na nai kai opou na nai. please as voithisei kapoios den mporw na vrw lush!!! thanks!!!!

 

Αγγέλα καλησπέρα

 

Καλώς ήρθες στο Michanikos.gr

 

Είναι όμορφο νομίζω να γράφουμε στα Ελληνικά. Η γραφή με λατινικούς χαρακτήρες και κουράζει και αντιβαίνει στους κανόνες του forum.

 

Στο ερώτημά σου τώρα :

 

Εισάγεις συντεταγμένες με το πληκτρολόγιο ή με το mouse ;

Σαν σύμβολο της υποδιαστολής στις συντεταγμένες βάζεις την τελεία (που δέχεται το Autocad ) ή το κόμμα ;

 

Κοίταξέ το και αν εξακολουθεί το πρόβλημα, εδώ είμαστε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έιμαι καινουριος χρηστης AutoCAD, μολις ξεκινησαμε να το μαθαινουμε στη σχολη, αλλα δεν ειναι η πρωτη μου επαφη με προγραμμα CAD.

Εχω μια απορια. Τι ειναι πιο πρακτικο

1)Να οριζουμε παχη γραμμων κατα τη διαρκεια σχεδιασης καθε αντικειμενου,

2)ή να αφηνουμε το παχος γραμμης καθε αντικειμενου να εξαρταται απο το Layer στο οποιο ανηκει το αντικειμενο;

Η καθηγητρια μας, μας ειπε να το κανουμε με το 2ο τροπο, αλλα ισως να το λεει, γιατι 9/10 πιανουν πρωτη φορα προγραμμα CAD στα χερια τους.

Εγω που εχω λιγη "περισσοτερη" εμπειρια, και ειμαι καπως πιο εξοικειωμενος με Layer κτλ, τι προτεινετε να κανω ως πιο πρακτικο;

Παραδειγμα αν θελω να κανω ενα τοιχο τυπου sandwich, αν αφησω ολες τι γραμμες (και τις εσωτερικες) να ειναι by Layer, τοτε ολες οι γραμμες θα παιρνουν το ιδιο παχος. Ενω αν το κανω χειροκινητα, θα ειναι αισθητικα καλυτερο το αποτελεσμα (δηλαδη, μεγαλυτερο παχος για το περιγραμμα το τοιχου, και μικροτερο για τις διαγραμμισεις και τις εσωτερικες στρωσεις του τοιχου).

Τι λετε εσεις οι πιο εμπειροι;

Link to comment
Share on other sites

εμενα το πρόβλημα μου στο autocad είναι κάτι μάλλον πολύ απλό. λοιπόν εισάγω τις συντεταγμένες που θέλω και ενώ οι γραμμές πρέπει να είναι κάθετες οι οριζόντιες απλά βγαίνουν όπως να ναι και όπου να ναι. please ας βοηθήσει κάποιος δεν μπορώ να βρω λύση!!! thanks!!!!

 

Αγγελα, μαλλον εχει να κανει με τις απολοιτες και τις σχετικες συντεταγμενες.

Προφανως εσυ εχεις ενεργοποιημενη την επιλογη, η αρχη του συστηματος συντεταγμενων για το αντικειμενο που θελεις να εισαγεις, να συμπιπτουν με το τελος του προηγουμενου αντικειμενου, και οχι με την αρχη του σχεδιου (global cordinates).

Ισως ακουγεται λιγο δυσκολο λογω της περιγραφης μου, αλλα πειραματισου λιγο με το toolbar για τις συντεταγμενες. Πηγαινε λιγο και στο help και θα βρεις ακρη.

Φροντησε να εχεις ενεργοποιημενη την επιλογη global cordinates (ή καπως ετσι θα λεγεται) και μαλλον θα εχει σαν εικονιδιο τη Γη.

Επλιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι πιο πρακτικο

1)Να οριζουμε παχη γραμμων κατα τη διαρκεια σχεδιασης καθε αντικειμενου,

2)ή να αφηνουμε το παχος γραμμης καθε αντικειμενου να εξαρταται απο το Layer στο οποιο ανηκει το αντικειμενο;

Η καθηγητρια μας, μας ειπε να το κανουμε με το 2ο τροπο,

 

Και έχει δίκιο.

Η οργάνωση των layer είναι ίσως το πιο σημαντικό πράγμα στο CAD. Να έχεις καλή οργάνωση layer, με διαφορετικό χρώμα σε κάθε layer, ώστε και να ξέρεις τι σου γίνεται στο σχέδιο, και να έχεις μεγάλο βαθμό παρεμβατικότητας με παγώματα, ξεπαγώματα και με τις εντολές για layer των epresstools (που από το acad 07 και έπειτα είναι ενσωματωμένες στο κυρίως) - (μιλάω για layiso, laydel, κ.λπ) και να μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στην εκτύπωση μέσω διαφορετικών CTB αρχείων. Αν δεν ξέρεις τι είναι και τι μπορείς να κάνεις με ένα CTB αρχείο δες εδώ

http://www.ellenfinkelstein.com/AutoCAD_tips_plotstyle_colordependent.html

Το να ορίζεις πάχη γραμμών κατά τη διάρκεια σχεδίασης είναι χρονοβόρο και φοβερά ελλιπές ως προς τη διαχείριση των αντικειμένων σου. Συν το ότι αν ανοίξεις ένα σχέδιο μετά από καιρό δε θα ξέρεις τι σου γίνεται, γιατί απλά δε θα θυμάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

(btw θα υπαρχει χειμαρος απο ερωτησεις στο προσεχες διαστημα :mrgreen:).

Καλο ειναι ομως, πριν ρωτησουμε (το λεω και για 'μενα, και για τους αλλους αρχαριους), να κοιταζουμε λιγο στο help πρωτα, και αν δεν καταλαβουμε, τοτε να ρωταμε εδω. Και παντα μια εντολη για να την κατανοησουμε, πρεπει να πειραματιστουμε και λιγο. Δε φτανει απλως να μας την εξηγησει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Ο πειραματισμός είναι ίσως η πιο σίγουρη οδός προς τη μάθηση. Όσο περισσότερο παιδευτείς με κάτι τόσο καλύτερα θα το μάθεις. Και όπως είπες και εσύ, η καλύτερη απάντηση σε απορίες στο AutoCAD είναι: F1 :)

Εμένα πάντως με βοήθ-ησε(άει) αρκετά!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι καινουργιος εδω , θελω να κανω κι εγω μια ερωτηση, εχω το παρακατω σχεδιο

 

http://i859.photobucket.com/albums/ab158/panos84/0154.jpg

 

οπως βλεπετε, η βαση του ειναι 90 και το αθροισμα πανω παλι 90, αν οι πολικες συντεταγμενες ομως εχουν μηκος 10 λογω της γωνιας το σχεδιο μου βγαινει πιο μικρο απο πανω, τι πρεπει να κανω?

 

πρεπει να γινει μονο με αυτο το τροπο

 

Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τόνους στον τίτλο του θέματος!

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

στο acadiso το κάνω δε ξερω και πολλα απο autocad απλά οταν πάω να τραβήξω και τη τελευταία γραμμή (την κάθετη αριστερά, πάντα με εντολές) μενει ενα υπόλοιπο της βάσης εκτός σχεδίου λόγω των γωνιών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.