Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία διόδου


deadlock_gr

Recommended Posts

Γειά και χαρά.

 

Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες ακόμα για την υπόθεσή μου, και μιας και είμαι καινούριος στο χωρό, ευγνώμη εκ των προτέρων που θα χρησιμοποιήσω απλουστευμένες ορολογίες. Θα επανέλθω με διευκρινήσεις.

 

Είμαι ιδιοκτήτης του οικοπέδου Α χωρίς κτίσματα, το οποίο γειτονεύει με δρόμο. Το οικόπεδό μου γειτονεύει με ένα "τυφλό" οικόπεδο Β, και το Β με τη σειρά του γειτονεύει με το οικόπεδο Γ, το οποίο επίσης γειτονεύει με άλλο δρόμο, και πάνω στο οποίο βρίσκεται και η κατοικία του. Η κατάσταση των ιδιοκτησιών είναι σταθερή εδώ και δεκαετίες.

 

Το Β και το Γ ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη, ο οποίος φιλοδοξεί να αποκτήσει πρόσβαση στο δρόμο όχι μέσω του Γ, αλλά του δικού μου οικοπέδου (Α).

 

Από αυτά που έχω ακούσει, αν η υπόθεση καταλήσει στο δικαστήριο, ο δικαστής συνήθως δίνει δίοδο στον ιδιοκτήτη του "τυφλού" οικοπέδου μέσω της συντομότερης διαδρομής, η οποία θα προκαλέσει τη μικρότερη δυνατή "καταπάτηση". Στην δική μας περίπτωση, όντως, η συντομότερη δίοδος προς δρόμο είναι μέσω του Α.

 

Από την άλλη όμως, μου φαίνεται παράλογο να δοθεί δίοδος στο δρόμο μέσω του δικού μου οικοπέδου, εφόσον εδώ και τόσες δεκαετίες εξυπηρετείται από τη δική του ιδιοκτησία αποκλειστικά.

 

Ερωτήσεις:

  1. Είναι βάσιμη η ανησυχία μου ότι ο γείτονας δικαιούται δίοδο μέσω της ιδιοκτησίας μου?
  2. Αν όχι στο 1, τι γίνεται αν ο γείτονας πουλήσει το Β σε κάποιον τρίτο? Τότε είναι βάσιμη η ανησυχία μου?
  3. Αν όχι στο 1, υπάρχει τρόπος να τον αναγκάσω τώρα που έχει ιδιοκτησία και του Β και του Γ να παραιτηθεί από οποιαδήποτε μελλοντική βλέψη σε δίοδο μέσω της περιουσίας μου?
  4. Αν ναι στο 1, μπορώ να τον εμποδίσω με κάποιον τρόπο? ΠΧ μία απλοική σκέψη που έχω είναι να πάρω άδεια δόμισης και να κτίσω ένα μικρό κοτέτσι. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να λειτουργήσει? Ή κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοκτησίες βρίσκονται εκτός σχεδίου ή εντός σχεδίου ή οικισμού;

Γιατί απ' ότι θυμάμαι δουλεία διόδου επιδικάζεται μόνο σε εκτός σχεδίου περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και εδώ.

Μπορεί να είναι τεχνικό κείμενο, αλλά θα σου λύσει πολλές απορίες με υπεύθυνο τρόπο και πολύ καλή τεκμηρίωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.