Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή στέγης - μόνωση.


eupalinos

Recommended Posts

Πάνω στο ίδιο θέμα μόνωσης κεραμοσκεπής,

Έχω κεραμοσκεπή την οποία μονώνω με Dow εξυλασμένη πολυστερίνη 3cm και ασφαλτόπανο.Η σειρα είναι η εξής από πάνω προς τα κάτω

 

1.Κεραμίδια καρφωτά

2.Πηχάκια

3.Θερμομόνωση

4.Ασφαλτόπανο

5.Πέτσωμα

6.Αμοίβοντες

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Ανάμεσα στο 3 και 4 χρειάζονται πηχάκια? Ο μάστορας λέει ότι θέλει 1 cm κενό αέρα για να φεύγει το νερό αλλά το σχέδιο της Dow δείχνει την παλυστερίνη απευθείας καρφωμένη στη στεγάνωση.

 

Ιδέες?

Ευχαριστώ παιδια

Edited by the_architect
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που λέει ο μάστορας είναι σωστό αλλά το προλαβαίνουμε πριν να γίνει η μόνωση "παπί" έστω και αν το Dow έχει μικρή απορροφητικότητα...

 

πχ.

dach005.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

2.Πηχάκια

3.Θερμομόνωση

4.Ασφαλτόπανο

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Ανάμεσα στο 3 και 4 χρειάζονται πηχάκια? Ο μάστορας λέει ότι θέλει 1 cm κενό αέρα για να φεύγει το νερό αλλά το σχέδιο της Dow δείχνει την παλυστερίνη απευθείας καρφωμένη στη στεγάνωση.

 

Στο 2 φαντάζομαι ότι εννοείς καδρόνια 5Χ5 ... όπως στη φωτογραφία του @georg coco.

Τα 2 και 3 πρέπει να αλλάξουν θέση ... όπως στη φωτογραφία του @georg coco.

Το ύψος που δίνουν τα πηχάκια χρειάζεται : α) για τη συγκέντρωση νερού (ρεύση) όπως λέει ο μάστορας και β) για να διατηρούν τα τραύματα της υγρομόνωσης (από τα καρφιά) σε ψηλότερο επίπεδο και επομένως εκτός πιθανής ρεύσης.

Η λεπτομέρεια της DOW είναι off ...

 

Στη φωτογραφία του @georg coco :

1. φαντάζομαι ότι τα καδρόνια δεν είναι στο Πήλιο ή δε χρειάζεται να δουλέψουν σε κλάση 3 ... γιατί η απόσταση στήριξής τους δείχνει ανεπάρκεια ...

2. για τη στήριξη των καδρονιών προτιμώ 5Χ7 όρθιο γιατί με τον τρόπο που φαίνεται στη φωτό το Roofmate έχει πρόβλημα σε θλίψη (ΕΛΟΤ ΕΝ 1606) ... κάποια στιγμή θα ξεκαρφωθεί ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Μόνωση 3 cm μόνο? Σε ποιά περιοχή?

 

Σε δική μου περίπτωση....

 

1) ....

2) Πέτσωμα

3) Ασφαλτόπανο νο 1

4) Γερμάδες

5) Μόνωση (εξηλ πολ. 8 cm)

6) Ασφαλτόπανο νο 2

7) Γερμάδες

8 ) Κεραμίδια.

 

Στο θέμα του αερισμού, έχει δίκιο...

 

Μάλιστα, θα μπορούσε κάποιος να βάλει τη μόνωση σε δύο στρώσεις, σταυρωτά, ώστε να αποφύγει θερμογέφυρες, ΚΑΙ να τοποθετήσει από πάνω ΚΑΙ ανακλαστική μόνωση για την ακτινοβολία. Έτσι νομίζω ότι είναι πλήρες το πακέτο.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω κύριοι

εισασταν κατατοπιστικοι!

 

Η σκέψη μου ήταν ότι τα πηχάκια ανάμεσα στις μονώσεις θα δημιουργούσαν θερμογέφυρες κακής επαφής θερμομόνωσης-στεγάνωσης και τελικά πετσώματος. Ο κίνδυνος εισροής νερού όμως είναι πιο σημαντικός

 

άρα βάζω

 

1.Κεραμίδια καρφωτά

2.Καδρονάκια

3.Θερμομόνωση

4.Πηχάκια

5.Ασφαλτόπανο

6.Πέτσωμα

7.Αμοίβοντες

...

 

@FouksMechMech

Το σπίτι είναι στην Αίγινα, άλλα έχει 55 εκ πέτρινους τοίχους και μικρό αεριζόμενο υπόγειο... 105 χρόνια τώρα δεν υπήρχε πρόβλημα με ζέστη το καλοκαίρι χωρίς μόνωση άρα γιατί να βάλω 5αρι ή 8άρι Dow. παραπάνω έξοδα μου φαίνονται

 

Α

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που το ζεις, ξέρεις καλύτερα.

 

Εγώ πάντως είμαι πιο νότια, και με πλάκα σκυροδέματος......

 

Η μελέτη ΚΕΝΑΚ "εδειξε" 6cm στο δώμα. Νομίζω ότι αξίζει η σπατάλη των 300 ευρώ, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να θερμομονώσω υπάρχουσα κεραμοσκεπή και ο μάστορας θέλει να βάλει κεραμίδια,ανακλαστική μεμβράνη με φυσαλίδες,dow 30mm roofmate,πέτσωμα. Στην ερώτησή μου για πηχάκια μετά τα κεραμίδια μου είπε οτι θα σαπήσουν με το καιρό και γιαυτό τα αποφεύγει.

Θα έχω πρόβλημα; να επιμένω να βάλει πυχάκια μετά τα κεραμίδια κει μετά την ανακλαστική μεμβράνη;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να θερμομονώσω υπάρχουσα κεραμοσκεπή και ο μάστορας θέλει να βάλει κεραμίδια,ανακλαστική μεμβράνη με φυσαλίδες,dow 30mm roofmate,πέτσωμα. Στην ερώτησή μου για πηχάκια μετά τα κεραμίδια μου είπε οτι θα σαπήσουν με το καιρό και γιαυτό τα αποφεύγει.

Θα έχω πρόβλημα; να επιμένω να βάλει πυχάκια μετά τα κεραμίδια κει μετά την ανακλαστική μεμβράνη;

Ευχαριστώ.

 

Νομίζω ότι αν περάσεις τα πηχάκια με ενα εντομοαπωθητικο(για το σαρακι που λενε) δεν θα έχεις προβλημα για πολλα χρονια

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:1cf6e0039b]Κοιτάζοντας πολλά από τα σχέδια κατασκευής / τοποθέτησης που παρέχει η εταιρεία DOW στην ιστοσελίδα της ( http://building.dow....sources/cad.htm ) πρόσεξα πως τα κεραμίδια τοποθετούνται απευθείας στη μόνωση και στερεώνονται απλά με "τσιμεντοκονίαμα στερέωσης". Δεν το έχω ξαναδεί αυτό και δεν μου φαίνεται σωστό. Δεν νομίζω πως επαρκεί μια τσιμεντοκονία για καλή στερέωση και ούτε τα φορτία να μεταβιβάζονται απευθείας σε οποιαδήποτε μόνωση. Τι λένε και άλλοι συνάδελφοι?[/align:1cf6e0039b]

 

στέγης με κεραμίδια κολυμβητά

ο τύπος των κεραμιδιών αυτών είναι ο "βυζαντινός" χαρακτηριστικός των νησιών του ανατολικού αιγαίου

ιδανικός τύπος κεραμιδιού για στέγες με μικρή κλίση (>25%)

στη σημερινή εποχή (αν χρησημοποιηθούν - κάτι που αποφεύγεται) όντως μπαίνει ένα στρώμα τσιμεντοκονίας πάνω από την μόνωση μαζί με σύρμα για ενίσχυση

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.