Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάγραμμα δόμησης και 3Δ απεικόνιση σε αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Γιατί ? Δεν είναι ηλεκτρονική άδεια σε συνέχεια έντυπης π.χ. αναθεώρηση ή ενημέρωση. Δεν είμαι και 100% σίγουρος. Στις προσθήκες και στις αλλαγές χρήσεις ανεβάζεις στη φάση προέγκρισης μόνο αν σου ζητήσει ο ελεγκτής παλιά σχέδια. Αν δεν πας με προέγκριση δεν θα στα ζητήσει κανένας. Και ακόμη και αν σου ζητήσει το σύστημα υφιστάμενη κατάσταση βάζεις του ορόφου σου. Αυτό που λες νομίζω αφορά ενημέρωση ή αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 years later...

Καλησπέρα κι από μένα, βάζω εδώ και τη δική μου περίπτωση... πρόκειται για αδεια αλλαγής χρήσης που περιλαμβάνει και μελέτη ενίσχυσης υφιστάμενου λόγω αλλαγής χρήσης. Συγκεκριμένα έχω ένα κτίριο με ισόγειο κατάστημα και α' όροφο κατοικία, και θέλω να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης στον α΄όροφο από κατοικία σε χώρο συνάθροισης κοινού (εστιατόριο). Η άδεια είναι του 1974 και εκεί αναφέρεται ένα οικόπεδο 370τμ (εντός οικισμού προ 23), μετά όμως μπήκε στο σχέδιο πόλης κι έτσι το οικόπεδο έγινε 320τ.μ. με σχήμα διαφορετικό από το αρχικό. Αν και είναι οκ τα μεγέθη βάσει αδείας, πλην της απόληξης στο δώμα που τακτοποιήθηκε με ν.4495/17, ωστόσο τώρα μπερδεύομαι στο εξής:

Η μελέτη ενισχύσεων προτείνει ενίσχυση αμφίπλευρα σε κάποιους εξωτερικούς τοίχους πάχους 5εκατοστών η κάθε μία. Με βάση το άρθρο 23, παρ. 4 του ΝΟΚ αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει θέμα αφού εγώ τριγύρω έχω ακάλυπτο, όχι Δ όμως αφού το Δ υπήρχε από τα όρια στο αρχικό οικόπεδο... Στην κάλυψη και στη δόμηση τα μετράω αυτά? μήπως εμπίπτω στο άρθρο 11, παρ.6 (κ) του ΝΟΚ? Στο νέο διάγραμμα κάλυψης, τι θα βάλω με τι συντελεστές θα συγκρίνω αφού τα υφιστάμενα μεγέθη πλέον είναι μεγαλύτερα από τα επιτρεπόμενα μεγέθη ούτως ή άλλως και χωρίς τις ενισχύσεις...

Άρα τελικά μπερδεύομαι στο Διάγραμμα κάλυψης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.