Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάταξη από ΑΤΕΙ σε κολλέγιο


giorgos_nt

Recommended Posts

Αποφευγεις την ερώτηση καλό μου παιδί; Και μετά μου λες εμένα για υπεκφυγές; Άσε μας στην ησυχία μας λοιπόν. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν ξέρεις καν κατά που πέφτουν τα ΤΕΙ στη Θεσσαλονίκη πόσο μάλλον να σπουδάζεις σε αυτά. Απλά είσαι ακόμα ένας αρπαγμένος που δε ξέρει τι του γίνετε και έρχεται εδώ να ξεσπάσει. Κουτσοί στραβοί στο michanikos.gr...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω ανεβάσει θέματα στο forum του Μετσόβιου shmmy.ntua.gr/ αν σε ενδιαφέρει να δεις μπες...

 

Τίτλος θέματος

'Εκδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων στους απόφοιτους ΤΕΙ

 

Έριξα μια πρόχειρη ματιά,μια χαρά τα βρίσκω...που θες να καταλήξεις;

 

Αποφευγεις την ερώτηση καλό μου παιδί; Και μετά μου λες εμένα για υπεκφυγές; Άσε μας στην ησυχία μας λοιπόν. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν ξέρεις καν κατά που πέφτουν τα ΤΕΙ στη Θεσσαλονίκη πόσο μάλλον να σπουδάζεις σε αυτά. Απλά είσαι ακόμα ένας αρπαγμένος που δε ξέρει τι του γίνετε και έρχεται εδώ να ξεσπάσει. Κουτσοί στραβοί στο michanikos.gr...

 

Δεν υπεκφεύγω,απλά θεώρησα ασήμαντο να μπω στη διαδικασία να κάνω το στατιστικολόγο,για να αποδείξω τι ακριβώς;Εσύ δεν καταλαβαίνω,τι προσπαθείς να πεις με όλα αυτά;

Εγώ βλέπω ότι απλά κολλάς σε άσχετα σημεία όσων γράφω γιατί δεν έχεις κάτι να πεις επί του θέματος!

Αν αφιέρωνες τόσο χρόνο στο επάγγελμά σου όσο στο michanikos και στο engineertech,τώρα θα ήσουν σε κορυφαία Αμερικάνικη εταιρία και παράλληλα λέκτορας σε κάνα Princeton...

 

Ναι είμαι ένας "αρπαγμένος" που σου τη σπάει γιατί σου τρίβει την αλήθεια κατάμουτρα!Κι η αλήθεια αγαπητέ είναι αυτή:

Κατά την άποψή σου λοιπόν,τα ενδεχόμενα 1-2 χρόνια παρακολούθησης MEng σε top-20 Αγγλικό πανεπιστήμιο είναι "pause" ενώ τα 3 χρόνια σε Κολέγιο της Τσιμισκή με απόκτηση BEng+MSc από πρώην polytechnic της σειράς είναι "καλή λύση"!

Κατά τ'άλλα,ότι γράφει και η υπογραφή σου!Δε πρόκειται ν'αρχίσω τους χαρακτηρισμούς,αυτό το αφήνω σε σένα,έτσι να έχεις να γράψεις κι εσύ κάτι...

Edited by Jack of Spades
Link to comment
Share on other sites

Τι να μου τρίψεις στα μούτρα που δεν έχεις ακόμα την δυνατότητα να κατανοήσεις καν τα πιο βασικά. Και για να σου απαντήσω στο ερώτημα, αν αυτά τα 3 χρόνια σε κολέγιο στη Τσιμισκή σημαίνει πως δεν αφήνεις πίσω την οικογένεια σου, τα παιδιά σου κτλ ναι είναι πολύ καλύτερη λύση από το να φύγεις Αγγλία...

 

Και για να επανέλθω, επειδή νομίζω πως όλοι πάνω κάτω ξέρουν πόσοι αποφοιτούν το τμήμα τους το χρόνο, είσαι ή δεν είσαι όπως λες τελειόφοιτος μηχανολόγος στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης;

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά μου ζήτησες τα θέματα της σχολής μου και σου λέω ότι υπάρχει ολόκληρη συζήτηση πάνω σε αυτό στο forum των ΗΜΜΥ του Μετσόβιου.

Αν θέλεις να πάρεις μέρος μπες...

Έχει και σύγκριση θεμάτων και πολλά άλλα.

 

O τιτλος του topic

'Εκδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων στους απόφοιτους ΤΕΙ

Edited by HARDCORE
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το παίρνεις και πολύ σοβαρά. Είπε 2 φούμαρα περι μηχανολογος του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, εξωτερικό και διδακτορικά νομίζει πως τον πιστέψαμε. Απλά ένα troll παραπάνω...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Τι να μου τρίψεις στα μούτρα που δεν έχεις ακόμα την δυνατότητα να κατανοήσεις καν τα πιο βασικά. Και για να σου απαντήσω στο ερώτημα, αν αυτά τα 3 χρόνια σε κολέγιο στη Τσιμισκή σημαίνει πως δεν αφήνεις πίσω την οικογένεια σου, τα παιδιά σου κτλ ναι είναι πολύ καλύτερη λύση από το να φύγεις Αγγλία...

 

Και για να επανέλθω, επειδή νομίζω πως όλοι πάνω κάτω ξέρουν πόσοι αποφοιτούν το τμήμα τους το χρόνο, είσαι ή δεν είσαι όπως λες τελειόφοιτος μηχανολόγος στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης;

 

Ότι απλά τύποι σαν εσένα φυγοπονούν και έχουν ως "άπιαστο όνειρο" μια εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. (γελαώ) γιατί βαρέθηκαν να τους κοροϊδεύουν τα trollάκια του michanikos.gr,για να τσιμπήσουν μια σφραγιδούλα να τη δείχνουν στους φίλους τους με ύφος "έχω και κότερο πάμε βόλτα" και να μπορούν να λένε ελεύθερα στη χαζογκόμενα που προσπαθούν μήνες να ρίξουν ότι "είναι μηχανικοί",να αναβαθμιστούν στην τοπική κομματική παράταξη (γιατί ως Τ.Ε. τους έχουν για πιο low profile θεσούλες) και τέλος,να υπογράφουν κάνα τοπογραφικό ή καμιά άδεια από μόνοι τους αντί να τα δίνουν σε άλλον να τα κάνει,λες και αυτό θα τους δώσει κάνα € παραπάνω στην τσέπη!

Κι όλα αυτά φυσικά ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ,γιατί κανένας δεν εγγυάται ότι το Κολέγιο παρέχει τέτοια άμεση λύση!

Επ'αυτού (όπως επίσης και για το ποιο είναι στην πράξη το ουσιαστικό αντίκρυσμα μιας εγγραφής στο Τ.Ε.Ε. στην παρούσα φάση) που είναι και το ζητούμενο κάνεις απλά τουμπεκί και αυτό μου αρκεί...

 

Άμα είσαι "μάγκας" και το βαστάει το φιστίκι σου,βρίσκεις ένα διευρυμένο πρόγραμμα MEng απ'αυτά που σου επιτρέπουν και να εργαστείς,σου το χρηματοδοτεί και ο εργοδότης σου,παίρνεις και την οικογένειά σου και σηκώνεσαι και φεύγεις!Να πας να ζήσεις σαν άνθρωπος,να δώσεις προοπτική στα παιδιά σου στέλνοντάς τα σ'ένα σχολείο της προκοπής κι όχι σ'ένα δικό μας κοτέτσι,να δεις προκοπή γενικότερα!

Μπορείς;Μπααα,χλωμό σε κόβω φιλαράκο! ;)

 

Τα περί "οικογένειας" κ.λπ. μπαρμπούτσαλα όχι σε μένα,άμα όλοι όσοι συζητούσατε τέτοια ενδεχόμενα ήσασταν σοβαροί οικογενειάρχες θα λειπόσασταν τα 15-20 χιλιάδες πεταμένα (στην κυριολεξία) € σε Κολέγιο,χρήματα τα οποία έτσι όπως έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα αύριο μπορεί να μην τα έχετε,στερώντας έτσι απ'τα παιδιά σας βασικά αγαθά στην πορεία!

Χώρια που,σαν οικογενειάρχης δεν θα πρέπει να "παίζεις" μ'αυτά τα πράγματα γι'αυτό σε μια τέτοια επίλογη,θα ήσουν 2 φορές ανεύθυνος μια που ΔΕΝ θα είσαι καθόλου σίγουρος ότι θα φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα!

Πως αλήθεια νομίζεις ότι θα γραφτείς στο Τ.Ε.Ε.,AN τελικά φτάσεις σ'εκείνο το σημείο;Θα σου πουν "ωωω καλώς τον διπλωματούχο της Τσιμισκή με Δραγούμη παρακαλώ περάστε";

Όχι,θα σου ζητήσουν αντισταθμιστικά!Δηλαδή το πιθανότερο σενάριο θα είναι να σε στείλουν 3 χρόνια Αγγλία να κάνεις πρακτική,για να αποκτήσεις τα εκεί Ε.Δ. και να τα αντιστοιχήσεις εδώ πέρα!Κάνω λάθος;

Άρα δεν είναι μόνο τα 1-2 έτη παραπάνω σε Greek Κολέγιο έναντι Αγγλικού MEng,είναι και τα άλλα 3 στην Αγγλία και μάλιστα σε καθεστώς πρακτικής (δηλαδή αμειβόμενος με ψίχουλα)...πως θα συντηρήσεις τα παιδιά σου έτσι,υπεύθυνε οικογενειάρχη stayros

Καλά,το ότι με το MEng από ένα καλό πανεπιστήμιο εκεί όχι μόνο θα διευρύνεις τα τυπικά προσόντα και τις γνώσεις/ορίζοντές σου αλλά θα έχεις κι ένα κύρος/alumni status σε παγκόσμιο επίπεδο σε αντίθεση με το πουθεναδιλίκι και την αμαύρωση μάλιστα του βιογραφικού από το Κολεγίο ούτε καν το πιάνουμε στη συζήτηση...άλλωστε είπαμε,να μπούμε στο Τ.Ε.Ε. μας νοιάζει! :smile:

 

Λοιπόν αρκετά τράβηξε το αστειάκι μ'αυτό το θέμα,μπορείτε να κάνετε ότι γουστάρετε,δική σας είναι και η ζωή και τα λεφτά!Αλλά μη μας προτάσσετε αυτό το ξεφτιλίκι ως "λύση" και ντίνεστε το μανδύα του αναξιοπαθούντα οικογενειάρχη,γιατί εκτός του ότι παίζετε με την υπομονή μας προσβάλετε και όσους είναι πραγματικοί και σοβαροί οικογενειάρχες που βάζουν τον εαυτό τους,την αξιοπρέπεια,τα καπρίτσια και τα Τ.Ε.Ι.τζίστικα κόμπλεξ τους πάνω απ'αυτή!

 

Υ.Γ. Μηχανολόγος του Τ.Ε.Ι. Σερρών είμαι,το Αλεξάνδρειο ΔΕΝ έχει τμήμα Μηχανολογίας,αναιδέστατε stayros...έχω by the way ένα CV πρόχειρο μπορώ να σου το επισυνάψω σε p.m. να σου φύγουν οι αμφιβολίες! 8-)

Πουθενά μου ζήτησες τα θέματα της σχολής μου και σου λέω ότι υπάρχει ολόκληρη συζήτηση πάνω σε αυτό στο forum των ΗΜΜΥ του Μετσόβιου.

Αν θέλεις να πάρεις μέρος μπες...

Έχει και σύγκριση θεμάτων και πολλά άλλα.

 

O τιτλος του topic

'Εκδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων στους απόφοιτους ΤΕΙ

Αφού το λες και μόνος σου τι το κάνεις θέμα;

Σου αρέσει να βλογάς τα γένια σου δηλαδή;Άμα έγραφα ας πούμε ότι "σ'όλες τις σχολές πάνω κάτω αυτό παίζει,εκτός απ'του HARDCORE που τετραγωνίζουν τον κύκλο" δε θα postαρες τίποτα;

 

Δε θα συμμετάσχω στη συζήτηση συνάδελφε,απλούστατα γιατί δεν έχει κανένα απολύτως νόημα,καθώς πρόκειται για κάτι που δεν θα πραγματοποιηθεί ποτέ,τουλάχιστον όχι έτσι όπως θα έπρεπε!

Ποια "συζήτηση";"Ξεκατίνιασμα μεταξύ υποτιθέμενων επιστημόνων για το ποιος την έχει μεγαλύτερη" θα το έλεγα καλύτερα!

Αυτά σας φάγανε συνάδελφοι!

Edited by Jack of Spades
Link to comment
Share on other sites

Τα περί "οικογένειας" κ.λπ. μπαρμπούτσαλα όχι σε μένα,άμα όλοι όσοι συζητούσατε τέτοια ενδεχόμενα ήσασταν σοβαροί οικογενειάρχες θα λειπόσασταν τα 15-20 χιλιάδες πεταμένα (στην κυριολεξία) € σε Κολέγιο,χρήματα τα οποία έτσι όπως έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα αύριο μπορεί να μην τα έχετε,στερώντας έτσι απ'τα παιδιά σας βασικά αγαθά στην πορεία!

 

Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν έχεις συναίσθηση της πραγματικότηκας. Και να πας Αγγλία όπως λες θες πολύ πάνω από 20.000€. Οπότε όποιος έχει οικογένεια και θέλει να παρει ΕΔ, εννοείται θα προτιμήσει να πάει στο κολέγιο, που είναι στην ίδια ή διπλανή πόλη.

 

Πως αλήθεια νομίζεις ότι θα γραφτείς στο Τ.Ε.Ε.,AN τελικά φτάσεις σ'εκείνο το σημείο;Θα σου πουν "ωωω καλώς τον διπλωματούχο της Τσιμισκή με Δραγούμη παρακαλώ περάστε";Όχι,θα σου ζητήσουν αντισταθμιστικά!Δηλαδή το πιθανότερο σενάριο θα είναι να σε στείλουν 3 χρόνια Αγγλία να κάνεις πρακτική,για να αποκτήσεις τα εκεί Ε.Δ. και να τα αντιστοιχήσεις εδώ πέρα!Κάνω λάθος;

Ακόμα μία φορά που αποδεικνύεται πως δε ξέρεις γιατί μιλάς. Αν περάσεις ΣΑΕΠ θα σε δεχτούν θέλουν δε θέλουν. Δεν υπάρχει εναλλακτική. Επίσης τα αντισταθμιστικά ως πρακτική άσκηση γίνονται στην Ελλάδα. Σιγά μην σε στείλουν να κάνεις πρακτική άσκηση στην Αγγλία. Άντε αν τους παρακαλέσεις εσύ θα τους στέλνουν πλέον για πρακτική στη Σιγκαπούρη, προς τιμήν σου. Ε ρε τι βλακείες γράφονται εδώ μέσα...

 

Α και που είσαι αγοράκι, υπάρχει και απόφαση του ΔΕΚ που αναγνωρίζει την εμπειρία των Μηχανικών ΤΕ ως κατάλληλο προσόν για την διαδίκασια αναγνώρισης πτυχίου BSc από το εξωτερικό στο ίδιο αντικείμενο. Άρα όποιος έχει αποδεδειγμένη εμπειρία 3 χρόνων μπορεί να γλιτώσει και εντελώς την πρακτική άσκηση. Δε σε χάλασε αυτό ε;

 

Επειδή είναι πασιφανές πως ή είσαι άσχετος και απλά λες ότι σου κατέβει ή έχεις ξεκινήσει σταυροφορία εναντίων των κολεγίων/ΤΕΙ, σε αφήνω εδώ. Καλή συνέχεια και καλά μυαλά.

 

ΥΓ http://www.hqaa.gr/e...inal 6-7-12.pdf αυτή είναι η έκθεση της ΑΔΙΠ για το Τμήμα Μηχανολόγων για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει τι δουλειά γίνεται στο τμήμα αυτό από έγκυρη πηγή και όχι από παραληρηματικές αφηγήσεις...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν έχεις συναίσθηση της πραγματικότηκας. Και να πας Αγγλία όπως λες θες πολύ πάνω από 20.000€. Οπότε όποιος έχει οικογένεια και θέλει να παρει ΕΔ, εννοείται θα προτιμήσει να πάει στο κολέγιο, που είναι στην ίδια ή διπλανή πόλη.

 

Δηλαδή για να καταλάβω,εσένα σου πέρασε από το μυαλό ως "λογικό σενάριο" να πάει ένας οικογενειάρχης μετά της οικογενείας του σε ξένη χώρα και να κάνει τον full-time φοιτητή;!Ή θες να μας πεις ότι στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια της φοίτησής σου στο Κολέγιο θα κάθεσαι; :razz:

Προφανώς και θα πας να βρεις ΠΡΩΤΑ δουλειά κι έπειτα να κάνεις και τις περαιτέρω σπουδές σου,όχι μόνο για τα προς το ζην αλλά και για να ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙ το MEng σου ο εργοδότης!

Ω ναι φίλε μου stayros και τζάμπα μπορείς να το κάνεις αλλά και στην ξεφτίλα εκπαιδευτικό δάνειο να πάρεις και να το αποπληρώσεις όποτε τα βρεις!Αν εσύ έχεις συνηθίσει να "τους τα ακουμπάς" πρόβλημά σου...

Για έναν υπεύθυνο και σοβαρό (και δη οικογενειάρχη) άνθρωπο πάνω απ'όλα έρχεται το εισόδημα που θα του εξασφαλίσει τα προς το ζην και μετά όλα τ'άλλα!

Αλλά μάλλον πρέπει να εξηγώ και τα "προφανή" και "αυτονόητα" λες και μιλάω σε μικρά παιδιά...

Ακόμα μία φορά που αποδεικνύεται πως δε ξέρεις γιατί μιλάς. Αν περάσεις ΣΑΕΠ θα σε δεχτούν θέλουν δε θέλουν. Δεν υπάρχει εναλλακτική. Επίσης τα αντισταθμιστικά ως πρακτική άσκηση γίνονται στην Ελλάδα. Σιγά μην σε στείλουν να κάνεις πρακτική άσκηση στην Αγγλία. Άντε αν τους παρακαλέσεις εσύ θα τους στέλνουν πλέον για πρακτική στη Σιγκαπούρη, προς τιμήν σου. Ε ρε τι βλακείες γράφονται εδώ μέσα...

 

Α και που είσαι αγοράκι, υπάρχει και απόφαση του ΔΕΚ που αναγνωρίζει την εμπειρία των Μηχανικών ΤΕ ως κατάλληλο προσόν για την διαδίκασια αναγνώρισης πτυχίου BSc από το εξωτερικό στο ίδιο αντικείμενο. Άρα όποιος έχει αποδεδειγμένη εμπειρία 3 χρόνων μπορεί να γλιτώσει και εντελώς την πρακτική άσκηση. Δε σε χάλασε αυτό ε;

 

Επειδή είναι πασιφανές πως ή είσαι άσχετος και απλά λες ότι σου κατέβει ή έχεις ξεκινήσει σταυροφορία εναντίων των κολεγίων/ΤΕΙ, σε αφήνω εδώ. Καλή συνέχεια και καλά μυαλά.

ΣΑΕΠ αν δεν απατώμαι και με σκέτο πτυχίο Τ.Ε.Ι. μπορεί να περάσει κανείς,τι να λέει τούτο;

Προσωπικά ούτε καν έχω ακούσει να γράφεται κανείς στο Τ.Ε.Ε. μόνο μ'αυτό...

 

Την απόφαση αυτή (και όποια άλλη παρεμφερή απόφαση) το Τ.Ε.Ε. την έχει δώσει ειδική παραγγελία στη Softex και την έχει τυπώσει σε κωλόχαρτα,τα οποία και χρησιμοποιεί στις τουαλέτες των εγκαταστάσεών του! :wink:

Όταν δούμε καμία από αυτές να εφαρμόζεται το ξανασυζητάμε...

Να δω απόφοιτο Κολεγίου χωρίς κατοχυρωμένα Ε.Δ. στην Αγγλία,χωρίς Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. κ.λπ. να πηγαίνει ένα πρωί στο Τ.Ε.Ε. και να τους λέει "ορίστε το πτυχίο από Τσιμισκή με Δραγούμη γωνία,περασμένο από ΣΑΕΠ...ααα έχω και προϋπηρεσία ως εργοδηγός ηλεκτρολόγος Τ.Ε. (γι'αυτούς) "Χ" χρόνια παρακαλώ να μου τα αντιστοιχίσετε"...

Δέχομαι στοιχήματα,πόσες ντομάτες πιστεύετε ότι θα εισπράξει ο φίλος μας; :razz:

 

Έχουν ανοίξει άπειρα τέτοια θέματα στο forum αυτό τα οποία έχουν πάντα την ίδια κατάληξη,δηλαδή τους μεν (εσένα και καναδυό άλλους Τ.Ε.) να καταγράφουν ορισμένα πράγματα έγκυρα ΑΛΛΑ στο 90% των περιπτώσεων ανεφάρμοστα στην πράξη και τους δε να εγείρουν (δικαίως) ερωτήματα και να αμφισβητούν την εγκυρότητα ή/και εφαρμογή όλων των προαναφερθέντων!

Και γι'αυτό μιλάω γενικά και για άλλα θέματα όχι μόνο των Κολεγίων (π.χ. εγγραφή Τ.Ε. σε επιμελητήριο Εξωτερικού και μεταφορά Ε.Δ. εδώ κ.α.)...

 

Όλα αυτά δε τα λέω προφανώς για να πείσω κανέναν ότι ντε και καλά δε γίνεται ένας του Κολεγίου να γραφτεί στο Τ.Ε.Ε. (κάθε άλλο,μετά κόπων και βασάνων θα το πετύχει) αλλά για την ξεφτίλα και το καραγκιοζιλίκι ενός συναδέλφου Τ.Ε. που θα επιλέξει αυτό το φαύλο δρόμο για κάτι εντελώς τυπικό και ανούσιο ΠΛΕΟΝ,όπως επίσης και για να μην ξεχνάμε σε ποια χώρα ζούμε!

 

Υ.Γ. Εσύ με το μικρό σου το μυαλό κατάλαβες ότι περιέγραψα τη σχολή μου ως "χαμηλού επιπέδου" απλά και μόνο επειδή είχα τα κάκαλα να πω ότι οι εξετάσεις είναι ευκολότερες σε σχέση με αυτές άλλων τμημάτων,σε αντίθεση με εσένα και κάτι άλλους που τις λιβανίζετε απ'το πρωί μέχρι το βράδυ και δε χάνεται ευκαιρία να μας τα κάνετε πλανήτες για το πόσο γαμάτες και "μπροστά" είναι οι σχολές της Ψωροκώσταινας σε σχέση με τις τιποτένιες του υπόλοιπου πολιτισμένου κόσμου...δε σε αδικώ βεβαίως,ο μέσος Νεοελληναράς κάπου εκεί παίζει μπάλα!

Ευτυχώς που υπάρχουν και φορείς όπως η Α.Δ.Ι.Π. και μπορούμε να έχουμε ένα μέτρο...

Edited by Jack of Spades
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γενικά μιας και πιάσαμε τους οικογενειάρχες...

Πως είναι δυνατόν να δουλεύει και να σπουδάζει ταυτόχρονα?? Γιατί προφανώς δεν θα πιάσει καμιά part-time δουλειά σερβιτόρου, ή μπαρόβιου....

Αυτά τα κάνεις μικρός κατ'εμε...Μετά πέταξε το πουλάκι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γενικά μιας και πιάσαμε τους οικογενειάρχες...

Πως είναι δυνατόν να δουλεύει και να σπουδάζει ταυτόχρονα?? Γιατί προφανώς δεν θα πιάσει καμιά part-time δουλειά σερβιτόρου, ή μπαρόβιου....

Αυτά τα κάνεις μικρός κατ'εμε...Μετά πέταξε το πουλάκι....

 

Μια χαρά γίνεται και ειδικά στην Αγγλία,όπου στις περισσότερες εταιρίες τα ωράρια είναι ελαστικά,π.χ. σε εργοστάσιο που δουλεύει 24/7 σου λέει ο άλλος "θέλω να είσαι εδώ 40 ώρες τη βδομάδα" που σημαίνει ότι πας μια μέρα 14-16 ώρες και την άλλη δεν πας καθόλου,ή αναπληρώνεις το χαμένο χρόνο Σαββατοκύριακα κ.λπ.!

Έτσι ακόμη και full-time MEng βγαίνει με ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης σε 1-2 χρόνια και ειδικά αν το βρεις part-time χαλαρά!

 

Τώρα αν ο οικογενειάρχης θέλει και τις εξόδους του και τα ξενοπηδηματάκια του,δεν έπρεπε να φύγει εξαρχής θαρρώ! :wink:

Edited by Jack of Spades
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.