Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαλλαγή από ΟΑΕΕ για προσθήκη ΚΑΔ?


McComb

Recommended Posts

Είμαι Μηχανολόγος Μηχ/κος και ως κύρια δραστηριότητα έχω τις υπηρεσίες μελετων μηχ/γου μηχ/κου. Χρειάζεται να προσθέσω έναν ΚΑΔ ως δευτερεύουσα δραστηριότητα, και για το λόγο αυτό μου είπαν ότι πρέπει να πάω στον ΟΑΕΕ να γραφτώ και να πάρω απαλλαγή ("πώς θα σας δώσουμε απαλλαγή όταν δεν ανήκετε σε μας?" μου είπε η υπάλληλος). Έστω κάνω όλη τη διαδικασία, θα χρειαστεί να πληρώνω και ΟΑΕΕ μετα? Γενικά ξέρετε αν θα έχω οποιαδήποτε οικονομική επιβάρυνση από αυτη τη διαδικασία ή στο μέλλον; Μην την πατήσω...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα το πέρασα, δεν έχεις καμία επιβάρυνση.

Αρχικά πρέπει να πάρεις μία βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ ότι είσαι ασφαλισμένος και μαζί μία ασφαλιστική ενημερώτητα, εάν τους πεις τον λόγο ξέρουν τι θα σου δώσουν.

Έπειτα να πας ΟΑΕΕ να κάνεις έναρξη και να πάρεις απαλλαγή. (να πας σε άλλη υπάλληλο όμως!)

Πας εφορία με την βεβαίωση και προσθέτεις τους ΚΑΔ.

Ξανά μετά ΟΑΕΕ με την έναρξη της συγκεκριμένης δραστηριότητας.

 

Κάθε χρόνο πρέπει να παίρνεις βεβαίωση από ΤΣΜΕΔΕ και να πηγαίνεις ΟΑΕΕ, αλλιώς νομίζω εκδίδονται εισφορές, οι οποίες βέβαια διαγράφονται μετά την βεβαίωση.

 

Υ.Γ. Η απορία μου απέναντι στο θέατρο του παραλόγου είναι : ΓΙΑΤΙ να μην μπορεί το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ταμείο να εκδώσει μία βεβαίωση συνάφειας με την δραστηριότητα???

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα το πέρασα, δεν έχεις καμία επιβάρυνση.

Αρχικά πρέπει να πάρεις μία βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ ότι είσαι ασφαλισμένος και μαζί μία ασφαλιστική ενημερώτητα, εάν τους πεις τον λόγο ξέρουν τι θα σου δώσουν.

Έπειτα να πας ΟΑΕΕ να κάνεις έναρξη και να πάρεις απαλλαγή. (να πας σε άλλη υπάλληλο όμως!)

Πας εφορία με την βεβαίωση και προσθέτεις τους ΚΑΔ.

Ξανά μετά ΟΑΕΕ με την έναρξη της συγκεκριμένης δραστηριότητας.

 

Κάθε χρόνο πρέπει να παίρνεις βεβαίωση από ΤΣΜΕΔΕ και να πηγαίνεις ΟΑΕΕ, αλλιώς νομίζω εκδίδονται εισφορές, οι οποίες βέβαια διαγράφονται μετά την βεβαίωση.

 

Υ.Γ. Η απορία μου απέναντι στο θέατρο του παραλόγου είναι : ΓΙΑΤΙ να μην μπορεί το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ταμείο να εκδώσει μία βεβαίωση συνάφειας με την δραστηριότητα???

 

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για τη βοήθεια. Πολλά "γιατί;" μου προέκυψαν και μένα με αυτή τη διαδικασία. Οι συνάφειες έπρεπε να είναι καθορίσμένες και γνωστές ως προς τις δραστηριότητες, όπως και το περιεχόμενο, η αρχή και το τέλος τους. Η δυνατότητα μεταβολής να είναι άμεση σε αυτές, στο κάτω κάτω, τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζουν τις δραστηριότητες, γιατί θα πρέπει να βρεθείς σε αυτή τη διαδικασία που έχει να κάνει με το ασφαλιστικό ταμείο (άσχετο δηλαδή), αφού φορολογικά δεν υπάρχει μπέρδεμα;

 

Τελοσπάντων.

 

Αν μπορείς να με βοηθήσεις και σε αυτο: μου ζήτησε στα δικαιολογητικά πάλι στοιχεία που αφορούν την έδρα (Υ/Δ του ιδιοκτήτη της κατοικίας στην οποία είμαι φιλοξενούμενος, και ε9), όπως στην έναρξη επαγγέλματος που είχα κάνει. Σκέφτομαι μήπως έκανε λάθος, αφου δε μιλάμε για πρώτη έναρξη και πρέπει απλά να τη δηλώσω, όχι να προσκομίσω πάλι τα παραπάνω δικαιολογητικά. Σου τα ζήτησαν κι εσένα;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είμαι σε ενοίκιο, αλλά πέρα από αυτό, ΟΧΙ δεν μου ζήτησε ενοικιαστήριο κτλ όπως στην αρχική έναρξη...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Μηχανολόγος Μηχ/κος και ως κύρια δραστηριότητα έχω τις υπηρεσίες μελετων μηχ/γου μηχ/κου. Χρειάζεται να προσθέσω έναν ΚΑΔ ως δευτερεύουσα δραστηριότητα, και για το λόγο αυτό μου είπαν ότι πρέπει να πάω στον ΟΑΕΕ να γραφτώ και να πάρω απαλλαγή ("πώς θα σας δώσουμε απαλλαγή όταν δεν ανήκετε σε μας?" μου είπε η υπάλληλος). Έστω κάνω όλη τη διαδικασία, θα χρειαστεί να πληρώνω και ΟΑΕΕ μετα? Γενικά ξέρετε αν θα έχω οποιαδήποτε οικονομική επιβάρυνση από αυτη τη διαδικασία ή στο μέλλον; Μην την πατήσω...Ευχαριστώ

 

Γράφεσαι και ξεγράφεσαι αν είσαι νέος ασφαλσιμένος (01/01/1993 και εδώ ) ή γράφεσαι και παίρνεις απαλλαγή για τον κλάδο υγείας αν είσαι παλαιός ασφαλισμένος ή ξεγράφεσαι αν είσαι παλαιός αλλά σε καλύπτει η λεγόμενη συνάφεια .

Link to comment
Share on other sites

Για 'ξεγράφεσαι΄ δεν μου μίλησε κανένας πάντως, ούτε στην εφορία ούτε στον ΟΑΕΕ.

Μετά από μίνι σύσκεψη που κάναν με τον χαρτάκι με τους ΚΑΔ στο χέρι, δεν μπορούσαν να αποφασίσουν αν υπάρχει συνάφεια και μου έδωσαν απαλλαγή λόγω νέου ασφαλισμένου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι νέος ασφαλισμένος ΔΕΝ χρειαζόταν να ελέγξει κάποιος τα περί συνάφειας!!!!

 

ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ παίρνεις απαλλαγή για οποιαδήποτε δραστηριότητα υπάγεται στον ΟΑΕΕ.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οκ, το έμαθα μετά, αλλά δεν ήταν και δουλειά μου να το ξέρω.

Αυτοί που συγκάλεσαν σύσκεψη ορόφου που περιελάμβανε και όποιον προϊστάμενο βρήκανε???!!

Link to comment
Share on other sites

μας έχουν ζαλίσει με τον ΟΑΕΕ ,αυτά έπρεπε να τα χορηγεί το ΤΣΜΕΔΕ.

δεν μπορούν να ξεχωρήσουν την εμπορική ιδιότητα και μας ταλαιπωρούν...

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μετά το '93 ασφαλισμένος δεν χρειάζεσαι απαλλαγή από ΟΑΕΕ για ΚΑΔ που είναι αποκλειστικά για μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.