Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή στέγης σε σοφίτα με ΝΟΚ και στατική μελέτη


 
jja

Recommended Posts

Να περιμένουν το νέο νόμο που ίσως είναι ευνοϊκός για τους κλεισμένους ΗΧ (εντός περιγράμματος παρανομίες λένε ότι θα μπορούν να νομιμοποιηθούν)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περιμένω και γω τον νέο νόμο έλα όμως που αργεί ακόμα... Ευχαριστώ πάντως για τις απόψεις , θα δω και η Πολεοδομία τι θα απαντήσει ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εντός σχεδίου, διώροφο κτίριο καλύπτει όλο το οικόπεδο με άδεια του έτους 1968 και είναι απολύτως σύννομο. Ο συντελεστής δόμησης έχει απομειωθεί δύο φορές και δεν σήμερα δεν υπάρχει υπόλοιπο. Μπορώ να εκδόσω άδεια προσθήκης σοφίτας; 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως μπορεις. 

Μπορεις μαλιστα να αφαιρεσεις τα κλιμακοστασια απο την δομηση και να την προσθεσεις στη σοφιτα ΝΟΚ 11-6-ε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως δε μπορώ γιατί δεν έχω υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, κανείς άλλος τώρα που «γυρίζει»; 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε νομίζω ότι μπορεί να γίνει

 

δεν προσμετρούν στη δόμηση....

ιε. Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο των 1/2 του χώρου της υποκείμενης κάτοψης με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο και εφόσον το μέσο ελεύθερο ύψος είναι μικρότερο από 2,20 μ. 

 

Άρα αν τηρηθεί το παραπάνω η προσθήκη σοφίτας δεν μεγαλώνει το Σ.Δ.

Είναι σαν να αιτείτσαι άδεια για μια κατασκευή που δεν προσμετρά στο Σ.Δ πχ διαμόρφωση χώρου ή κατασκευή πέργκολας κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χριστοφορε,

 με βαση τα οσα ανεφεραν οι προηγουμενοι φιλοι

να  σε ρωτησω...

 

αν δεν ειχε απομειωθει ο σδ. και ειχες δικαιωμα να χτισεις -εστω- άλλα 100 τμ...

 

η σοφιτα θα "αφαιρουνταν" απο αυτα τα 100 τμ ?

 

αρα...
" τωρα που γυριζει"

 

η μπιλλια εκατσε στο "ναι"

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά μπορεί να γίνει η προσθήκη, δε χρειάζεται να έχεις υπόλοιπο συντελεστή. Συγχαρητήρια Παύλε 33.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.