Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα θέσης κτηρίου


Recommended Posts

Βασίλη καλησπέρα!

Δεν έχει διαφορά σε σχέση με τα μη χαμηλά. Και στα χαμηλά εννοεί αν έχει κολλήσει ο γείτονας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το οικόπεδο μου συνορέυει (από την μεριά που θα ήθελα να κτίσω) με 2 οικόπεδα τα οποία έχουν κτίσματα. Το ένα κτίσμα κολλάει στο οικόπεδο, ενώ το άλλο  έχει απόσταση δ (κάτω των 2000κατοίκων). Άρα βάσει ΝΟΚ πρέπει να αφήσω απόσταση δ. Δεν την έχω  γιατί αφήνοντας δ από τα πλαγια όρια του οικοπέδου δεν περισσέυει να αφήσω απόστααη στα εσωτερικά κτίσματα του οικοπέδου μου. Και επειδή σίγουρα σας μπέρδεψα ρωτάω:

1) Στο οικόπεδο μου που έχω και άλλα κτίσματα μέσα πρέπει να αφήσω υποχρεωτικά απόσταση δ μεταξύ τους ή μπορώ να κολλήσω;

2) Σκέφτομαι να ρίψω μια αποθήκη παλιά, αλλά μπορώ να κολλήσω με δικό μου κτίσμα ή πρέπει τώρα με ΝΟΚ να αφήνουμε υποχρεωτικά δ;

Νομίζω είναι υποχρεωτικό το δ αλλά θα ήθελα και την άποψη σας

Link to comment
Share on other sites

1) Πολεοδομικά μπορείς να κολλήσεις αρκεί να μην σε περιορίζει κάποια σύσταση καθέτου για το μελλοντικό κτίριο 

 

2)Δεν κατάλαβα τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στο να κολλήσω στα κτίρια μέσα στο ίδιο οικόπεδο.

Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί ή κάποιες αποστάσεις που απαιτούνται;

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στο να κολλήσω στα κτίρια μέσα στο ίδιο οικόπεδο.

Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί ή κάποιες αποστάσεις που απαιτούνται;

Από ότι καταλαβαίνω όχι

Link to comment
Share on other sites

Κολλάς ή αφήνεις Δ ή 2.50 μ για χαμηλά κτήρια.

Τώρα το κολλάς που ανέφερα, έχει την έννοια της προσθήκης κατ'επέκταση στο ίδιο οικόπεδο. Οι περιορισμοί που ισχύουν αφορούν στο ιδιοκτησιακό.

Αν ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη το παλαιό με το νέο κτήριο, τότε οι μόνοι περιορισμοί που έχεις είναι οι διατάξεις του κτιριοδομικού για φυσικό φωτισμό- αερισμό-ανοίγματα κλπ στον τοίχο που θα κολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο μου συνορέυει (από την μεριά που θα ήθελα να κτίσω) με 2 οικόπεδα τα οποία έχουν κτίσματα. Το ένα κτίσμα κολλάει στο οικόπεδο, ενώ το άλλο  έχει απόσταση δ (κάτω των 2000κατοίκων). Άρα βάσει ΝΟΚ πρέπει να αφήσω απόσταση δ. Δεν την έχω  γιατί αφήνοντας δ από τα πλαγια όρια του οικοπέδου δεν περισσέυει να αφήσω απόστααη στα εσωτερικά κτίσματα του οικοπέδου μου. Και επειδή σίγουρα σας μπέρδεψα ρωτάω:

1) Στο οικόπεδο μου που έχω και άλλα κτίσματα μέσα πρέπει να αφήσω υποχρεωτικά απόσταση δ μεταξύ τους ή μπορώ να κολλήσω;

2) Σκέφτομαι να ρίψω μια αποθήκη παλιά, αλλά μπορώ να κολλήσω με δικό μου κτίσμα ή πρέπει τώρα με ΝΟΚ να αφήνουμε υποχρεωτικά δ;

Νομίζω είναι υποχρεωτικό το δ αλλά θα ήθελα και την άποψη σας

και στις 2 περιπτώσεις μπορείς να κολλήσεις

(αν όμως δεν κολλήσεις και στις 2 περιπτώσεις αφήνεις απόσταση 2.5μ)

 

συν/φε δεν ισχύουν τα χαμηλά κτίρια στους οικισμούς (λόγω του ότι το  μεγ επιτρ ύψους για αυτούς είναι <11μ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Από ότι φαίνεται όχι. Η μόνη περίπτωση να κολλήσεις στο πίσω όριο (αντί να αφήσεις Δ) σε αδόμητο, είναι, όταν το βάθος του δικού σου είναι < 10μ (9μ+1μ) δηλ. όταν δεν εξασφαλίζεις 9μετρο + 1μ Δ.

Μακάρι να βρει κάποιος λύση, να κολλάς στο πίσω όριο. Κι εγώ ψάχνω επιχείρημα να κολλήσω και δεν βρίσκω

 

Βασικά μπορεί να δώσει κάποιος την ερμηνεία του 9 μετρου; Εννοώντας γιατί έχει αποφασισθεί να πρέπει να εξασφαλίζεται συγκεκριμένα μήκος 9 μέτρων όταν ακόμα και με μικρότερο μήκος θα μπορούσε να δημιουργηθεί βιώσιμος χώρος (ακόμα και σε πολυώροφο για παράδειγμα μέσω duplex);

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω οικόπεδο εντός σχεδίου (κίτρινο) στο οποίο πρό ενταξης της περιοχής στο σχέδιο εχει ανεγερθεί με ο.α

ισογειο κτίσμα με πρόβλεψη. Έρχεται σήμερα ο πελάτης και θέλει να το κόψει (κατάτμηση) σε 3 οικόπεδα.

Στην συννημένη εικόνα τόσο δεξιά όσο και αριστερά του οικοπέδου υφίσταται δρόμοι. Η πρόταση για την κατάτμηση

(πράσινο χρώμα) γινεται αρχικά κρατώντας την απόσταση δ (2,50+0,05Ηmax) ώς ορίζεται απο τον ΝΟΚ για πλάγιο

όριο απο τον εξώστη της οροφής του ισογείου (?).  Το εναπομείναν τμήμα χωρίζεται στα 2 (πράσινο χρώμα) ώστε προκύπτουν

2 γωνιακά οικόπεδα άρτια και οικοδομήσιμα. Σε περίπτωση μελλοντική δόμησης στα 2 γωνιακα: Απο το μεγάλο οικόπεδο (πλάγιο όριο) κρατάω 

απόσταση δ. Από το μεταξύ τους όριο εφόσον έχω πρασιές όπως φαίνεται και διαθέσιμο προς δόμηση βάθος σε καθε οικόπεδο περίπου 11,5μ 

θα μπορώ να χτίσω 9μ στον καθένα και το υπόλοιπο κενό εφόσον δεν είμαι κάτω από 1μ ώστε να κολλήσω? Δλδ περίπου μια εικόνα σαν τα 2

μπλε υποτιθέμενα μελλοντικά κτίσματα? Η μπορουν να κολλήσουν στο κοινό τους όριο τα κτίσματα των 2 γωνιακών?

 

ΥΓ. επιτρεπόμενα ύψος 8,50+1,50(στέγη)

eikona_1.bmp

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.