Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικόπεδο στα ορια οικισμού (εντός & εκτός)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα την βοήθειά σας. 'Εχω ένα ακίνητο 4.030 τ.μ το οποίο το τέμνει η γραμμή παραδοσιακού οικισμού (μη συνεκτικό τμήμα). Το εντός οικισμού τμήμα είναι 3.310 τ.μ (αρτιότητα οικισμού 2.000 τ.μ.) και το εκτός οικισμού τμήμα είναι 720 τ.μ. Το ακίνητο έχει πρόσωπο σε αγροτική οδό που βρίσκεται στο εκτός οικισμού τμήμα, δλδ το εντός οικισμού τμήμα δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο.

Θεωρώντας ότι το ακίνητο είναι ενιαίο θεώρησα ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα οικοδομησιμότητας εξαιτίας του γεγονότος ότι ο δρόμος δεν είναι εντός οικισμού. Από την πολεοδομία μου είπαν ότι δεν μπορεί να χτίσει σαν εντός οικισμού, καθότι δεν μπορεί να κάνει παραχώρηση για να εξασφαλισθούν τα 4 μέτρα πλάτους δρόμου, αφού ο δρόμος δεν είναι εντός οικισμού. Από την άλλη, θα μπορούσα να γράψω στην δήλωση του 651 ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ως εκτός οικισμού από την στιγμή που έχω μόνο 720 τ.μ. εκτός οικισμού?

Ποια η αποψή σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει αρκετές φορές . Η γραμμή αυτή του ορίου ενός οικισμού όταν τέμνει γήπεδα δεν επιφέρει κατάτμηση. 

Εσύ κατά την ταπεινή μου άποψη έχεις ένα γήπεδο που είναι πάνω από 4000μ2 άρα άρτιο και οικοδομήσιμο. Αφού όμως το τμήμα των 3310μ2, που είναι στο οικισμό, δεν έχει δρόμο καθίσταται, με τους όρους δόμησης του οικισμού, άρτιο μεν αλλά όχι οικοδομήσιμο, λόγω της έλλειψης  δρόμου στον οικισμό! Δεν αποκτά τα πλεονεκτήματα των όρων δόμησης του συνοικισμού!

Άρα θα πάει με το Π. Διάταγμα του 1985 και θα κτίσει σαν εκτός σχεδίου (διατηρεί πάντα την οικοδομησημότητα του εκτός σχεδίου) μόνο τα 200μ2+ 

Θα ήθελα να δω και άλλες απόψεις αν υπάρχει κάτι άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό ισχύει!

Άρθρο 7

Γενικές Διατάξεις

«1. Εάν ιδιοκτησία εμπίπτει εν μέρει εντός του ορίου οικισμού και εν μέρει εκτός αυτού, τότε στην περίπτωση που το εντός του ορίου τμήμα δεν έχει την αρτιότητα που ορίζεται με την απόφαση του Νομάρχη, θεωρείται ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή».

Η παραπάνω μέσα σε «» παραγρ. 1 έχει τεθεί όπως τροποποιήθηκε με το άρθρ. 1 παραγρ. 4α του Π.Δ. της 14/23.2.1987 (ΦΕΚ 133 Δ΄)

Ν 4315 φεκ 369Α/24-12-14

12. Στο τέλος της παρ. 1 του άρθρου 7 του π.δ. της 24.4/3.5.1985 (Δ΄ 181) προστίθενται εδάφια ως εξής:

«Σε ιδιοκτησία που τμήμα της εμπίπτει εν μέρει εντός του ορίου οικισμού και εν μέρει εκτός αυτού, ο επιτρεπόμενος συντελεστής δόμησης προκύπτει για το εκτός οικισμού τμήμα βάσει των κείμενων διατάξεων για την εκτός σχεδίου δόμηση εφόσον έχει την αρτιότητα ως προς το εμβαδόν του.

Στην περίπτωση αυτή η τοποθέτηση των οικοδομών μπορεί να γίνει οπουδήποτε εντός της παραπάνω ιδιοκτησίας μετά από έγκριση του αρμοδίου Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής, αρκεί τα τμήματα που τοποθετούνται στο εντός του οικισμού τμήμα να απέχουν από τα όρια της ιδιοκτησίας απόσταση, σύμφωνα με τα οριζόμενα περί αποστάσεων στο παρόν και με την προϋπόθεση ότι δεν προκαλείται υπέρβαση στο συντελεστή κάλυψης και όγκου και στο επιτρεπόμενο ύψος, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο παρόν, ενώ στο εκτός του οικισμού τμήμα αρκεί οι οικοδομές να απέχουν από τα όρια της ιδιοκτησίας απόσταση, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις κείμενες διατάξεις για τις τηρούμενες αποστάσεις στην εκτός σχεδίου δόμηση.

Όταν το τμήμα που εμπίπτει εκτός του ορίου οικισμού δεν έχει την αρτιότητα ως προς το εμβαδόν του, δεν αντιστοιχεί σε αυτό το τμήμα συντελεστής δόμησης και η τοποθέτηση των οικοδομών μπορεί να γίνει, σύμφωνα με τα παραπάνω.»

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επίσης

Για να θεωρηθεί οικοδομήσιμο ως εκτός οικισμού, θα πρέπει να προϋφίσταται (ως έχει) της 31/12/2003, εκτός κι αν ο αγροτικός δρόμος υφίσταται νόμιμα (προ του 23, και με διαπιστωτική πράξη).

 

Link to comment
Share on other sites

Αlexandra _K      επειδή  Βλεπω είσαι καινούρια στο φορουμ.         

Αν πας με τους όρους της εκτός σχεδίου δόμηση πρέπει να δώσεις βαρύτητα σε αυτά που γράφει παραπάνω ο "Τετρις". Το γήπεδο να προυπάρχει (31-12-2003) με την σημερινή του μορφή του νόμου δηλ. της "Βασούλας" και προσοχή στον δρόμο (γενικά  να παρακολουθείς τα "τσιτάτα" του Tetris. Kαλή πένα).

Εκτός και είσαι σε διανομή της Τοπ. Υπηρεσίας που εκεί οι δρόμοι είναι αναγνωρισμένοι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Alexandra_k,   

μπορείς να διευκρινήσεις αν ο αγροτικός δρόμος αποτελεί τμήμα του οδικού δικτύου του οικισμού δηλ. αν είναι προέκταση ενός δημοτικού δρόμου;

Σ' αυτή την περίπτωση θα μπορούσες να κάνεις την παραχώρηση για να αποκτήσει ο δρόμος πλάτος 4μ και το οικόπεδο να θεωρηθεί οικοδομήσιμο ως εντός οικισμού

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ θερμά για την άμεση ανταπόκριση.

Το γνωρίζω ότιι θα πρέπει να προϋφίσταται αυτοτελώς της ημερομηνίας 31/12/2003.

Δυστυχώς δύο φορές που έχω προσπαθήσει να πάρω το προϋφιστάμενο για αγροτική οδό (σε άλλες περιπτώσεις) δεν έχω βγάλει άκρη, καθότι οι παλαιότερες αεροφωτογραφίες είναι του 1397 και δεν τους αρκούν σαν αποδεικτικό για να δώσουν την βεβαίωση και τίτλοι δεν υπάρχουν.

Συνοψίζοντας, θα κάνω ανάλυση του εντός και εκτός τμήματος οικισμού στην δήλωση του Ν.651/1977 και θα γράψω ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εφόσον προϋφίσταται αυτοτελώς της ημερομηνίας 31/12/2003?

Αυτό που με κολλάει είναι:

3 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Όταν το τμήμα που εμπίπτει εκτός του ορίου οικισμού δεν έχει την αρτιότητα ως προς το εμβαδόν του, δεν αντιστοιχεί σε αυτό το τμήμα συντελεστής δόμησης και η τοποθέτηση των οικοδομών μπορεί να γίνει, σύμφωνα με τα παραπάνω.»

καθότι λέει το τμήμα που εμπίπει εκτός του ορίου του οικισμού και στην περίπτωσή μου αυτό το τμημα δεν έχει την αρτιότητα ως προς το εμβαδόν.

Link to comment
Share on other sites

alexandra_k

 Δυστυχώς με  όσα αναφέρονται, στην τροπ/ση με το  Ν 4315 (δείτε προηγούμενο μήνυμά μου)  

είναι σαν να λένε ότι τα όρια οριοθέτησης του οικισμού αποτελούν και κατάτμηση του γηπέδου

(ενώ κάπου σε άλλη διάταξη αναφέρουν όσα σωστά περί του αντιθέτου  "ότι δεν αποτελούν κατάτμηση"  αναφέρει ο συν/φος tetris)

Έτσι ένα γήπεδο με έκταση 4030τ.μ (που είναι προφανώς άρτιο και οικοδομήσιμο ειδικά αν είναι δημιουργημένο με αυτές τις διαστάσεις, πριν τον νόμο της "Βασούλας του 2003") 

δεν μπορεί να δομηθεί, όπως πολύ σωστά σου απάντησε η ΥΔΟΜ (προφανώς βάσει  των όσων ανάρτησα)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, alexandra_k said:

Θα ήθελα την βοήθειά σας. 'Εχω ένα ακίνητο 4.030 τ.μ το οποίο το τέμνει η γραμμή παραδοσιακού οικισμού (μη συνεκτικό τμήμα). Το εντός οικισμού τμήμα είναι 3.310 τ.μ (αρτιότητα οικισμού 2.000 τ.μ.) και το εκτός οικισμού τμήμα είναι 720 τ.μ. Το ακίνητο έχει πρόσωπο σε αγροτική οδό που βρίσκεται στο εκτός οικισμού τμήμα, δλδ το εντός οικισμού τμήμα δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο.

Θεωρώντας ότι το ακίνητο είναι ενιαίο θεώρησα ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα οικοδομησιμότητας εξαιτίας του γεγονότος ότι ο δρόμος δεν είναι εντός οικισμού. Από την πολεοδομία μου είπαν ότι δεν μπορεί να χτίσει σαν εντός οικισμού, καθότι δεν μπορεί να κάνει παραχώρηση για να εξασφαλισθούν τα 4 μέτρα πλάτους δρόμου, αφού ο δρόμος δεν είναι εντός οικισμού. Από την άλλη, θα μπορούσα να γράψω στην δήλωση του 651 ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ως εκτός οικισμού από την στιγμή που έχω μόνο 720 τ.μ. εκτός οικισμού?

 

 

Kατ αρχάς μας κάνεις αναφορά για γραμμή παραδοσιακού οικισμού. Ισχύουν στον οικισμό αυτο οι διατάξεις του ΦΕΚ 181/Δ/85 όπως τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/2011;

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε να κάνουμε με οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων έχουμε να κάνουμε με ένα ακίνητο το οποίο εμπίπτει σε δυο τομείς με διαφορετικό πολεοδομικό καθεστώς.

Το εντός οικισμού θα είναι άρτιο αλλά για να είναι οικοδομήσιμο θα πρέπει να διαθέτει πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο (προ 85 και όχι να έχει προκύψει με παραχώρηση τετράμετρης λωρίδας, προκειμένου να αποκτηθεί πρόσωπο σε δρόμο από ένα "τυφλό" γεωτεμάχιο,σύμφωνα με προισχύουσες, πλην όμως καταργηθείσες το έτος 2008, διατάξεις από το ΣτΕ). Δρόμος δεν υπάρχει, συνεπώς το εντός οικισμού τμήμα δεν δίνει προς υλοποίηση συντελεστή δόμησης.

Το εκτός οικισμού τμήμα, αφού δεν διαθέτει επιφάνεια 4.000 τμ ή 2.000 τμ (αν υποτεθεί ότι ισχύουν στη θέση του ακινήτου οι παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης και το ακίνητο προυφίσταται του έτους 1977 και βρίσκεται ακτίνας 500 μ από τα προ 23 όρια) δεν προσδίδει προς υλοποίηση συντελεστή δόμησης. 

Νομίζω όμως ότι η Πολεοδομία έχει δίκιο. Τηρώ μια επιφύλαξη μήπως ο δρόμος (εκτός οικισμού τμήμα) που έχει πρόσωπο το γήπεδο, αποτελεί συνέχεια (επέκταση) δημοτικού δρόμου του οικισμού και βάσει σχετικού εγγράφου στην περίπτωση αυτή μπορεί να ισχύσει η οικοδομησιμότητα για το εντός οικισμού τμήμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.