Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ζητήματα θέσης κτηρίου


Recommended Posts

Δυστυχώς με την αναδουλειά που υπάρχει δεν μπορείς εύκολα και γρήγορα να μάθεις τα νέα ισχύοντα του ΝΟΚ...

Ετσι, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω...

 

Από αρ.14 ΝΟΚ

 

α) Η όψη του κτιρίου στο πίσω όριο του οικοπέδου απέχει κατ' ελάχιστο απόσταση Δ Δ

από αυτό. Σε περίπτωση που δεν υφίσταται πίσω όριο λόγω σχήματος του οικοπέδου, δεν

είναι υποχρεωτική η απόσταση αυτή.

 

β) Όταν στο κοινό πλάγιο όριο όμορων οικοπέδων υπάρχει κτίσμα σε απόσταση

μεγαλύτερη του ενός μέτρου από το κοινό όριο που έχει ανοίγματα στην πλευρά αυτή, το

κτίριο οφείλει να έχει κατ' ελάχιστο απόσταση δ από το κοινό πλάγιο όριο.

 

ζ) Σε γωνιακά οικόπεδα αφήνεται υποχρεωτικά ακάλυπτος δΧδ στην απέναντι της γωνίας

θέση του οικοπέδου ή σε θέση που η επιφάνεια αυτή συνέχεται με τους ακάλυπτους των

όμορων ιδιοκτησιών, με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου.

 

Ερώτηση : Το (β) και το (ζ) για γωνιακό οικόπεδο ισχύει ταυτοχρόνως;

 

Αν ναι, τότε τα γωνιακά οικόπεδα, είναι κατά μεγάλη πλειοψηφία, χαμένα!!!

 

 

Ερώτηση : Στο (β) αν μιλάμε για γωνιακό οικόπεδο, τότε μπορεί το πίσω μου όριο (σύμφωνα με το πως προσανατολίζω το σπίτι) να είναι προφανώς και πλάγιο... Πού διευκρινίζεται πώς το λαμβάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@JTB , για το (ζ) την ίδια απορία έχω κι εγώ.

Επίσης η 9μετρη λωρίδα ισχύει από την μία πλευρά του δρόμου ή και από τις δύο.

Έχω πάρει 3 διαφορετικές απαντήσεις από 3 υπαλλήλους της πολεοδομίας.

 

Η λογική είναι για τη συνένωση ακαλύπτων , κάτι που ίσχυε και στο ΓΟΚ , δεν εφαρμόστηκε ποτέ στην πράξη και ούτε θα εφαρμοστεί πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

@JTB,

αρχικά θα ήθελα να διευκρινίσεις αυτό :

Αν ναι, τότε τα γωνιακά οικόπεδα, είναι κατά μεγάλη πλειοψηφία, χαμένα!!!

Πριν το κάνεις όμως, κοίταξε αντίστοιχο θέμα στους ορισμούς για τα πίσω και πλάγια όρια οικοπέδου.

Στο γωνιακό οικόπεδο δεν υφίσταται πίσω όριο ... μόνο δύο πλάγια όρια.

 

@spy1551,

από όσα παλαιότερα ξέρω τα 9 μέτρα ισχύουν για να πάρει μία τουλάχιστον πλευρά του κτηρίου τη διάσταση αυτή ... θα δω που ακριβώς είχε διευκρινιστεί.

 

έχω αρχίσει και ξεχνάω μάλλον ...

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 55/2000 :

Γενικά οι διατάξεις για την εξασφάλιση των 9,0 μ εφαρμόζονται σε κάθε διεύθυνση κάθετα προς τα όρια ή το πρόσωπο του οικοπέδου και για κάθε τμήμα του κτιρίου, έστω και αν σε κάποιο άλλο τμήμα ή προς άλλη διεύθυνση του οικοδομησίμου τμήματος εξασφαλίζεται η διάσταση αυτή.

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

To "χαμένα" σημαίνει ότι δεν μένει τίποτα... Εχω περίπτωση γωνιακού με 4,50 και 3,50m πρασιές... αν βγάλω και 3 μέτρα απόσταση δ, τότε θα χτίσω κιόσκι... Μου αρέσει που δίνουν και το +10% της κάλυψης για να φτάσω τα 120τ.μ.

 

Οσο για τους ορισμούς, έχεις δίκιο... Αυτό μάλλον έπρεπε να το έχω δει... :(

 

Δες το οικόπεδο... και τί μένει...

 

post-19320-0-77972700-1359983189_thumb.jpg

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω έχεις κάθετη σε τμήματα οικοπέδου ... εδώ τα πλάγια όρια είναι τα 1-8 και 8-9.

Με το όμορο στο 1-2 τι γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Εκεί, στη πίσω ιδιοκτησία, έχω σπίτι με ανοίγματα και απόσταση >1,00μ

 

 

Αλήθεια... να ρωτήσω τί θα γίνει αν υπάρχει κτήριο σε απόσταση μικρότερη του ενός μέτρου με ανοίγματα;;;

Μήπως κολλάω τότε δηλαδή;;; Προς τί η διευκρίνηση του 1μ;;;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Επομένως, αν δεν είσαι στην περίπτωση 1.ε), όντως μένει το διαγραμμισμένο τμήμα (με πάνω απόσταση δ) ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι για μικρότερο από 1 μ. κολλάς στο πλ. όριο ...

 

Ένα - ένα τα λές ... τότε οπωσδήποτε κολλάς :

δ) Όταν το όμορο οικόπεδο είναι αδόμητο ή
έχει κτίσμα που έχει κατασκευαστεί πριν την ένταξη της περιοχής σε σχέδιο
, το κτίριο επιτρέπεται να εφάπτεται ή να απέχει από το πλάγιο κοινό όριο απόσταση δ.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα αυτό... αλλά δεν ξέρω προς το παρόν αν ισχύει ότι το κτήριο ήταν πριν την ένταξη... το αντίθετο νομίζω μάλιστα...

 

:) Δεν τα λέω ένα-ένα... έχω πάθει σοκ... γιατί έχω κάνει τόση δουλειά και μάλλον τζάμπα...

 

Πάντως αυτό με το 1μ δεν είναι παράλογο; Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ;

Δηλαδή αν έχω ένα 2όροφο στα 2.40 μέτρα από το όριο, πρέπει εγώ να αφήσω 3μ περίπου... Αν όμως είναι στο 1μ, τον θάβω;;;

Μήπως στις περιπτώσεις αυτές παίζουν τίποτε γνωμοδοτήσεις ΣτΕ... ξέρεις... για βιοτικό επίπεδο και άλλα περίεργα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.