Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάγραμμα δόμησης και 3Δ απεικόνιση σε αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Για το ίδιο θέμα, με συμβούλεψαν από την πολεοδομία να βάλω στο διάγραμμα δόμησης φωτογραφίες και όχι τρισδιάστατη μακέτα, εφόσον το κτίριο είναι αποπερατωμένο και δεν γίνονται αλλαγές στις όψεις (ποια η λογική άλλωστε να γίνει 3D για αποπερατωμένο κτίριο; Για το πώς θα μοιάζει μετά την αποπεράτωσή του;)

 

Μου ζήτησαν τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ, κατόψεις για την οριζόντια ιδιοκτησία που αλλάζει χρήση, όψεις - τομές ολόκληρου του κτιρίου και αποτύπωση περιγραμμάτων όλων των ορόφων κανονικά στο Δ.Δ.

 

Τώρα αν ανακαλύψω προφανή παράβαση της υπάρχουσας αδείας από οποιονδήποτε εκ των συνιδιοκτητών (π.χ. υπέρβαση στην κάλυψη ή κλείσιμο ΗΧ), μάλλον θα προκύψει πρόβλημα. Και άντε να βρεις δηλώσεις Ν. 4014/11 ή 3843/10 - αν υπάρχουν και αν θέλουν να μου τις δώσουν οι συνιδιοκτήτες (και σιγά μη θέλουν).

 

Οι πονηρές φωτογραφίες και το μπαλαμούτι που αναφέρει παραπάνω ο panos μπορεί να λειτουργούν κατά περίπτωση, τί θα γίνει όμως αν κάποιος συνάδελφος αργότερα θελήσει να κάνει την ίδια δουλειά σε άλλο διαμέρισμα και με "καρφώσει" μετά από δική του "τίμια" αποτύπωση; Ή τι θα γίνει αν κάποιος θελήσει να μεταβιβάσει και ανακαλύψει τη λαδιά στην άδεια; Ή αν σε μελλοντική προσθήκη έρθει ελεγκτής δόμησης και βγάλει τη μεζούρα; Θα μας πάνε μέσα δεμένους πισθάγκωνα. Δεν αξίζει τον κόπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είσαι υπευθυνος για μελλοντικές αυθαιρεσίες του ιδιοκτήτη γιαυτό και αναγράφεις στα σχέδιά σου αναλυτική ημερομηνία. Δεν σε νοιάζει μεθάυριο τι θα γίνει ούτε μπορεί κανείς να αποδείξει το οτιδήποτε.

 

Σαφώς και αυτό λειτουργεί κατά περίπτωση.

 

Πάντως χαίρομαι που δεν έχω τέτοιες δουλειές (δηλ. δεν έχω καμιά δουλειά για να είμαι ειλικρινής)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα έχει πρόβλημα αν εμφανίσει ότι όλα είναι όπως στην άδεια ενώ κάποιος κακεντρεχής δεν του έχει πει ότι ρύθμισε τον Η/Χ και σε μελλοντική άδεια (στο δικό του διαμέρισμα) το εμφανίσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, εχω και γω το ίδιο προβλημα!!!!! και ειμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη :(

 

Στη περιπτωση μου ο πελατης μου θα νοικιάσει 2 οροφους (πενταοροφης οικοδομησ)  χαρακτηρισμένους ως κατάστημα και γραφείο καταστήματος αντιστοιχα για να τους μετατρεψει σε ΚΕΚ (εκπαιδευτήριο), πηγα και εκανα μια πρωτη αποτυπωση του ισογειου καταστηματος και διαπιστωσα οτι στην σχεδον ορθογωνικη του κατοψη η μια διασταση (πλατος ) ειναι κατα 50cm μεγαλύτερη απο αυτην που αναγράφεται στα σχέδια της άδειας του (βγηκε νομιζω γυρω στο 2001) 

μου εχει ανατεθει να βγαλω την αδεια αλλαγής χρησης ( και να κάνω και την εσωτερικη διαμορφωση/διακοσμηση) [και τα εγκαινια να γίνουν τέλος αυγούστου] :):) :)

 

η αυθερεσία των 50cm δεν ειναι βεβαια η μόνη αλλα ειναι η πιο τρανταχτη....(σε αυτα που εχω δει γιατι τα διαμερισματα δεν τα χω δει ακομη)

{μια σκαλα απο το ισογειο προς ενα παταρι δεν εχει γινει...το οποιο παταρι ειναι προς διερευνυση ως προς το αν ειναι νομιμο ... 2 wc δεν εχουν γινει υπαρχουν τα υδραυλικα σε αλλη ομως θεση κτλ κτλ) 

 

εμενα το ερωτημα μου ειναι εγω τι κανω????......  

ο πελατης θεωρει σχεδον δεδομενο οτι μπορω ανετα και απλα να δειξω τα πραγματα οπως ακριβως ειναι στην υπαρχουσα αδεια να φαω 50cm ktl κτλ ...

...

εγω ομως εκτος του οτι γενικα δεν μου αρεσει αυτη η πρακτικη ... εστω ομως οτι το κανω ... στο τελος θα  ελεγχθώ απο Ελεκτη δόμησης?.... τι θα γινει σε ενδεχομενη μεταβιβαση κτλ κτλ ....

 

(γνωρίζω οτι ο ιδιοκτητης οχι ο πελατης μου ειχε βαλει καποιον ενεργιακο επιθεωρητη να βγαλει το πιστοποιητικο ενεργειακης αποδοσης ...αυτοι κανονικα κανουν αποτυπωση ετσι δεν ειναι ...οταν βρισκουν τετοιες αυθαιρεσιες τι κάνουν ???) 

 

γενικα ειμαι πολυ προβληματισμενη και φοβαμαι ( γιατι δεν εχω βγαλει και απειρες αδειες ) ....οι συμβουλες των εμπειρότερων ειναι πολυτιμες ευχαριστω πολυ!!!

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

....

μου εχει ανατεθει να βγαλω την αδεια αλλαγής χρησης ( και να κάνω και την εσωτερικη διαμορφωση/διακοσμηση) [και τα εγκαινια να γίνουν τέλος αυγούστου] :):) :)

....

Όταν αποτυπώνεις υπάρχουσα κατάσταση μια συγκεκριμένη ημερομηνία έχεις την πλήρη ευθύνη της υπογραφής σου ότι η αποτύπωση αυτή ισχύει την δεδομένη ημερομηνία.

 

Αν για οποιοδήποτε λόγο επαρκεί να αποτυπώσεις με ειδικό υπόμνημα επί του σχεδίου σου ότι το περίγραμμα ή και άλλες διαστάσεις είναι σύμφωνες με την υπ. Αριθμ. Τάδε οικοδομική άδεια και όχι με την πραγματικότητα τότε είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Για άδεια αλλαγή χρήσης όμως η υποχρέωση είναι αποτύπωση υπάρχουσας κατάστασης και τίποτα άλλο.

Εκεί θα φανεί η καθ υπέρβαση της οικοδομικής άδειας διάσταση και θα απαιτηθεί προ έκδοσης ή νομιμοποίηση αν έχει ΣΔ κλπ ή τακτοποίηση με όποιον από τους νόμους βγει ξανά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Didonis 

 

ερώτηση:  "πλήρη ευθύνη της υπογραφής σου ότι η αποτύπωση αυτή ισχύει την δεδομένη ημερομηνία."

 

αυτό τι σημαίνει τι κυρώσεις μπορεί να έχω σε ενδεχόμενο έλεγχο?  

 

και ποσο πιθανο είναι να ελεγθει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

nounou ξύνεσαι … και δεν είναι καλό….

Πίστεψε με.

 

Όσο για το ερώτημα σου υπάρχουν τα χειρότερα σενάρια που σίγουρα δεν θα θελήσεις να τα ακούσεις και τα καλύτερα… που κάνοντας την προσευχή σου μπορεί και να τα έχεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό τι σημαίνει τι κυρώσεις μπορεί να έχω σε ενδεχόμενο έλεγχο?  

 

Από παραπομπή στο πειθαρχικό του ΤΕΕ (η πιο light εκδοχή) μέχρι ποινικές και αστικές ευθύνες... ήτοι πρόστιμα, φυλακές, αποζημιώσεις, αγωγές από τον πελάτη σου προς εσένα (ο οποίος σε περίπτωση εμπλοκής θα κάνει την αθώα περιστερά και θα σου ρίξει την ευθύνη) και αν μπλεχτεί και η πολεοδομία τότε θα έχεις έκθεση αυθαιρέτου, αίμα, δάκρυα και ιδρώτα.

 

Η "λαδιά" αποκαλύπτεται εύκολα από την πρώτη αυτοψία που θα κάνει μία τρίτη υπηρεσία για χορήγηση κάποιας βεβαίωσης (π.χ. υγειονομικό, πυροσβεστική, κλπ).

 

Για ελεγκτή δόμησης δεν είμαι σίγουρος ότι ανακατεύεται στην αλλαγή χρήσης αλλά - όπως έγραψα παραπάνω - τί θα γίνει αν αργότερα βγάλει κάποιος άδεια για το κτίριο και έρθει τότε ο ελεγκτής; Ή τί θα γίνει αν γίνει καταγγελία (διότι σε επαγγελματικούς χώρους κατά 90% την έχεις σίγουρη την καταγγελία...).

 

Ο ενεργειακός επιθεωρητής αποτυπώνει χοντρικά - χοντρικά αυτό που βλέπει (αν χρειαστεί αποτύπωση) και δεν τον απασχολεί αν κάτι είναι διαφορετικό από την άδεια.

 

Κρίμα που πέρασε η προθεσμία του 4014, διότι θα μπορούσες να νομιμοποιήσεις την υπέρβαση και να προχωρήσεις στα άλλα κανονικά. Ίσως θα πρέπει να περιμένετε τον νέο νόμο. Αλλά πάλι, τα εγκαίνια είναι τον Αύγουστο...

 

Πάντως έχε υπόψιν σου ότι αν πας πολεοδομία ή ψέμα θα πεις ή θα σε τσακώσουν. Το πρώτο πράγμα που θα κάνουν θα είναι να αντιπαραβάλουν τα σχέδιά σου (και φωτογραφίες) με τα σχέδια της αρχικής άδειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις!

 

ενημέρωσα τον πελάτη μου για όλα τα παραπάνω και του είπα οτι δυστηχώς δεν μπορει να προχωρήσει η αλλαγή χρησης στο παραπανω κτιριο για ολους τους λογους που προαναφέρθηκαν, αλλά ο ιδιοκτήτης απο τον οποιο ο πελατης ηθελε να νοικιάσει εβαλε τους Μηχανικούς-Εργολάβους του (που ειχαν χτισει την οικοδομη) να το ψαξουν το θεμα και ειπαν οτι αυτοι θα το αναλάβουν με ενα κοστος γυρω στις 10.000 ευρω για την αδεια αλλαγης χρήσης 

 

τι παραπανω ξερουν αυτοι ρε παιδια που εγω δεν ξερω ???... θα διακινδυνεψουν δηλαδη αυτοι να παθουν ολα τα παραπανω σε ενδεχομενο ελεγχο?

 

συμφωνα με το νομο χρειαζεται ενας ελεγχος απο ελεγκτη δομησης στο τέλος για την αλλαγη χρήσης και αν αυτος διαπιστωσει τις αυθαιρεσιες???

 

τι να πω δεν ξερω...

 

παντως μου φαινεται λιγο "αδικο" αν αυτοι βγαλουν την αλλαγη χρησης και δεν εχουν κυρώσεις στο τελος δηλαδη περασουν απαρατηρητες ολες οι αυθερεσιες ...

 

:( :( 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.