Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ζητήματα θέσης κτηρίου


Recommended Posts

Επίσης γενικά  για εκτός Δ=3,0+0,1Η

και για κατοικίες 2Δ (όπως υπολογίζεται με το παραπάνω)

 

τώρα αν ισχύει και για στάβλο ή για βιοτεχνία κλπ !

Συν/φοι

στην περίπτωσή μου (3 κατοικίες -μη παράλληλες μεταξύ τους-και χωρίς να εξαντλώ  του σ.δ του γηπέδου)

με δεδομένο ότι στα εκτός σχεδίου κατά τις προδιαγραφές δ.δ δεν απαιτείται η σχεδίαση του ιδεατού στερεού

(όπου θα φαινόταν σε ποιό ύψος θα εξαντλούνταν ο σ.δ)

 

το 2Δ =2*(3.0+0,10Η) θα υπολογιστεί με Η= 4.0 ή με το 7,50μ

 

Το ίδιο ερώτημα τίθεται και για  βιομηχανικό

 

το Δ=3,0+0,1*9.0 (9.0 το μέγιστο βιομηχανικού κτιρίου)=3,90μ

ή με το Δ=3,0+0,1*Η (17,4 του κατά παρέκκλιση εγκεκριμένου) =4,75μ

ή με το Δ=3,0+0,1*Η (4.5 που σήμερα κτίζω)=3,45μ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Η δήλωση εξάντλησης ύψους στο ΔΔ γιατί να εξαρτάται από ιδεατό και να μη μπορεί να γίνει και στα εκτός σχεδίου ;

2. Δεν είναι θεωρητικά απίθανο να θέλεις να γίνει δεκτή εξάντληση σε μικρότερο ύψος ; ... δηλαδή να σου επιβληθεί μικρότερη απόσταση των κτηρίων ;

3. Θεωρώντας σαν Δ το εκάστοτε μέγιστο του ΠΔ και ερμηνεύοντας το "ανά 2" του νόμου, θα έπαιρνα 2Δ ανάλογα με τα εκάστοτε δύο κτήρια που εξετάζω (1 όρ. με 2 ορ. -> 2Χ7,5 και 1 όρ. με 1 όρ. -> 2Χ4).

4. Αν υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ, δηλώνει ο ιδιοκτήτης στο ΔΔ σε ποιό κτηριακό όγκο θα τον εξαντλήσει και ανάλογα υπολογίζεται το 2Δ.

5. Δεν θα έπαιρνα το ύψος της παρέκκλισης, αλλά το μέγιστο χρήσης του ΠΔ ... ώστε να μην έχουμε διπλοπαρέκκλιση ή σύγχυση στο ποιός εγκρίνει ποιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

έχω γωνιακό οικόπεδο που συνορεύει στο βορρά και ανατολή με δημοτική οδό ,στη δύση με οικόπεδο στο οποίο υπάρχει 3όροφο κτίριο σε απόσταση 5μ . από το κοινό όριο και στο νότο με αδόμητο οικόπεδο.

Για το  μελλοντικό κτίριο που θα κατασκευαστεί στο οικόπεδο μου μπορώ στη νότια & στη δυτική πλευρά να κολλήσω στο κοινό όριο ή πρέπει να αφήσω δ;;

gwniako_oikopedo.pdf

Link to comment
Share on other sites

το πρωην συστημα δομησης της περιοχης ποιο ειναι?

Το οικοπεδο που εχει το ομμορο κτιριο εκτεινεται σε ολο το μηκος του οριου ΑΔ?

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

το πρωην συστημα δομησης της περιοχης ποιο ειναι?

Το οικοπεδο που εχει το ομμορο κτιριο εκτεινεται σε ολο το μηκος του οριου ΑΔ?

Το οικόπεδο βρίσκεται εντός σχεδίου πόλεως που σε αυτό το κομμάτι έχει γίνει πριν κάποια χρόνια πράξη εφαρμογής. 

Το κτίριο απέχει 5μ. από το όριο έχει ανοίγματα σε αυτή τη πλευρά και εκτείνεται στο 1/3 της πλευράς ΑΔ (φαίνεται και στο επισυναπτόμενο pdf)

Link to comment
Share on other sites

θα αφήσεις δχδ στην κορυφή Δ

για το δχδ ο νοκ λεει με την επιφύλαξη της προηγ. παραγράφου η οποία αναφέρεται για τα 9 μ. (ΝΟΚ άρθρο 14 παρ. στ).

άρα εγώ μπορώ να πάω το κτίριο μου εντός δ μέχρι εκεί που φτάνει η παράλληλη μετατόπιση της πλευράς μου κατα 9 μ;;;

Link to comment
Share on other sites

Οριο ΓΔ :

Εφοσον καθολο το μηκος του κοινου πλαγιου οριου ΓΔ το ομμορο οικοπεδο ειναι αδομητο το υποανεγερση κτιριο τοποθετειται συμφωνα με την &1δ.

«Όταν το όμορο οικόπεδο είναι αδόμητο το το κτίριο επιτρέπεται να εφάπτεται ή να απέχει από το πλάγιο κοινό όριο απόσταση δ.»

Δηλαδη :

Το υποανεγερση κτισμα εχει δικαιωμα επιλογης τοποθετησης ως προς το οριο ΓΔ:

-ειτε εξολοκληρου σε επαφη

-ειτε εν μερει σε επαφη με το οριο ΓΔ και εν μερει σε αποσταση τουλαχιστον δ απο το οριο ΓΔ

-ειτε εξολοκληρου σε αποσταση τουλαχιστον δ

 

Αν επιλεγει το κτιριο εξολοκληρου ή εν μερει να απεχει απο το κοινο πλαγιο οριο ΓΔ αποσταση τουλαχιστον δ και δεν εξασφαλιζεται στο οικοδομησιμο τμημα του οικοπεδου κτιριο με διασταση 9.0 μ. , τοτε δεν μπορει να  εφαρμοσθει η &1στ και να μειωθει η αποσταση δ  απο το οριο ΓΔ τοσο ωστε να προκυψει διασταση κτιριου <9.00 μ

 

Οριο ΑΔ:

Αν κατα το κοινο πλαγιο οριο το ομμορο οικοπεδο εχει κτισμα:

-σε αποσταση>1.00 μ απο το κοινο πλαγιο οριο

-το οποιο εχει και ανοιγματα προς το οριο αυτο και

-στην περιοχη ισχυε το πρωην πανταχοθεν συστημα δομησης

τοτε και μονο τοτε και αν ισχυουν και οι τρεις προυποθεσεις ταυτοχρονα θα ειχες υποχρεωση για αποσταση δ απο το κοινο πλαγιο οριο.Αυτο προκυπτει απο τον συνδιασμο των παραγραφων &1ε και &1β

Εξαιρεση στο παραπανω αποτελει η περιπτωση που το ομμορο κτισμα ειναι κατασκευασμενο πριν την ενταξη της περιοχης στο σχεδιο οποτε η τοποθετηση γινεται συμφωνα με την &1δ. Σε αυτη την περιπτωση ακομα και αν το πρωην συστημα δομησης της περιοχης ηταν το πρωην πανταχοθεν και εστω και αν το ομμορο κτισμα απεχει αποσταση απο το κοινο πλαγιο οριο και εχει και ανοιγματα προς το οριο αυτο τοτε το υποανεγερση κτισμα δεν εχει υποχρεωση για δ απο το κοινο πλαγιο οριο αλλα εχει δικαιωμα επιλογης τοποθετησης ειτε σε επαφη ειτε προαιρετικα σε αποσταση τουλαχιστον δ (εξολοκληρου ή εν μερει).

 

Στην περιπτωση σου αν εχω καταλαβει καλα εισαι νεα ενταξη. Ο ΝΟΚ δεν αναφερει κατι για τις νεες ενταξεις.Η αναφορα που κανει η &1ε ειναι για τα πρωην συστηματα δομησης.Στις νεες ενταξεις ισχυε η ελευθερη τοποθετηση.Οποτε η απαντηση μου για το οριο ΑΔ ειναι με επιφυλαξη. 

-Ειτε το ομμορο ειναι κατασκευασμενο πριν την ενταξη της περιοχης στο σχεδιο (η τοποθετηση γινεται συμφωνα με την &1δ)

-Ειτε το ομμορο ειναι κατασκευασμενο μετα την ενταξη της περιοχης στο σχεδιο εφοσον το πρωην συστημα δομησης της περιοχης δεν ηταν το πρωην πανταχοθεν (η τοποθετηση γινεται συμφωνα με την &1ε και οχι με την &1β)

το υποανεγερση κτισμα εχει δικαιωμα επιλογης τοποθετησης ως προς το οριο ΑΔ:

-ειτε εξολοκληρου σε επαφη

-ειτε εν μερει σε επαφη με το οριο ΑΔ και εν μερει σε αποσταση τουλαχιστον δ απο το οριο ΑΔ

-ειτε εξολοκληρου σε αποσταση τουλαχιστον δ

 

Αν επιλεγει το κτιριο εξολοκληρου ή εν μερει να απεχει απο το κοινο πλαγιο οριο ΑΔ αποσταση τουλαχιστον δ και δεν εξασφαλιζεται στο οικοδομησιμο τμημα του οικοπεδου κτιριο με διασταση 9.0 μ. , τοτε δεν μπορει να  εφαρμοσθει η &1στ και να μειωθει η αποσταση δ  απο το οριο ΑΔ τοσο ωστε να προκυψει διασταση κτιριου <9.00 μ

 

Αν επιλεξεις το υποανεγερση κτιριο να τοποθετηθει εν μερει σε επαφη και εν μερη σε αποσταση τουλαχιστον δ και απο τα δυο κοινα πλαγια ορια ΑΔ και ΔΓ τοτε η τοποθετηση σου γινεται συμφωνα με την &1ζ με ακαλυπτο στην κορυφη Δ οπως σου ειπε ο kana.

 

Γενικα η λογικη εφαρμογης της εννιαμετρου (&1στ) ειναι :

-Oταν το κτιριο εχει υποχρεωση για αποσταση απο το οριο και σε καμμια περιπτωση δεν εχει δυνατοτητα επαφης τοτε και μονο τοτε αν λογω αυτης της υποχρεωσης δεν προκυπτει κτιριο με διασταση 9.00 μ η αποσταση απο το οριο αυτη μπορει να μειωθει τοσο ωστε το σωμα κτιριου να αποκτησει διασταση μεχρι 9.00 μ.Τα 9.00 μ ειναι το μεγιστο.Αν θελουμε μπορει το κτιριο να εχει και μικροτερη διασταση πχ 8.00 μ και αυτο γιατι η εννιαμετρος ειναι δυνατοτητα και οχι υποχρεωση.

Αν η αποσταση απο το οριο <1.00 μ για να αποκτησει το κτιριο διασταση <9.00 μ τοτε υπαρχει δικαιωμα επαφης με το οριο.

Ο Γοκ ανεφερε οτι σε μια τετοια περιπτωση το κτιριο τοποθετειται ειτε σε επαφη με το οριο ειτε σε αποσταση 1.0 μ απο αυτο εις βαρος της διαστασης του κτιριου αλλα ο ΝΟΚ για το τελευταιο (αποσταση 1.00 μ εις βαρος διαστασης κτιριου) δεν κανει καμμια αναφορα και πρεπει να δωθει διευκρινηση.

-Οταν το κτιριο εχει δυνατοτητα επιλογης τοποθετησης ειτε σε επαφη ειτε σε αποσταση τουλαχιστον δ (εξολοκληρου απο το οριο ή εν μερει) τοτε δεν μπορει να εφαρμοσθει η εννιαμετρος γιατι η αποσταση δ που αφηνεις απο το οριο ειναι προαιρετικη (μια και υπαρχει και το δικαιωμα της επαφης) και οχι υποχρεωτικη

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

για το δχδ ο νοκ λεει με την επιφύλαξη της προηγ. παραγράφου η οποία αναφέρεται για τα 9 μ. (ΝΟΚ άρθρο 14 παρ. στ).

άρα εγώ μπορώ να πάω το κτίριο μου εντός δ μέχρι εκεί που φτάνει η παράλληλη μετατόπιση της πλευράς μου κατα 9 μ;;;

(δεν μας τα είπες μαζεμένα...ότι έχεις πρόβλημα λόγω 9/μετρης!)

 

Οπότε ο ακάλυπτος πάλι θα είναι στην κορυφή  Δ αλλά με αντίστοιχη απομείωση του δχδ (εκτός και αν  απομένει δ<1,0μ οπότε μπορεί να εφάπτεται)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.