Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα δόμησης και 3Δ απεικόνιση σε αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

...γυρω στις 10.000 ευρω για την αδεια αλλαγης χρήσης 

 

τι παραπανω ξερουν αυτοι ρε παιδια που εγω δεν ξερω ???... ...

Με 10,000 ευρουδακια πολλά μπορείς να κάνεις, με πρώτο πρώτο την τακτοποίηση με τον νόμο αυθαίρετων (όταν ξαναβγεί) και βγαίνει και η αλλαγή χρήσης νομιμότατα μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με 10,000 ευρουδακια πολλά μπορείς να κάνεις, με πρώτο πρώτο την τακτοποίηση με τον νόμο αυθαίρετων (όταν ξαναβγεί) και βγαίνει και η αλλαγή χρήσης νομιμότατα μετά.

ναι αλλα οι αλλοι μηχανικοι θα βγαλουν τωρα την αδεια αλλαγης χρησης χωρις να τακτοποιησουν τις αυθερεσιες!!! 

Link to comment
Share on other sites

Και μετά την έκδοση της αδείας δεν θα μπορούν να τακτοποιήσουν.......

 

γιατι? μετα δεν θα μπορουν ?.. και αν δεν μπορουν να τακτοποιησουν αυτο τι σημαινει?... εννοω πως θα τους επηρεασει ? 

 

(δεν τα γνωρίζω και τοσο καλα τα θεματα ...συγνωμη αν φαινονται λιγο αφελεις οι ερωτησεις) 

 

 

τον δικο μου πελατη ομως αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να ανοιξει το ΚΕΚ του οποτε το θεμα της τακτοποιησης ειναι του ιδιοκτητη του ακινητου....

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

το 1ο ειναι οτι το πουλάκι πεταξε...και ειναι κρίμα...

το 2ο και σημαντικότερο ειναι τι θα κάνουν οι άλλοι πιο μάγκες μηχανικοί...?

 

μήπως πλέον τίθεται θέμα ηθικής? μήπως πρέπει να πείσεις τον πελάτη σου οτι μπορεί να έχει πρόβλημα τελικά??? γιατί η άδεια αλλαγής χρήσης θα βγεί στο όνομα του??

 

μήπως κάτι αλλο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε μια τετοια περιπτωση παιδια τι γίνεται? ... δηλαδη τι μπορει να "παθει" ο πελατης μου σε περιπτωση που αποκαλυφθει καποια στιγμη οτι τα σχεδια της αποτυπωσης δεν ηταν σωστα και οτι θα επρεπε να χε γινει πρωτα τακτοποιηση των αυθαιρεσιων????....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ας πουμε να μην παρει ποτε την αδεια λειτουργίας....και μέχρι τότε να εχει πληρώσει και ενα σκασμό χρηματακια

 

 

νουνου φτιαξε το προφίλ σου ορθά....! να ξερουμε σε τι μιλάμε

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε μια τετοια περιπτωση παιδια τι γίνεται? ... δηλαδη τι μπορει να "παθει" ο πελατης μου σε περιπτωση που αποκαλυφθει καποια στιγμη οτι τα σχεδια της αποτυπωσης δεν ηταν σωστα και οτι θα επρεπε να χε γινει πρωτα τακτοποιηση των αυθαιρεσιων????....

Σε πρώτη φάση ανάκληση της άδειας η οποία εκδόθηκε βάσει ψευδών στοιχείων.

Σε 2η φάση διαδικασίες αυθαιρέτου με ο,τι αυτό συνεπάγεται...

 

Είναι πολύ κρίμα να χάνει κανείς πελάτες όταν λέει την αλήθεια, προσπαθώντας να τους προστατεύσει, ιδιαίτερα την εποχή που ζούμε. Την έχω πατήσει και εγώ πολλές φορές. Τι να πω... Θα άξιζε να μάθεις κάποια στιγμή, τί επινόησε ο καλός αυτός συνάδελφος και έκανε την δουλειά. Πολλοί πάντως για να μην χάσουν τον πελάτη, υπόσχονται θαύματα, παίρνουν τα λεφτά και δεν ολοκληρώνουν ποτέ αυτό που υποτίθεται πως είχαν αναλάβει με διάφορες προφάσεις. Το θέμα όμως θα παραμένει, ότι εσύ έχασες 10.000 € επειδή είπες την αλήθεια. Δεν είμαι χαιρέκακος αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να φάει κανείς τα μούτρα του, ώστε να εκτιμήσει τον καλό επαγγελματία. Εσύ βέβαια θα μείνεις με την εκτίμηση και ο άλλος με τα λεφτά...

 

Είχα περίπτωση που έχασα πελάτη διότι άλλος μηχανικός του έταζε ότι θα του ρυθμίσει με Ν. 4014 ένα εξ ολοκλήρου ρυμοτομούμενο κτίσμα. Επειδή είχα γίνει πύραυλος από τον θυμό μου, πήρα το θάρρος και επικοινώνησα απ' ευθείας με τον "συνάδελφο" που μου είχε φάει τη δουλειά, να τον ρωτήσω πού ακριβώς βασίζεται και λέει τέτοια πράγματα. Αρχικά κόμπλαρε βέβαια και μετά άρχισε να επικαλείται ανύπαρκτες εγκυκλίους που δεν θυμόταν που τις είχε δει (και καλά!) οι οποίες λένε (άκουσον, άκουσον) ότι μπορεί να νομιμοποιηθεί αυθαίρετο αν βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο εφόσον προβλέπεται κάποια στιγμή να γίνει αναθεώρηση του σχεδίου πόλης!!! (τα συμπεράσματα δικά σας). 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.