Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΜΠ: Σύγκριση κόστους θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες


Engineer

Recommended Posts

Το χαμαλίκι, η βρωμιά και το κουβάλημα αντιστοιχούν όμως σε πραγματικά και ικανοποιητικά ημερομίσθια. Έχω λέβητα ξύλου εδώ και 3 σεζόν (μαζί με την φετινή) τον οποίον τον έκανα ουσιαστικά απόσβεση από τον πρώτο χρόνο λειτουργίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το τζάκι ανοιχτού θαλάμου δεν μπορεί να περιλαμβάνεται σε μελέτες τέτοιου είδους. Το τζάκι θερμαίνει έναν συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού, τα υπόλοιπα θερμαίνουν όλο το σπίτι. Επομένως τι σύγκριση μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Charlie : οσον αφορά την τιμή ρεύματος, ναι βάζει όλες τις επιπλέον επιβαρύνσεις (σελ 6)

arcgeo : έχεις απόλυτο δίκιο

Επίσης:

1.Θεωρεί τιμή αγοράς ξύλων 0,20 €/kgr. Δεν ισχύει. Η τιμή όταν αγόρασα εγώ τα ξύλα το καλοκαίρι (διότι προφανώς όποιος έχει ενεργειακό τζάκι ή σόμπα και θέλει να ζεσταθεί με αυτά δεν πάει να τα προμηθευτεί στη μέση του χειμώνα) ήταν 0,120 €/kgr.

2. Βαθμός απόδοσης λέβητα πετρελαίου 87% είναι μάλλον αισιόδοξος, όπως απαισιόδοξος ο βαθμός απόδοσης ενεργειακού τζακιού το 50% (σελ 4 πίνακας 1)

Link to comment
Share on other sites

Για σπίτι 110τμ και χρειαζόμουνα για πετρέλαιο 1500 περίπου με τις παλιές τιμές για πρόπερσι μιλάω

Πέρσι αγόρασα την παρακάτω τζακόσομπα 300€ + 500για την καμινάδα και και με 3 τόνους ξύλα(130ο τόνος) πέρασα τον χειμώνα πλούσια! (θερμοκρασία δωματίων 18-21 βαθμους κελσιου, θερμοκρασία σαλονιού 25-27 βαθμους κελσιου)

 

Όσο για την χαμαλίκα μου τα αφήνουν σε ξύλινο κλωβό στον ακάλυπτος και όταν χρειάζομαι ξύλα γεμίζω το καρότσι τύπου σούπερ μάρκετ (το οποίο μου κρατάει μια εβδομάδα περίπου) και το ανεβάζω με τον ανελκυστήρα.

 

 

2ugifwo.png

επίσης εξοικονομώ χρήματα και στη μαγειρική λόγω του ότι μαγειρεύω σε αυτή.

Edited by HARDCORE
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την τιμή αγοράς ξύλου νομίζω ότι η μελέτη έλαβε την δυσμενέστερη περίπτωση. Δεν είναι ίδια η τιμή πώλησης ξυλείας οξυάς σε όλη την Ελλάδα. Στην Καστοριά έχει 120 ευρώ ο τόνος ενώ στην Θεσσαλονίκη μπορεί να φτάσει και τα 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

cna: Συμφωνώ, αλλά 200 ευρώ που?. Επίσης αντίστοιχα, δεν έλαβε υπόψη την δυσμενέστερη περίπτωση πχ απόδοσης λέβητα (θα έλεγα ότι σε πολλά συστήματα κινείται <80%), την δυσμενέστερη τιμή πετρελαίου (υποθέτω στην Καστοριά να ξεκίνησε φέτος >1,32 €/lt) ούτε το δυσμενέστερο COP.

Ισως θα μπορούσαν να ελάμβαναν και να μελετούσαν ένα εύρος ακραίων τιμών που θα κάλυπταν στατιστικά την πλειονότητα των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν ξερω, ολοι μιλανε για την αντλια θερμοτητας ως την πιο οικονομικη λυση σε κοστος καταναλωσης, εγω όμως αρχιζω να αμφιβαλω οτι ισχυει κατι τετοιο, σου κοπανανε ενα cop 4 που δεν προκειται να το πιασεις ποτε (το πιο πιθανο ειναι να εισαι κατω απο 2 ή ισως ακομα και κατω απο το 1,5 αν εχεις κανονικα σωματα και οχι ενδοδαπεδια ή Fan coil), εβαλε ενας γνωστος μου μια αντλια θερμοτητας 11αρα σε 90 τετραγωνικα σπιτι με μετρια θερμομονωση και απο τα 300 lt τον μηνα που ήθελε πετρελαιο βρεθηκε να καιει 50kwh την μερα ρευμα, δηλαδη τα ιδια λεφτα στην τελικη (αφου ειναι δικαιουχος της επιστοφης του φορου πετρελαιου οποτε υπολογιζεις 1 ευρω το λιτρο, και με την επιβαρυνση στον λογαριασμο της ΔΕΗ για τετραμηνο να υπολογιζεται γυρω στα 1300 ευρω για 50kwh την μερα), τελικα η μονη λυση για να ζεσταθουμε φθηνα ειναι να πεσει η τιμη του πετρελαιου!!

Link to comment
Share on other sites

Φθηνή ζέστη μόνο με το ξύλο θα δει κανείς. Έχει λίγο κόπο παραπάνω αλλά αυτός ο κόπος πραγματικά χρυσοπληρώνεται με την ισχύουσα διαφορά τιμής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... τελικα η μονη λυση για να ζεσταθουμε φθηνα ειναι να πεσει η τιμη του πετρελαιου!!

Ή να πέσει η τιμή ρεύματος

που αυτό είναι κάτι που μας συμφέρει!

Γιατί ρεύμα μπορούμε να παράγουμε στην χώρα μας

με εξοπλισμό που κατασκευάζουμε εμείς ή που εισάγουμε από άλλους ευρωπαίους.

 

Αλλά πετρέλαιο?

Γιατί να κάνουμε τους απολίτιστους (τους τελευταίους αιώνες) σαουδάραβες άρχοντες?

επειδή τυγχάνει κάτω από τις ερήμους τους να έχουν ένα μαύρο ζουμί με θερμογόνο δύναμη 11,9kw/Lt.

 

Το πετρέλαιο για χρήση θέρμανσης (και μόνο) πάει να πεθάνει (και καλά θα κάνει)

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.