Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικόπεδο στα ορια οικισμού (εντός & εκτός)


Recommended Posts

Εννοείς ότι έχεις δυο αποθήκες στο ίδιο ακίνητο, εκ των οποίων η μια είναι στο εντός οικισμού τμήμα και η άλλη στο εκτός ή υπάρχει μια αποθήκη, η οποία τέμνεται από τη νοητή γραμμή ορίων του οικισμού?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι Παυλο εννοώ οτι έχω δυο αποθήκες ! Μια εντός και μια εκτός . Επίσης έχω ενιαία περίφραξη γύρω απο το γεωτεμάχιο καθώς και διαμορφώσεις σε όλο το γεωτεμάχιο !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αποθήκες είναι στο ίδιο ακίνητο για τις ανάγκες υπολογισμού προστίμου, θα τις λάβεις και τις δυο ως να ήταν εντός οικισμού.

Υπάρχει και η σχετική προσέγγιση από ΗD

Άρθρο 18 
 
18. Τι  εφαρμόζεται    στην  περίπτωση  αυθαιρέτων  κατασκευών  σε    γήπεδο  που 
τέμνεται  από  το  όριο  οικισμού  και  οικοδομείται  ως  εντός  οικισμού,  όταν 
υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές και στο εντός οικισμού τμήμα του γηπέδου και 
στο εκτός οικισμού ; 
 
Στην  περίπτωση  αυτή  σημειώνεται  ότι  το  γήπεδο  βρίσκεται  εντός 
σχεδίου/οικισμού  και  για  τον  υπολογισμό  του  ενιαίου  ειδικού  προστίμου  οι  αυθαιρεσίες 
ελέγχονται με τους όρους και  περιορισμούς δόμησης που ισχύουν εντός του οικισμού, 
ανεξάρτητα από τη θέση των αυθαιρέτων κατασκευών. 
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

18. Τι  εφαρμόζεται    στην  περίπτωση  αυθαιρέτων  κατασκευών  σε    γήπεδο  που 

τέμνεται  από  το  όριο  οικισμού  και  οικοδομείται  ως  εντός  οικισμού,  όταν 
υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές και στο εντός οικισμού τμήμα του γηπέδου και 
στο εκτός οικισμού ; 
 
Στην  περίπτωση  αυτή  σημειώνεται  ότι  το  γήπεδο  βρίσκεται  εντός 
σχεδίου/οικισμού  και  για  τον  υπολογισμό  του  ενιαίου  ειδικού  προστίμου  οι  αυθαιρεσίες 
ελέγχονται με τους όρους και  περιορισμούς δόμησης που ισχύουν εντός του οικισμού, 
ανεξάρτητα από τη θέση των αυθαιρέτων κατασκευών. 

 

Επισημαίνω ότι η ερωταπάντηση δεν αναφέρεται γενικά σε οποιοδήποτε τεμνόμενο από το όριο οικισμού γήπεδο αλλά μόνο σε όσα οικοδομούνται ως εντός οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά το εντός οικισμού τμήμα να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο . ΟΚ . Σε άλλη περίπτωση τι γίνεται ;;;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Αν το εκτός σχεδίου τμήμα έχει τις προϋποθέσεις εκτός σχεδίου αρτιότητας, τότε το τμήμα αυτό δομείται με τους όρους δόμησης εκτός σχεδίου και θεωρώ ότι στην περίπτωση αυτή, αν υπάρχουν αυθαίρετα και εντός και εκτός οικισμού, θα πρέπει να γίνουν δύο δηλώσεις.

 

Αντίθετα αν το σύνολο του τεμνόμενου γηπέδου λόγω μεγέθους και εντός οικισμού αρτιότητας, δομείται ως εντός βάσει της παρ.1 του άρθρου 7 του ΠΔ της 24-4-85, τότε δηλώνεται το σύνολο των αυθαιρέτων ως εντός σχεδίου (αυτό λέει η ερωταπάντηση).

 

Στην περίπτωση που το εκτός ορίων τμήμα δεν είναι άρτιο σύμφωνα με τους όρους δόμησης εκτός σχεδίου, τότε κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνουν δύο δηλώσεις.

 

Αν η άποψη του υπουργείου είναι διαφορετική, τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει η αναφορά "και οικοδομείται ως εντός οικισμού" στην ερωταπάντηση. Ωστοσο σε κάθε περίπτωση αν ακολουθηθεί η άποψή μου για δύο δηλώσεις υπάρχει πρόβλημα με τους όρους δόμησης του εκτός ορίων τμήματος που θα χρησιμοποιηθούν στην δήλωση καθόσον το πδ της 24-4-85 επιτρέπει (κακώς κατά την γνώμη μου) την μεταφορά δόμησης και κάληψης από το εντός ορίων τμήμα στο εκτός.

 

Τέλος στην περίπτωση παραδοσιακών οικισμών ΔΕΝ ισχύουν οι διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 7 του ΠΔ της 24-4-85 και κατά συνέπεια δεν μπορεί να υπάρχει εκτός σχεδίου τμήμα που δομείται ως εντός σχεδίου και υποχρεωτικά θα πρέπει να γίνει ξεχωριστή δήλωση για τα εκτός ορίων αυθαίρετα (χωρίς την διαδικασία του άρθρου 13).

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο νόμος λέει οτι η δήλωση γίνεται ανα αυτοτελή ιδιοκτησία ! Πως εγώ μπορώ να χωρίσω τη μια αυτοτελή ιδιοκτησία σε δυο !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα...εχω γηπεδο εκτος σχεδιου απο κατατμηση, μη αρτιο και μη οικοδομησιμο εντος ΓΠΣ σε κατηγορια ΛΠ3 (γη υψηλης παραγωγηκοτητας) ,  τμημα του οποιου (περιπου 80 τ,μ και 9 μ πρόσωπο) βρισκεται εντος οικισμου (οριοθετημενου)...τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης: 

Χρησιμοποιοωντας το Αρθρ 7 του φεκ 181Δ   λυνω το θεμα περι αρτιοτητας προσθέτοντας αλλα 720 μ2 απο το εκτος σχεδιου για να φτασω στον Κανονα του οικισμου (ΖΩΝΗ Β = 800 μ2). Με το προσωπο τι γινεται στην περιπτωση αυτη? 

Στην Πολεοδομια χωρις να ειναι σιγουροι μου ειπαν οτι  μηπως θα επρεπε το τμημα του εντος οικισμου να εχει προσωπο 15 μ οπως οριζει ο νεος νομος για τους οικισμους αυτους? Προσωπικα διαφωνω,   βασιζομενος στο οτι το γηπεδο εχει δημιουργηθει πριν την εφαρμογη του Νομου  ,  οποτε δεν εχει απαίτηση προσωπου..(ΦΕΚ 289 Α.Α.Π. 04.11.2011 αρθρο 1 παρ 1) 

ποια η αποψη σας?  

Επισης το οτι το εκτος σχεδιου τμημα ειναι εντος ΓΠΣ σε γη υψηλης παραγωγηκοτητας , μου δημιουργει προσβλημα στη θεση της οικοδομης>? 

 

Ευχαριστω 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Το εντός ορίων οικισμού οικόπεδό δεν έχει το εμβαδόν αρτιότητας που ορίζει η απόφαση νομάρχη και σύμφωνα με το πρώτο εδάφιο της παρ.1 του άρθρου 7, "θεωρείται ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή". Εφόσον το οικόπεδο είναι ήδη άρτιο κατά παρέκκλιση και έχει δημιουργηθεί προ της 4-11-11 δεν απαιτείται πρόσωπο 15μ αλλά αρκεί το όποιο πρόσωπο διαθέτει να βλέπει σε οδό πλάτους τουλάχιστον 4μ. 

Στο εντός ορίων τμήμα των 80τμ αντιστοιχεί κάλυψη και δόμηση οικοπέδου 800τμ (κατά κανόνα αρτίου), ενώ στο εκτός σχεδίου τμήμα δεν αντιστοιχεί συντελεστής και ΔΕΝ μπορεί να τοποθετηθεί οικοδομή (λόγω ΓΓΥΠ).

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.