Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

2 ώρες πριν, dib said:

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά ..

Επειδή είμαι τέτοιος που γράφει ο τίτλος θέλω τη βοήθεια σας σε 2 θέματα ...

1) Έχω σχέδιο σε autocad16 και έχω σχεδιάσει ενα οικόπεδο 70Χ40 και θέλω να το εκτυπώσω σε 1:200 (δοκιμαστικά το έχω κάνει και χωράει σε οριζόντιο Α3 - 529Χ420).

Το πρόβλημα μου είναι οτι εκεί που τελειώνει το σχέδιο δεξιά, έχω βάλει πινακίδα (μέγεθος Α4 σε 1:50) τη πινακίδα με τα στοιχεία του έργου  και θέλω να το εξαγάγω σε pdf σε ανάλογο χαρτί ... η ερώτηση :

τι εντολή πρέπει να δώσω (ή να γράψω ή οτιδήποτε άλλο ) ώστε τόσο το σχέδιο (1:200) όσο και η πινακίδα Α4 (1:50) να εκτυπωθούν στις αντίστοιχες κλίμακες ?

2) Επίσης θέλω να εισάγω μια σελίδα σε Α4 (απο Word) στο σχέδιο ... πως γίνεται ? Δοκίμασα με το insert αλλα δεν κατάφερα τίποτα ...

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια εκ των προτέρων.

1) Η πινακιδα θα ειναι μεσα στο Α3? Βασικα δωσε prinscreen

2) Insert OLE object ή copy/paste, βαριεμαι να ανοιξω cad αυτη τη στιγμη, δοκιμασε και τα 2

Edited by slalom
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dib said:

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά ..

Επειδή είμαι τέτοιος που γράφει ο τίτλος θέλω τη βοήθεια σας σε 2 θέματα ...

1) Έχω σχέδιο σε autocad16 και έχω σχεδιάσει ενα οικόπεδο 70Χ40 και θέλω να το εκτυπώσω σε 1:200 (δοκιμαστικά το έχω κάνει και χωράει σε οριζόντιο Α3 - 529Χ420).

Το πρόβλημα μου είναι οτι εκεί που τελειώνει το σχέδιο δεξιά, έχω βάλει πινακίδα (μέγεθος Α4 σε 1:50) τη πινακίδα με τα στοιχεία του έργου  και θέλω να το εξαγάγω σε pdf σε ανάλογο χαρτί ... η ερώτηση :

τι εντολή πρέπει να δώσω (ή να γράψω ή οτιδήποτε άλλο ) ώστε τόσο το σχέδιο (1:200) όσο και η πινακίδα Α4 (1:50) να εκτυπωθούν στις αντίστοιχες κλίμακες ?

2) Επίσης θέλω να εισάγω μια σελίδα σε Α4 (απο Word) στο σχέδιο ... πως γίνεται ? Δοκίμασα με το insert αλλα δεν κατάφερα τίποτα ...

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια εκ των προτέρων.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Το τυποποιημένο χαρτί Α 3 είναι 29,7Χ42 cm οπότε τα 52,90 εκ που αναφέρεις μάλλον ανήκουν σε άλλο μέγεθος χαρτιού.

Το σχέδιο που αναφέρεις αν υποθέσουμε ότι οι σχεδιαστικές μονάδες αντιστοιχούν σε μέτρα, όταν εκτυπωθεί στο χαρτί σε κλίμακα 1/200 θα χρειαστεί το ελάχιστο 35 εκ και 20 εκατοστά. Αν βάλεις κολλητά μια πινακίδα τελικής διάστασης Α4 (21Χ29,7) τότε 35+21=56 εκ. Οπότε βρίσκεσαι ακόμη και έξω από το μήκος χαρτιού που έχεις ορίσει.

Υ.Γ Με insert-->ΟLE object γίνεται η εισαγωγή από word

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

κάτι δεν λες καλά....

σε τι κλίμακα θες να εκτυπώσεις?

θες να κάνεις ένα σκίτσο χεράτο ενδεικτικά τι θές? (όσο μπορείς όμως βάλε τις σωστές αναλογίες μεγεθών)

Οι κλίμακες που χρησιμοποιώ είναι 1:200 (οικόπεδο) και 1:50 (πινακίδα σχεδίου και έγγραφο απο word σε μέγεθος Α4)...

Screenshot_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, slalom said:

1) Η πινακιδα θα ειναι μεσα στο Α3? Βασικα δωσε prinscreen

2) Insert OLE object ή copy/paste, βαριεμαι να ανοιξω cad αυτη τη στιγμη, δοκιμασε και τα 2

1) όχι
2) Θα τα δοκιμάσω

 

10 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Το τυποποιημένο χαρτί Α 3 είναι 29,7Χ42 cm οπότε τα 52,90 εκ που αναφέρεις μάλλον ανήκουν σε άλλο μέγεθος χαρτιού.

Το σχέδιο που αναφέρεις αν υποθέσουμε ότι οι σχεδιαστικές μονάδες αντιστοιχούν σε μέτρα, όταν εκτυπωθεί στο χαρτί σε κλίμακα 1/200 θα χρειαστεί το ελάχιστο 35 εκ και 20 εκατοστά. Αν βάλεις κολλητά μια πινακίδα τελικής διάστασης Α4 (21Χ29,7) τότε 35+21=56 εκ. Οπότε βρίσκεσαι ακόμη και έξω από το μήκος χαρτιού που έχεις ορίσει.

Υ.Γ Με insert-->ΟLE object γίνεται η εισαγωγή από word

Έχεις δίκιο έκανα λάθος τις διαστάσεις του Α3, όντως είναι 42Χ29,7 αυτό που έγραψα είναι διαστάσεις του Α2.

Εν ολίγοις θέλω να εκτυπώσω αυτο (όπως το πάνω σε απάντηση του Didonis) όπου με γαλάζιο τα όρια οικοπέδου - κίτρινο σελίδα Α4 απο word και κόκκινο ταμπέλα  σχεδίου μέγεθος Α4 (και κλίμακα 1:50) ... τι σκάλα θα επιλέξω στην εκτύπωση ? 1: 0.2 ή 1: 0.05 ?

 

 

Screenshot_1.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η διαχείριση σε word δεν είναι ότι καλύτερο. Αυτό που ουσιαστικά ζητάς είναι να εκτυπωθούν διαφορετικά αντικείμενα σε ίδια Plot scale αλλά στο χαρτί το κάθε αντικείμενο θα έχει εκτυπωθεί σε άλλες διαστάσεις.  Αυτό σημαίνει ότι αν σχεδιάσεις το 50 Χ 70 (σε σχεδιαστικές μονάδες μέτρα) και ταυτόχρονα θέλεις να εκτυπωθεί μια πινακίδα σε Α4,στο χαρτί, κάνεις τα εξής. Αφήνεις το σχέδιο όπως το έχεις, δηλαδή το ορθογώνιο 50 χ 70 σχεδιαστικές μονάδες σε μέτρα και την πινακίδα αρχικά την έχεις σε διαστάσεις στο ψηφιακό σχέδιο 0,21 Χ 0,297 σε μέτρα. Μετά κάνεις scale μόνο στην πινακίδα με scale factor=200.  Στο menu plot θα επιλέξεις κλίμακα 1000/ 200. Όλο το σχέδιο θα εκτυπωθεί σε 1/200. Η πινακίδα στο χαρτί θα έχει διαστάσεις 0,21χ0,297. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dib said:

Έχεις δίκιο έκανα λάθος τις διαστάσεις του Α3, όντως είναι 42Χ29,7 αυτό που έγραψα είναι διαστάσεις του Α2.

Εν ολίγοις θέλω να εκτυπώσω αυτο (όπως το πάνω σε απάντηση του Didonis) όπου με γαλάζιο τα όρια οικοπέδου - κίτρινο σελίδα Α4 απο word και κόκκινο ταμπέλα  σχεδίου μέγεθος Α4 (και κλίμακα 1:50) ... τι σκάλα θα επιλέξω στην εκτύπωση ? 1: 0.2 ή 1: 0.05 ?

 

 

Screenshot_1.jpg

Τα 2 A4 που εχεις δεξια πρεπει να πιανουν ολο το υψος του Α3 χαρτιου

1000/200 και 1000/50 μη μπερδευεσαι με δεκαδικους

Edited by slalom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ.

@slalom γιατί γράφεις 2 κλίμακες και που θα τις εφαρμόσω ? Κάτι δεν κατι δεν καταλαβαίνω σωστά (αφήνω στην άκρη τους δεκαδικούς) ...

Το θέμα είναι οτι θέλω να κάνω εξαγωγή σε pdf σε χαρτί Α2 (529Χ420) ... το οικόπεδο θα είναι 1:200 ... οι πινακίδες θα ειναι αναγνώσιμες και σε μέγεθος Α4 ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να αρχίσεις να αποκτάς εμπειρία με τα layouts. Θα σου λύσουν πολλά προβλήματα, σε ελάχιστο χρόνο. Είναι χάσιμο χρόνου να δουλεύεις στο model, ενώ μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα layout. 

Επειδή έχει αναλυθεί ξανά το θέμα (πώς δουλεύει κανείς σε layout) εδώ μέσα, θα σου πρότεινα να ψάξεις για το αντίστοιχο topic. 

Edited by Directionless
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, Directionless said:

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να αρχίσεις να αποκτάς εμπειρία με τα layouts. Θα σου λύσουν πολλά προβλήματα, σε ελάχιστο χρόνο. Είναι χάσιμο χρόνου να δουλεύεις στο model, ενώ μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα layout. 

Επειδή έχει αναλυθεί ξανά το θέμα (πώς δουλεύει κανείς σε layout) εδώ μέσα, θα σου πρότεινα να ψάξεις για το αντίστοιχο topic. 

Ευχαριστώ συνάδελφε για τη πρόταση σου αλλά δεν ξέρω αν ποτέ τα καταφέρω .. τώρα στη Δύση του ήλιου! 🙁

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.