Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρση απαγόρευσης κατάτμησης κληροτεμαχίων


Recommended Posts

Σύμφωνα με αυτά που ειπώθηκαν και κατάλαβα επιτρέπεται η κατάτμηση σε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα φτάνει η ημερομηνία δημιουργίας τους (που αποδεικνύεται με Ιδιωτικό Συμφωνητικό για παράδειγμα) να έχει ημερομηνία πριν την εφαρμογή των περιοσμών που ισχύουν σε κάθε περιοχή. Σωστά?

 

Επομένως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο το παρουσιάζουν οι συμβολαιογράφοι - δικηγόροι (συγκεκριμένα, αυτός που απευθύνθηκε ο πελάτης μου) ότι δηλαδή μπορεί να γίνει κατάτμηση σε όσα τμήματα θέλουμε ανεξάρτητα περιορισμών. Και αυτό που κατάλαβα είναι ότι πιθανόν να μπορεί να γίνει κατάτμηση κατά το δικαστήριο αλλά αν δεν τηρούνται οι περιορισμοί αρτιότητας δεν θα μεταγραφεί στο υποθηκοφυλάκειο. Επομένως δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα όλη αυτή η διαδικασία αν δεν προκύπτουν άρτια και οικοδομήσιμα κατά το χρόνο δημιουργίας τους οικόπεδα.

 

Ψάχνω και εγώ για κατάτμηση σε εντός οικισμού, οπου οικόπεδο συνολικής έκτασης 1,5 στρ έχει μοιραστεί σε πολλά μικρά κομμάτια με ιδιωτικό συμφωνητικό. πχ άλλος έχει 155τμ, άλλος 500τμ, άλλος 210 κτλ. Και από όσο διάβασα και σε άλλες συζητήσεις δύσκολα μπορεί να γίνει κατάτμηση....

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι. Απλώς στη περίπτωση μου είχα μια "κατάτμηση" η οποίο νομιμοποιήθηκε και χρησιμοποιήσαμε το προ 2003 για να αποδείξουμε αρτιότητα/οικοδομησιμότητα.

 

Με την άρση απαγόρευσεις πλέον, μπορείς να κατατμήσεις ΣΕ ΟΤΙ θέλεις. Και σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Για αρτιοτήτα/οικοδ. κατατμείς 4000 στρ και 25μ σε δρόμο (εκτός αν υπάρχει ΓΠΣ,κτλ που ορίζουν αλλιώς). Αντίστοιχα στα εντός ζώνης οτι ισχύει ή σε αυτά που εχουν πρόσωπο σε επαρχιακές κτλ οδούς.

 

Ετσι το έχω εκλάβει. Αυτά ομως για κληροτεμάχια, όχι για οικόπεδα...

Link to comment
Share on other sites

kane

πολυ σωστα...

 

διοτι για τα εντος σχεδιου υπαρχει ο 651/77

[ΦΕΚ Α 207/77]

 

ειδικα τα αρθρ. 4 και 5... που καθοριζουν και τις ποινές....

 

entit

και τα οποια εχουν ως εξης

 

αρθρο 4 και 5 του 651.docx

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για την άμεση απάντηση. Πολύ χρήσιμη και η παράθεση του Δημήτρη!

 

Απλά είναι δυσνόητο το αντικείμενο και μπερδεύομαι εύκολα.... :confused: . Ισχύει δηλ αυτό που είπε ο Kane ότι μπορεί να γίνει κατάτμηση σε ότι θέλω - ακόμα και αν προκείψουν μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σε εντός οικισμού?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

μια παρατήρηση στα όσα παραθέτεις περί Κτημ/γίου

("Στα Τοπογραφικά διαγράμματα που συντάσσονται για ακίνητα, τα οποία

ευρίσκονται σε περιοχές που έχουν κτηματογραφηθεί και στις οποίες λειτουργεί

κτηματολόγιο, ο συντάσσων μηχανικός υποχρεούται να βεβαιώνει αν το διάγραμμα

είναι συμβατό, ως προ το σχήμα, τα όρια και το εμβαδόν του ακινήτου, προς τις

αντίστοιχες καταχωρίσεις στο κτηματογραφικό διάγραμμα του ακινήτου, σύμφωνα

με τα οριζόμενα στο άρθρο 13α του ν. 2664/1998.")

 

Αυτό δεν ισχύει διότι έχει "παγώσει" σύμφωνα με τα παρακάτω, που έχω αντλήσει από τη Δομ. Πληροφ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μετά την έκδοση της Αποφ-475/06/09 του ΟΚΧΕ ΦΕΚ-500/Β/18-3-09, θεωρείται ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ποτέ το Αρθ-13α του Ν-2664/98 και επομένως

δεν υπήρξε ούτε υπάρχει υποχρέωση στα τοπογραφικά διαγράμματα που συντάσσονται για ακίνητα, τα οποία βρίσκονται σε περιοχές που έχουν κτηματογραφηθεί και λειτουργεί κτηματολόγιο, ο συντάσσων μηχανικός να βεβαιώνει αν το διάγραμμα είναι συμβατό, ως προς το σχήμα, τα όρια και το εμβαδόν του ακινήτου, προς τις αντίστοιχες καταχωρήσεις στο κτηματογραφικό διάγραμμα του ακινήτου. Κατόπιν τούτου θεωρούμε ότι τα προβλεπόμενα στο τελευταίο εδάφιο της παρ.1 του Αρθ-5 όπως προσετέθη με την παρ.3 Αρθ-3 του Ν-3481/06 δεν έχουν εφαρμογή - βλέπε σχετικά Εγκ-6/17-3-09 )

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν…

 

Αγροτεμάχιο (κλήρος) εμβαδού 6500 τετραγωνικών στο οποίο αγοράζουν δύο φυσικά πρόσωπα, με δύο διαφορετικά συμβόλαια ποσοστά εξ΄ αδιαιρέτου 10 και 5 % το 1969 και το 1972 αντίστοιχα.

 

Ανεγείρουν οικοδομή το 1972 (διώροφη κατοικία) και αρκετά χρόνια μετά γίνεται η εξής πράξη (η οποία μεταγράφηκε κανονικότατα): Συστήνουν οροφοκτησία σε διαιρετό τμήμα του κλήρου εμβαδού 975 τετραγωνικά και επί του παραπάνω οικοδομήματος.

 

Ερώτημα συνάδελφοι: Θεωρείτε πως έχει γίνει κατάτμηση (δεδομένου πως απαιτείται αλλαγή κυριότητας ώστε να συντρέχουν λόγοι) και αν ναι είναι νόμιμη δυνάμει των διατάξεων του άρθρου 31 του ω. 4061/12;

Όλη η οικοδομή κατά τη γνώμη είναι αυθαίρετη καθότι δε θα μπορούσε να εκδοθεί άδεια στα 975 τετραγωνικά, θεωρείτε πως συντρέχει επίσης και λόγος αυτοδίκαιης ακυρότητας;  

 

Ευχαριστώ.     

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

φιλε ζερμαν,

 

η καθετη στα εκτος σχεδιου, απαγορευτηκε με τον ν. 2052/1992...

Επομενως αν αυτοι ειχαν συστησει καθετη πριν το 1992,  νομιμα έπραξαν...

Με αυτην διενειμαν το δικαιωμα δομησης , και θα εχτιζε καθε καθετη  αναλογα με τα ποσοστα της στον ολο αγρο....

 

Οποια αυθαιρεσια εκαναν,  την τακτοποιεί καθε καθετη,  χωρις συναινεση των λοιπων.

 

Βεβαια, με ποσοστο 15% στο ολο γηπεδο, δικαιουνταν να χτισουν  περι τα 37 τμ...

Εδω εχουν  προβλημα ..με  τους υπολοιπους...των οποίων υπερκαλυψαν τον σδ...

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι όπως το γράφεις συνάδελφε, στην κάθετη πάει το μυαλό μου, δεν προκύπτει από τα δεδομένα ότι έγινε κατάτμηση. Οπότε εάν έγινε πριν το 1992 όπως είπε ο αγαπητός συνονόματος παραπάνω, δεν υπάρχει θέμα ως προς την νομιμότητα της πράξης.

Καλησπέρα Δημήτρη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.