Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομησιμότητα διαμπερούς οικοπέδου με έναν πλήρως διανοιγμένο


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω λίγο μπερδευτεί και θα ήθελα τις απόψεις σας.

Οικόπεδο άρτιο κατά κανόνα το οποίο είναι διαμπερές και έχει άρτιο πρόσωπο σε πλήρως διανοιγμένο δρόμο και δεύτερο πρόσωπο σε ημιδιανοιγμένο δρόμο στον οποίο υπάρχει ρυμοτόμηση, είναι οικοδομήσιμο? Η εγκύκλιος 25/87 αναφέρει ότι αρκεί ένα πρόσωπο, όμως αλλού αναφέρεται ότι πρέπει να ελευθερωθούν όλα τα ρυμοτομούμενα. Υπόψη ότι ήδη εκπονείται πράξη αναλογισμού που αφορά το ρυμοτομούμενο, ή οποία δεν έχει κυρωθεί ακόμα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι και οικοδομήσιμο ως έχει αρκεί:

α. να θέσει σε ΚΧ με συμβολαιογραφική πράξη το ρυμοτομούμενο

β. να αφήσει απόσταση Δ από το όριο του με τον μη διανοιγμένο δρόμο

(αν το πλάτος του προκηπίου είναι μεγαλύτερο από Δ εφαρμόζεται το πλάτος προκηπίου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διατύπωσα ορθά το ερώτημα: Είναι ως έχει οικοδομήσιμο χωρίς παραχώρηση συμβολαιογραφικά?

Link to comment
Share on other sites

έχεις προσωπο σε διανοιγμένο δρόμο κοινης χρήσης....

ο πισω δρόμος δεν σε ενδιαφερει....εκτος και αν θες να περνας και απο εκεί....

Αρα δειχνεις το οικοπεδο...χωρις την ρυμοτομία..και παιρνεις την σωστη αποσταση απο τον πισω δρομο..."σαν" να ηταν διανοιγμενος...

Για τον δρομο, με τον ν 625, θα εχεις αυριο αυταποζημίωση και πιθανον αποζημιωση απο τους απεναντι...

Αρα, οταν πουλησεις, θα διακρατησεις τα δικαιωματα απο την ρυμοτομία,....

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα, έχει περάσει καιρός από το ερώτημα αλλά  έχω παρόμοια υπόθεση. Έχω διαμπερές οικόπεδο με δρόμους βόρεια και νότια.Βόρεια ρυμοτομείται προκειμένου να διαπλατυνθεί ο δρόμος και στο ρυμοτομούμενο μου υπάρχει και κτίσμα. Νότια έχουμε αρχική διάνοιξη, το οικόπεδο δε ρυμοτομείταi καθώς το όριο του οικοπέδου ταυτίζεται με τη ρυμοτομική. Ο δρόμος νότια έχει διανοιχθεί πλήρως (πρόκειται για αρχική διάνοιξη, η οποία προέκυψε από παραχώρηση του τέως όμορου οικοπέδου). Και στους δύο δρόμους έχει κυρωθεί πράξη αναλογισμού αλλά δεν έχουν αποδοθεί αποζημιώσεις. Μπορεί να  εκδοθεί ΟΑ χωρίς να παραχωρήσω σε κοινή χρήση το ρυμοτομούμενο βόρεια, εφόσον νότια έχω το κατά κανόνα πρόσωπο σε πλήρως διανοιγμένο δρόμο;  Στην ΥΔΟΜ μου λένε προφορικά ότι πρέπει να το παραχωρήσω και η αλήθεια είναι ότι δε βρίσκω κάτι άλλο να με καλύπτει. Στόχος είναι να μην παραχωρηθεί σε ΚΧ το ρυμοτομούμενο λόγω του κτίσματος.

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

πώς εγινε συνταξη ΠΤ ενω υπηρχαν κτισματα?

τι οριζει η ΠΤ ως προς τις υποχρεωσεις εκ ρυμοτομιας?

Οφειλει καποιος "απεναντι" ή υπαρχει "αυταποζημιωση"?

Χωρις παραχωρηση δεν αποκτας προσωπο

βλεπεις εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/4331-οικόπεδο-με-πρόσωπο-σε-αδιάνοικτη-οδό/

 

και εδω

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πως έγινε η ΠΤ ενώ υπήρχαν κτίσματα; Τα περισσότερα είναι αυθαίρετα ή πολύ παλιά αν εννοείς αυτό, ενώ οι ΠΤ έγιναν κατόπιν πρωτοβουλίας του δήμου.  Το σχέδιο πόλης είναι του 1904 και αναθεωρήθηκε σύμφωνα με τις διατάξεις της 17-7-23 το 1990.

Στη βόρεια πλευρά η μισή επιφάνεια είναι αυτοαποζημίωση, η μισή αποζημιώνεται από τον απέναντι και τα επικείμενα από το δήμο. Στη νότια πλευρά δεν υπάρχουν υποχρεώσεις προς εμάς αλλά μόνο από εμάς, καθώς δε ρυμοτομούμαστε.

Τα έχω διαβάσει αυτά που παρέθεσες αλλά δε μου λύνουν το πρόβλημα, αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποια εγκύκλιος που δε γνωρίζω με την οποία να εκμεταλευτώ το νότιο δρόμο που έχει διανοιχθεί στην πράξη και έτσι να μην παραχωρήσω.

Επομένως καταλήγεις κι εσύ ότι πρέπει να παραχωρήσω, έτσι; Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.