Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ζητήματα θέσης κτηρίου


Recommended Posts

Έχω τελειώσει μία μελέτη για διώροφη κατοικία και ενώ είχα λύσει στο μυαλό μου το θέμα τοποθέτησης του κτιρίου, ξαναελέγχοντας και τις τελευταίες λεπτομέρειες νομίζω πως από αφηρημάδα ή υπερβολική πίεση χρόνου την έχω πατήσει....

 

Γωνιακό οικόπεδο σε εντός σχεδίου περιοχή, με τα δύο όμορα δομημένα, με τα κτίρια σε απόσταση στη μία πλευρά 5+ μέτρα και στην άλλη 2.7-2.9 μέτρα.

Στην πλευρά λοιπόν με το όμορο σε απόσταση 5+ μ. αφήνω, από επιλογή μου, απόσταση >δ. Στην άλλη πλευρά με το όμορο σε απόσταση 2.7-2.9 μέτρα εγώ έχω κολλήσει το κτίριο μου, αφήνοντας σε εσοχή που έχω σχεδιάσει απόσταση >δ. 

 

Σχεδίασα το κτίριο σε επαφή με το όριο αυτό, λόγω του αρθ 14. παρ 1ζ, αφήνοντας μόνο δχδ στην απέναντι γωνία της συμβολής των Ρ.Γ.

Είναι αυτή η μοναδική υποχρέωση σε γωνιακά οικόπεδα ή πρέπει να συνυπολογίσω και την παρ. 1β του αρθ. 14 για τα πλάγια όρια? Θεωρώ πως δεν προκύπτει από κάπου σαφώς η υποχρέωση για δχδ σε ολόκληρη την πλευρά, αν και μοιάζει λογικό, όσο το σκέφτομαι...

 

Είχε κανείς αντίστοιχο θέμα σε γωνιακό οικόπεδο με ΝΟΚ? Έχω ξανακάνει σε γωνιακό και κόλλησα στη μία πλευρά, αλλά εκείνο είχε  κτίριο προ της ένταξης, στο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Δύο σχετικά ερωτήματα:

 

1/ σε γωνιακά οικόπεδα, αν αφήσουμε απόσταση από τα όρια θα είναι και στις δύο πλευρές >δ;

2/ σε περίπτωση 2 ανεξάρτητων κτηρίων εντός οικοπέδου ποια η ελάχιστη μεταξύ τους απόσταση;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζεται

 

στο 1 ρωτώ αν είναι δ ή Δ (δεν μιλάω για 9μετρη ή επαφή)

στο 2 μιλώ για απόσταση μεταξύ 2 κτηρίων του ίδιου οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δύο σχετικά ερωτήματα:

 

1/ σε γωνιακά οικόπεδα, αν αφήσουμε απόσταση από τα όρια θα είναι και στις δύο πλευρές >δ;

2/ σε περίπτωση 2 ανεξάρτητων κτηρίων εντός οικοπέδου ποια η ελάχιστη μεταξύ τους απόσταση;

Σωστός....

(υπαρχουν νομιζω κατι λεπτομερεις για την θεση του πισω ή γωνια)

και στο δευτερο Δ. (αληθεια..υψος κτηριου ποιο βαζεις, την τελευταια πλακα ή τον κορφια της στεγης )

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο!

 

Υψος μπαίνει το τελικό του κτηρίου ή το μέγιστο αν δεν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ, χωρίς τη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Άδεια εκδόθηκε με ΓΟΚ και κάνω αναθεώρηση με Ν.Ο.Κ..

 

Άρθρο 14 Ν.Ο.Κ.

§1α Η όψη του κτιρίου στο πίσω όριο του οικοπέδου απέχει κατ’ ελάχιστο απόσταση Δ από αυτό. Σε περίπτωση που δεν υφίσταται πίσω όριο λόγω σχήματος του οικοπέδου, δεν είναι υποχρεωτική η απόσταση αυτή.

 

§2 Σε περίπτωση εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων ή κατά την επέκταση ή αναθεώρησή τους, όπου το επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων της περιοχής καθορίζεται μέχρι και οκτώ μέτρα και πενήντα εκατοστά (8,50 μ.) και επιβάλλεται η τήρηση απόστασης του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου, επιτρέπεται η απόσταση αυτή να είναι μικρότερη του Δ της παραγράφου 1, όχι όμως μικρότερη των 2,50 μ.

 

Υπάρχει πράξη εφαρμογής στην περιοχή του ακινήτου.

Όροι δόμησης:

Εμβαδόν οικοπέδου: 182,60 τ.μ.

Κάλυψη: 182,60 Χ 0,6= 109,56 τ.μ.

Δόμηση: 182,60 Χ 0,36= 65,74 τ.μ.

Ύψος: 7,00 μ.

 

Το κτίριο που κατασκευάζεται είναι ισόγειο (6 μέτρα) με μονόριχτη στέγη και εξαντλείται ο Σ.Δ..

Μπορώ να κάνω χρήση της §2 και να «πάω» στα 2,5 μέτρα;  

Θέση κτιρίου.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Στο πρωην συνεχες ο πλαγιος ακαλυπτος μεσσαιου ομμορου οικοπεδου δεν ειναι δεσμευτικος για εμας και μπορουμε να παμε να κολησουμε στο κοινο πλαγιο οριο.Αυτο ειναι κατανοητο συμφωνα με την &1ε του αρθρου 14.

Αν ο ομμορος ειναι διαμπερες οικοπεδο με κτισμα με τον ΓΟΚ του 73 και εχει αφησει τον ακαλυπτο του σε επαφη με το κοινο πλαγιο οριο με αποτελεσμα εν μερει να εφαπτεται και εν μερει να απεχει αποσταση τοτε εχουμε δικαιωμα επαφης στο κοινο πλαγιο οριο ?

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σκέφτομαι αυτή τη λύση: 

Όροι δόμησης:

Εμβαδόν οικοπέδου 191 τ.μ.

Σ.Δ.= 1,2 με max δόμηση 229,2 τ.μ.

Σ.Κ.= 0,6 με min κάτοψη 120 τ.μ.

Μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος: 15 μέτρα ή 6 σε περίπτωση τριώροφου όπου εξαντλείται ο Σ.Δ.

Δ= 3+0,10Χ6=3,6 μέτρα

δ= 2,5+0,05Χ6=2,8 μέτρα

Κάνω κάπου λάθος; 

Drawing1-Model.pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.