Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή για ανανέωση Πιστοπ. Πυρασφάλειας


φάνης αναδιώτης

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,......όπως λέει και ο τίτλος θέλω την βοήθεια σας γιατί δεν ξέρω τι τιμή να δώσω. Δεν έχω ασχοληθεί με ανανεώσεις ξανά.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αφορά νέο κτίριο (του 2005), με ισόγειο, 1ο & 2ο όροφο.Σαν κύρια χρήση είναι γραφεία.

Το εμβαδό του κάθε επιπέδου είναι περίπου 200μ2.

Επίσης, υπάρχουν δύο υπόγεια....το (-1) ίδιου εμβαδού είναι σαν αποθήκη και το (-2) είναι το garage με 12 θέσεις parking.

Υπάρχει εγκατεστημένο μόνιμο πυροσβεστικό συγκρότημα στο -2 όπως επίσης springlers στο (-2) και δίκρουνο στο επίπεδο του δρόμου.

 

Όλοι οι όροφοι έχουν ανιχνευτές καπνού.....και υπάρχει ξεχωριστή έξοδος διαφυγής από το garage.

 

Η εταιρεία ασχολείται με συστήματα πληροφορικής και γι΄αυτό τον λόγο οι αποθήκες (-1) είναι άδειες και χρησιμοποιούνται σαν γραφεία!!!!

 

Αν υποθέσουμε ότι οι κατόψεις και γενικά τα σχέδια αποτυπώνουν την πραγματικότητα και δεν χρειάζονται αλλαγές χρήσης σε τι επίπεδα θα είναι η προσφορά μου ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι οι κατόψεις και γενικά τα σχέδια αποτυπώνουν την πραγματικότητα και δεν χρειάζονται αλλαγές χρήσης σε τι επίπεδα θα είναι η προσφορά μου ??

 

Συνάδελφε για να σε προφυλάξω απο τα κακώς κείμενα αυτών των περιπτώσεων, προσωπικά δεν σου προτείνω τι αμοιβή πρέπει να ζητήσεις (αν και γνωρίζω)

 

Κατ΄ αρχήν να μην υποθέτεις ότι τα σχέδια απεικονίζουν την πραγματικότητα, γιατί για την ανανέωση θα πρέπει να καταθέσεις στη πυροσβεστική τόσο εσύ όσο και ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης (μεταξύ άλλων δικαιολογητικών), Υπ. Δήλωση …… ότι δεν έχουν επέλθει μεταβολές στα εγκεκριμένα σχέδια (πολεοδομίας και πυροσβεστικής)

 

Γράφεις ότι το επίπεδο (-1) (αποθήκες) έχουν γίνει γραφεία.

Κατά την αυτοψία της Πυροσβεστικής στο κτήριο, τι θα τους πεις ότι δεν τα είδες ?

Μπορείς να το κάνεις, αλλα αξίζει να βάλεις το κεφάλι σου στο ντορβά !!!!!!!!! (think about)

 

Άποψη μου, να τους προτείνεις αναθεώρηση της οικ. άδειας για αλλαγή χρήσης του χώρου της αποθήκης (αν φυσικά υπάρχει συντελεστής δόμησης, που είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει γιατί ο κατασκευαστής-εργολάβος έχει φροντίσει να μην αφήσει cm2 ανεκεμετάλευτο)

Link to comment
Share on other sites

....ποσο "αδειες" μπορει να ειναι οι [ -1] αποθηκες...

 

οταν χρησιμοποιουνται "σαν γραφεια" ???!!!....

 

[όπως είπες...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

Ότι αφορά το (-1), από τα περίπου 200m2 στα 50 έχουν εμπορεύματα σε 2 δωμάτια και ο υπόλοιπος χώρος είναι ενιαίος με κινητά χωρίσματα απλά και μόνο για οριοθετούνται τα γραφεία.

 

Άρα σχετικά εύκολα μπορεί αυτός ο χώρος να "σουλουπωθεί" σε αποθήκη.

Και γω δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ασχοληθώ - άλλο αντικείμενο ασχολίας - αλλά δεδομένων των συνθηκών έκρινα ότι πρέπει να το κυνηγήσω.

 

Επειδή πρέπει να δώσω μία προσφορά αν θέλει κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

Το email έιναι [email protected]

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους και καλές δουλειές σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.