Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο στα ορια οικισμού (εντός & εκτός)


Recommended Posts

Το ΦΕΚ του 89 που αναφέρεις τι ακριβώς πραγματεύεται;

Αφορά κύρώση ρυμοτομικού σχεδίου για πρώτη φορά στον οικισμό ή μιλάς για απόφαση νομάρχη περί οριοθέτησης; 

Συνήθως μέσα αναφέρονται ειδικοί όροι και κάπου γράφεται ότι για λοιπούς όρους ισχύει το ΦΕΚ 181Δ/85 (αν μιλάμε για οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2.000 κατοίκων). 

Για διάβασε σχολαστικά το ΦΕΚ να δεις μήπως περιέχει αυτές τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καθορισμός ορίων και όρων και περιορισμών δόμησης του οικισμού ΚΟΥΜΑΡΑ φεκ 28Δ/89

Αρχίζει λέγοντας 

Εχοντας υπόψη ΦΕΚ 181Δ/85 όπως τροποποιήθηκε ΦΕΚ 133Δ/87..

Το ρυμοτομικό του οικισμου προυφισταται  του καθορισμού ορίων οικισμού

1.Κατατάσουμε τον οικισμό ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ - ΣΤΑΣΙΜΟΣ - ΜΙΚΡΌΣ

2. ΚΑΘΟΡΊΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ Ως ΑΝΩ ΟΙΚΙΣΜΟΥ

3.ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

Α. Εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου .... ΣΔ 08 υψος 9 + 2 στέγη

......

Β.Εντός ορίων που καθορίζεται απο την παρούσα και εκτος εγκεκριμένου ρυμοτομικού....

και καταλήγει ότι κατα τα λοιπά ισχύουν ΦΕΚ 181Δ/85 όπως τροποποιήθηκε ΦΕΚ 133Δ/87

Αλλα αναφέρεται στα εντός ορίων και εκτός του ρυμοτομικού

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα το ΦΕΚ (το επισυνάπτω). Για εντός ορίων υφιστάμενοου Ρ.Σ το μέγιστο ύψος 9 μ. Για εκτός ΡΣ και εντός οικισμού εφαρμόζεις ΦΕΚ 181/Δ/85 & ΦΕΚ 289/ ΑΑΠ/2011.

ΦΕΚ 28-Δ-89 ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΚΟΥΜΑΡΙΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

και ο συντελεστής δόμησης 0,8 και όχι 240τ.μ.;

Για τις αποστάσεις από τα όρια ισχύει Δ=2,5μ από το ΦΕΚ 133Δ αρθρο 5 παρ.3

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Στο εντός ρυμοτομικού ο ΣΔ=0,80. Το έχω κατεβάσει το ΦΕΚ ένα ποστ πριν και αναφέρει το συντελεστή δόμησης. Το ΦΕΚ 133 Δ 87, ήταν μια συμπλήρωση-τροποποίηση του ΦΕΚ 181 Δ 85. Στο ΦΕΚ 28.Δ.89 αναφέρει στο εδάφιο ε "κατά τα λοιπά ισχύουν τα οριζόμενα στο...ΦΕΚ 181/Δ/85 όπως τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 133/Δ/87. Συνεπώς, στο εκτός Ρ.Σ τμήμα και εντός οικισμού, Δ=2,50 ή 0.00.

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό εξάγω. Αλλα για τα εντός του ρυμοτομικού τι Δ έχω;

Περα από αρτιότητα - ΣΔ - κάλυψη - ύψος δεν αναφέρει κάτι άλλο το ΦΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο που βρίσκεται εντός Ρ.Σ θα κάνεις χρήση διατάξεων του ΝΟΚ αναφορικά με την επιτρεπόμενη θέση της οικοδομής. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας. Εχω διαβάσει προηγούμενες απαντήσεις σε παρόμοιο θέμα, απλώς μου δημιουργήθηκε μία αβεβαιότητα από κάτι που μου είπε η τεχνική υπηρεσία του Δήμου.

Οικόπεδο 4.500τμ, εντός οικισμού 2.000τμ, εκτός οικισμού 2.500τμ. Το εντός οικισμού τμήμα είναι τυφλό. Το εκτός οικισμού έχει πρόσωπο 30μ σε αγροτική οδό πλάτους 2μ.

1) Από ό,τι έχω καταλάβει από προηγούμενες απαντήσεις το εντός σχεδίου τμήμα είναι μη οικοδομήσιμο.

2) Μπορεί να θεωρηθεί ως αγροτεμάχιο >4000τμ που χτίζει >200τμ με βάση την πρόσβαση σε αυτόν τον χωματόδρομο;

3) Από την τεχνική υπηρεσία του Δήμου, μου είπαν ότι αυτός ο χωματόδρομος μπορεί να διανοιχθεί εκατέρωθεν όσο απαιτείται και έτσι να θεωρηθεί και το εντός οικισμού τμήμα οικοδομήσιμο. Αυτό με προβλημάτισε. Νομίζω δεν ισχύει.

Επισυνάπτω εικόνα.

 

 

Οικοπεδο.png

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

να το υπογράψει όμως η Τ.Ε όχι μόνο στο μιλητό. 

Το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι αν το γήπεδο προυφίσταται του 1977 και είναι εντός ζώνης 500 μ από το προ 23 τμήμα του οριοθετημένου οικισμού και εφόσον στην περιοχή επιτρέπονται οι παρεκκλίσεις (για λίγο ακόμη όπως πάνε τα πράγματα βάσει του νέου νομοσχεδίου).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παύλο, αλλά θα ήθελα να μου διευκρινήσεις σε παρακαλώ το εξής. Η προϋπόθεση που γράφεις είναι για την οικοδομησιμότητα του εντός σχεδίου τμήματος ή για την οικοδομησιμότητα του αγροτεμαχίου >4000τμ;;

Τα 1) και 2) που γράφω ισχύουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.