Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο στα ορια οικισμού (εντός & εκτός)


Recommended Posts

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για κάποιον νέο, χωρίς εμπειρίες, να αντιμετωπίζει για πρώτη φορά ένα θέμα.

Αλλά όπως ξαναέγραψα πρέπει πρώτα και πριν γράψουν εδώ στο φόρουμ, να μαζεύουν όοοολες τις πληροφορίες που είναι δυνατόν να μαζέψουν για το θέμα τους.

Μόνο ένα πράγμα θέλω να θίξω γι' αυτό το θέμα το οποίο έχει ξαναγραφτεί εδώ.

όταν μία γραμμή του ορίου ενός συνοικισμού τέμνει ένα γήπεδο (φυσικά και τέμνει πολλά γήπεδα) ΔΕΝ δημιουργεί κατάτμηση του γηπέδου αυτού σε δύο επιμέρους τμήματα. Δεν έχουμε δηλ. κατάτμηση.

Απλά αυτά τα γήπεδα, που τέμνονται από την γραμμή οριοθέτησης οικισμού, μπορούν και εξετάζονται,  πολεοδομικά και σαν να είναι εντός οικισμού αλλά και εκτός οικισμού. Η επιλογή πάντα του "ιδιοκτήτη" τι μπορεί να διαλέξει. 

Τσακώνει έναν μηχανικό για συμβουλάτορα και εξετάζουν τις υποθέσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pavlos33 said:

Το έτος 1968 πως σου ήρθε; 

Σε τι οικισμό μέτρησες;

Δεν εχω μετρησει εγω, ζητησαν την γνωμη μου για την οικοδομησιμοτητα και ψαχνω το θεμα ωστε να το διευλευκανω στο μυαλο και προφανως να γνωριζω..

 

Ο οικισμος ειναι προ του 23..Εννοειται οτι δεν προκειται για κατατμηση (μαλλον δεν το εθεσα σωστα).Ηξερα οτι τα τμηματα που ειναι εντος κ εκτος οικισμου ειναι διαφορετικες πολεοδομικες οντοτητες γι αυτο και αξιοπιουνται διαφορετικα πολεοδομικα μεταξυ τους και γι αυτο τον λογο στον 651 περιγραφονται τα τμηματα αυτα. Η παρεκκλιση του 68 ειναι η αρτιοτητα με οποιο εμβαδο εχουν.(στα προ 23). Γι αυτο το ρωτησα...Επομενως το τμημα εντος οικισμου τι ειναι τελικα?? Και πως αντιμετωπιζουμε την αρτιοτητα τους?? Το τμημα εκτος οικισμου ετσι κ αλλιως ειναι αρτιο και μη οικοδομησιμο..

Edited by ΑlexTopo
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το έγγραφο 8618/229/2022 της ΔΑΟΚΑ, η κατά παρέκκλιση αρτιότητα του εντός τμήματος, συσχετίζεται με το χρόνο δημιουργίας του όλου γεωτεμαχίου.

Συνεπώς, αν το όλο γεωτεμάχιο προϋφίσταται της 2-7-68, το εντός τμήμα είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ!!

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία - jbosdas

Edited by jbosdas
Παράθεση προηγούμενης δημοσίευσης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.