Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρύπα στο κέντρο το κόμβου τοιχοκολώνας δοκού


 
nagno

Recommended Posts

Κυρίες και κύριοι θέλω μια βοήθεια.

Είχα μία συζήτηση με συνάδελφο και κόντεψε να λιποθυμήσει όταν του είπα ότι θα μπορούσε να γίνει μια τρύπα διαμέτρου δέκα εκατοστών στο κέντρο ακριβώς του κόμβου τοιχοκολώνας, ας πούμε μήκους > 1,20 m, η οποία στο μέσο της είναι οπλισμένη ως τοιχίο με απλό δεκαράκι. Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα, θα μπορούσε κάποιος από εσάς τους αγαπητούς, που λύνει πεπερασμένα στοιχεία, να το δοκιμάσει σε κάποιο έτοιμο μοντελάκι και να μου πει αν θα αστοχήσει νωρίτερα ο κόμβος και πόσο; Έχω μεγάλη απορία.

Ευχαριστώ.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι θέλω μια βοήθεια.

Είχα μία συζήτηση με συνάδελφο και κόντεψε να λιποθυμήσει όταν του είπα ότι θα μπορούσε να γίνει μια τρύπα διαμέτρου δέκα εκατοστών στο κέντρο ακριβώς του κόμβου τοιχοκολώνας, ας πούμε μήκους > 1,20 m, η οποία στο μέσο της είναι οπλισμένη ως τοιχίο με απλό δεκαράκι. Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα, θα μπορούσε κάποιος από εσάς τους αγαπητούς, που λύνει πεπερασμένα στοιχεία, να το δοκιμάσει σε κάποιο έτοιμο μοντελάκι και να μου πει αν θα αστοχήσει νωρίτερα ο κόμβος και πόσο; Έχω μεγάλη απορία.

Ευχαριστώ.

 

και ποιός σου είπε οτι τα πεπερασμένα στοιχεία είναι η αλάνθαστη λύση. Εγω πιστεύω οτι εαν αυτός που στήνει το μοντέλο δεν εχει καταλάβει το πρόβλημα που στήνει και δεν έχει σοβαρές γνώσεις πεπερασμένων θα σου βγάλει ...αντε να μην πω.

Link to comment
Share on other sites

Τοιχοκολώνα δεν υφίσταται ως έννοια....Από τους μάστορες που δουλεύουν στην οικοδομή το έχω ακούσει μόνο....

 

Τι εννοείς στο "κέντρο του κόμβου τοιχοκολώνας"? ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ δια ροπάλου οι τρύπες σε....κόμβους (!!!) για πολλούς και διαφόρους λόγους....

 

Προφανώς εννοείς τοίχωμα, και μήκους τουλάχιστον 1,20 (πάχους =?)....

 

Αν εννοείς στο σώμα του τοιχώματος, τότε ο ΕΚΩΣ, στις περιπτώσεις μικρών ανοιγμάτων σε τοιχώματα, προβλέπει αποκατάσταση σε εκείνα τα σημεία και εξηγεί πώς μέσα στο αντίστοιχο κεφάλαιο....

 

Έτοιμα μοντελάκια επίσης δεν υπάρχουν....Οι μοδίστρες μόνο έχουν έτοιμα μοντελάκια....

 

 

Υ.Γ. Τα πεπερασμένα στοιχεία δεν είναι πανάκεια....πρέπει να γνωρίζει κάποιος αρκετά πράγματα για το πρόβλημα που πάει να λύσει, πριν τα χρησιμοποιήσει.....

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κύριοι μην χτυπάτε. Έχω σπουδάσει πολιτικός μηχανικός αλλά πάντα ήμουν σε εργοτάξιο και δεν έχω κάνει ποτέ μελέτη. Επίσης, με τις έννοιες των κανονισμών δεν τα πάω και πολύ καλά γιατί έχω να ανοίξω κανονισμό από τότε που έγραψα διπλωματική το 99. Το ερώτημα είναι. ΌΧΙ σε κολώνες αλλά στα τοιχία, έστω, εκείνα που οι μαστόροι τα λένε τοιχοκολώνες για να συννενούμαστε, αν κάποιος από σας τα ξεφτέρια έχει ένα έτοιμο μαθηματικό μοντέλο, που έχει λύσει και από μελέτη που έχει κάνει, προσθέσει μια τρύπα το κέντρο του κόμβου τι του βγάζει; Σκεφτείτε πέρα από τους κανονισμούς. Ακαδημαϊκό είναι το ερώτημα και ούτε θα γίνει τέτοιο πράγμα ούτε θα προταθεί. Σκεφτείτε το ανάποδα. Πείτε ότι ο ανίκητος πήγε και έκανε μια τρύπα εκεί. Στο κέντρο ακριβώς του κόμβου τοιχίου δοκού στο ισόγειο. Μαθηματικά και με βάση τον υπολογισμό του στατικού με αριθμούς, υπάρχει ζημιά και πόσο επικίνδυνη είναι. Το λέω γιατί υποθέτω ότι εφόσον είναι μία μικρή τρύπα πάνω στον ουδέτερο άξονα των δοκών και το κατακόρυφο κέντρο δεν θα επηρεάσει τη στατικότητα του κόμβου καθώς θα επιτρέπει στην ισορροπία δυνάμεων να παραμείνει ως έχει. Μαθηματικά όμως αποδεικνύεται; Επειδή και να προσπαθήσω να το λύσω δεν νομίζω να το καταφέρω τώρα πια για αυτό κατέφυγα εδώ. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Edited by nagno
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Θες και τ' ακούς:

Ας υποθέσουμε ότι είσαι πολιτικός μηχανικός (πράγμα για το οποίο όλοι αμφιβάλλουμε), τότε μάλλον έχεις χάσει ΕΝΤΕΛΩΣ την επαφή με την επιστήμη που σπούδασες και μιλάς, ρωτάς, σκέφτεσαι ως τεχνίτης και όχι ως μηχανικός...

Εν πάσει περιπτώσει, σου απάντησε ο nikoscivil....

 

"Έτοιμα μαθηματικά μοντέλα" κλπ ξέχνα τα...Τα "ξεφτέρια" έχουν και άλλες δουλειές...

Σου προτείνω να συζητήσεις με κάποιον πολιτικό μηχανικό ή/και να του αναθέσεις μια μελέτη ή να επαναπροσδιορίσεις το ερώτημά σου με άλλο τρόπο....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

...........................για να συννενούμαστε, αν κάποιος από σας τα ξεφτέρια έχει ένα έτοιμο μαθηματικό μοντέλο, που έχει λύσει και από μελέτη που έχει κάνει, προσθέσει μια τρύπα το κέντρο του κόμβου τι του βγάζει;

 

Καταρχήν μάθε να είσαι πιο ευγενικός και όχι αγενέστατος και προκλητικός με ανθρώπους που ελπίζεις στη βοήθειά τους!

Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει, αλλά παρόλα αυτά κάποιοι συνάδελφοι ανταποκρίθηκαν.

 

Εξαιτίας του παραπάνω χαρακτηρισμού σου που υπογράμμισα, κλειδώνω το παρόν θέμα διότι παραβίασες την παρ. 8 των Κανόνων Συμμετοχής και ιδιαίτερα το κομμάτι:

"....................κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε..........................και επιδεικνύουμε σεβασμό προς τους συνομιλητές μας............"

 

Σε προτρέπω να αναζητήσεις αλλού πληροφορίες, διότι κανένας από μας δεν είναι "ξεφτέρι" με τον τρόπο που το εννοείς.

Εμ μας προσβάλλεις εμ θες και βοήθεια!

Προφανώς πλάκα κάνεις!

 

ilias

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.