Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ ΣΥΝΤΑΞΗ με 40χρονια στα 62 η στα 67 με λιγοτερα ..


stefanos9

Recommended Posts

 

Αν γίνει υποχρεωτικός ο στρατός στα 18, οι σπουδές θα είναι από τα 19 και μετά.

Για να πάρει πλήρη σύνταξη στα 62 αρκεί να ασφαλιστεί στα 22.

Θα μπορεί κάποιος να αναγνορίσει μόνο μερικά χρόνια σπουδών; Αν όχι, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να πληρώσει κάποιος τα 3 επιπλέον έτη (19,20,21) ώστε να πάρει σύνταξη στα 62 με 43 χρόνια ασφάλισης.

Ναι, μπορείς (αυτή τη στιγμή) να αναγνωρίσεις μόνο μερικούς μήνες σπουδών ή θητείας.

Φυσικά, το αν συμφέρει το υπολογίζει κανείς όταν είναι να βγει (ή είναι κοντά) στη σύνταξη. Ο 30άρης δε θα πάει να εξαγοράσει χρόνια ασφάλισης, έχει πολύ πιο χρήσιμα πράγματα να κάνει τα λεφτά του... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Είμαι απο το 1980 ασφαλισμένος . Που ρώτησα μου είπαν οτι με σχετική αίτηση σου αναγνωρίζουν τα χρόνια θητείας στρατού.

Επιπλέον υπάρχει δυνατότητα δικαιώματος υπογραφής εάν πάρεις μειωμένη;

Έψαξα στη σελίδα αλλά δεν βγάζεις άκρη.

Πληρώνεις και το ΕΦΚΑ όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα σας

Ειμαι ασφαλισμένος εδώ και 17+ χρόνια αρχικά στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ (πολιτικός μηχανικός) και πλέον στον ΕΦΚΑ (με κλειστά βιβλία και παύση) συνεχίζω ως αυτοαπασχολούμενος (δεν με ενδιαφέρει το ελεύθερο επάγγελμα). Θα ήθελα να αναγνωρίσω πλασματικά χρόνια έτσι ώστε στα 62 (πρώτα ο θεός) να μπορώ να βγώ στην σύνταξη με 40 χρόνια ασφάλισης.

Είχα κάνει παλαιότερα αίτηση μεσω του περιφερειακού γραφείου ΤΣΜΕΔΕ για αναγνώριση πλασματικών χρόνων η οποία ποτέ δεν απαντήθηκε, επίσης είχα στείλει και κάποια email στα κεντρικά ΤΣΜΕΔΕ χωρίς κάποια επιτυχία

Μπορεί κάποιος να με συμβουλεύσει σχετικά με την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Flangy said:

πορεί κάποιος να με συμβουλεύσει σχετικά με την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω;

https://www.efka.gov.gr/el/menoy/sychnes-eroteseis-kai-apanteseis/asphalise-eisphores/anagnorise-plasmatikon-eton

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση αναγνώρισης θα απαντηθεί όταν κάνετε αίτηση συνταξιοδότησης.

Φροντίστε να διατηρήσετε τον αρ. πρωτοκόλλου της αίτησης αναγνώρισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 1/3/2022 at 2:20 PM, antloukidis said:

Η αίτηση αναγνώρισης θα απαντηθεί όταν κάνετε αίτηση συνταξιοδότησης.

Φροντίστε να διατηρήσετε τον αρ. πρωτοκόλλου της αίτησης αναγνώρισης.

Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατί πρεπεί να περιμένω για την αναγνώριση των πλασματικών ετών μόνο όταν θα κάνω την αιτησή συνταξιοδότησης;  Ο συνάδελφός στην αρχή του νήματος (πρώτο post) μιλάει για πλασματικά χρόνια ήδη αναγνωρισμένα στην περιπτωσή του πριν να κάνει αίτηση συνταξιοδότησης. Δεν ισχύει αυτή η δυνατότητα πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφω τι συνέβη στην περίπτωσή μου.

Θα πρέπει να ρωτήσετε αν γίνεται και πιό πριν.

Νομίζω όμως δεν έχει νόημα, αφού δεν ξέρετε πόσος πλασματικός χρόνος θα σας χρειάζεται, όταν έρθη η ώρα της συνταξιοδότησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.