Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης σε νόμιμο κτίριο με τακτοποιημένο χώρο


Recommended Posts

Με τον 3843 οι υπερβάσεις αφορούσαν μόνο την αλλαγή της χρήσης έχει μεγάλη διαφορά. Ξέρω πολλούς συναδέλφους πάντως που δεν μπορούν να εκδώσουν άδειες δόμησης αυτού του τύπου.

 

Έχω και δεύτερη αντίστοιχη περίπτωση θα δω πως πας θα πάει και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία λένε ότι αφόσον με νόμιμο και τακτοποιημένο έχεις υπερβεί τα μεγέθη, εφόσον το κτίριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη δεν μπορείς να εκδόσεις καμία μορφή άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία λένε ότι αφόσον με νόμιμο και τακτοποιημένο έχεις υπερβεί τα μεγέθη, εφόσον το κτίριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη δεν μπορείς να εκδόσεις καμία μορφή άδειας.

 

Πάλι τα ίδια... Έχει να κάνει με το περιβόητο άρθρο 4 παρ. 6 του ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

σε οικόπεδο εντός οικισμού υπάρχει μια ισόγεια κατοικία με άδεια, με Η/Χ αυθαίρετο ο οποίος έχει τακτοποιηθεί με 4014 και τμήμα του βρίσκεται εντός Δ και ένα ανεξάρτητο γκαράζ με άδεια. Το οικόπεδο έχει υπόλοιπο κάλυψης και δόμησης. ( άσχετο αλλά θέλω να πώ οτι δεν έχει υπερβεί κάποιο επιτρεπόμενο μέγεθος πέραν του Δ ο η/χ)

Ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης στο γκαράζ και να το κάνει κατοικία. Μπορεί? γιατί στην πολεοδομία ένας υπάλληλος μ είπε οτι εφόσον υπάρχει Δ δεν μπορεί να βγάλει οποιοδήποτε είδος άδειας πλέον, πέραν για συντήρηση/. αποπεράτωσης του τακτοποιημένου κτλ. 

Το να έχω υπερβεί δόμηση/κάλυψη και να μην μπορώ να βγάλω άδεια το καταλαβαίνω, αλλά η αλλαγή χρήσης στο νομίμως υφιστάμενο γιατί να μην μπορεί να βγεί?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by fenia30
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.