Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

μετατροπή συντεταγμένων (Χ,Υ) μεταξύ τοπικών συστημάτων


yian

Recommended Posts

chrisven το προγραμματάκι φαίνεται πολύ καλό! το είχα βρει και εγώ σε τυχαία αναζήτηση και με κάποιες δοκιμαστικές επιλύσεις κατέληξα ότι μαλλον δίνει ακριβή αποτελέσματα.

 

dimamp Απόλυτα κατανοητό. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πλήρη εικόνα του προβλήματος που καλούμαι να αντιμετωπίσω γιαυτό και η επιπόλαιη αρχική αντιμετώπιση. Εννοείται πως με τόσα δεδομένα στα χέρια μου δεν θα προχωρήσω γραφικά, αμαρτία θα ήταν!

Έχει διάβασμα το θέμα, θέλει δοκιμές, αλλά το αποτέλεσμα ελπίζω να με αποζημιώσει. Κάτι επιπλέον μάθαμε και σήμερα..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όπως ακριβώς μπαίνει είναι είναι η "μετατροπή του Χελμερτ" (Chelmertsche Transformation). στην Ελληνική βιβλιογραφία δεν υπάρχει (όσο έντονα υπάρχει π.χ. στην γερμανική βιβλιογραφία). Αν κάποιος δεν διαθέτει τις γνώσεις και την πείρα να το κάνει ας μην το κάνει καλλίτερα. Θα βρεθεί σε διπλανό χωράφι ή σε διπλανά χωράφια. Ας αρκεστεί στα προγράμματα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και ότι βγει!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ο 7-παραμ (χελμερτ) μετασχημτισμός δεν νομίζω να είναι κάτι τόσο σπάνιο στην ελληνική βιβλιογραφία

 

επίσης στην συγκεκριμένη περίπτωση του συναδέλφου και ο ομοιότητας μια χαρά κάνει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον chrisven, δεν είναι καθόλου άγνωστος, τρεις μετακινήσεις, τρεις στροφές και μια κλιμάκωση. Ακόμα κι ένας ΠιΜί (ή ντεμί ΠιΜί) το καταλαβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προσπαθούμε καιρό με έναν συνάδελφο πολιτικό μηχανικό να λύσουμε ένα πρόβλημα ορίων ιδιοκτησιών που διανεμήθηκαν τη δεκαετία του '20.

Έχουμε αποτυπώσει σε μεγάλη έκταση με gps- περιφράξεις, δρόμους κλπ αλλά λόγω του οτι η περιοχή είναι εκτός σχεδίου και χωρίς σταθερά σημεία δεν είμαστε σίγουροι για την ακρίβεια στην αντιστοίχιση με τη διανομή.

Πήραμε τιμές για 3 συγκεκριμένα τριγωνομετρικά σημεία (σημεία που ορίζουν ένα τρίγωνο που περιβάλει την περιοχή ενδιαφέροντος) σε εγσα από την ΓΥΣ και τα ίδια 3 σημεία από την περιφέρεια Αν.Αττικής τα οποία μας δόθηκαν ως ''όνομα- ΓΥΣ'' με τιμές χψ από 700 με 2000 με την επισύμανση 'Γεωγραφικό κέντρο: ανεξάρτητο' . Σε αυτό το σύστημα συντεταγμένων είναι και η διανομή.

Δοκίμασα να κάνω μετατροπές από εγσα και hatt με το coords σε όλα τα συστήματα αλλά δεν παίρνω σχετικές τιμές (700-2000).

 

Στη συνέχεια έφτιαξα στο autocad ένα block με κάνναβο εγσα, τα 3 τριγωνομετρικά εγσα και την αποτύπωση εγσα..

και ένα δεύτερο block με κάνναβο και τα 3 τριγωνομετρικά και τη σκαναρισμένη διανομή του αγνώστου συστήματος. Φέρνοντας τα 2 συστήματα μαζί (εγσα και άγνωστο) παρατηρούμε ότι 2 από τα 3 τριγωνομετρικά του αγνώστου συστήματος που απέχουν περίπου 1500-2000 μέτρα μεταξύ τους δεν ταυτίζονται με εκείνα του συστήματος έγσα (10 -16 μέτρα εκτός) παρά μόνον όταν κάνουμε rotate όλο το block , τότε μόνο τα 3 σημεία ταυτίζονται με απόκλιση 1 μέτρου και η διανομή έρχεται πιο κοντά στην αποτύπωση αλλά ο κάνναβος της είναι στρεμμένος εκτός ορθοκανονικότητας.

 

Μπορούμε να εμπιστευτούμε τη γραφική ταύτιση των 2 συστημάτων με τα 3 τριγωνομετρικά ή κάνουμε εξαρχής λάθος με το να μην εφαρμόζουμε μετασχηματισμό και θέτοντας το άγνωστο σύστημα σε ορθοκανονικό κάνναβο;

 

Αν δεν μπορούμε να μετασχηματίσουμε το άγνωστο σύστημα, θα έλυνε το πρόβλημα μια πιο εκτεταμένη αποτύπωση (έχουμε επεκταθεί ήδη αρκετά) περισσότερα τριγωνομετρικά και περισσότερα φύλλα διανομών για να είμαστε σίγουροι για την εφαρμογή τους και να αγνοήσουμε τα τριγωνομετρικά;

 

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην είμαι οφτόπικ

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως το πάτε καλά το θέμα.

 

Όπως σας συνέστησε ο φίλος kasvan αυτό που θα μπορούσατε να κάνετε με την εντολή align το έχετε ήδη κάνει σε δόσεις, τα βήματα που κρύβονται στην συγκεκριμένη εντολή είναι η διαδοχή των εντολών move+rotate που εκτελέσατε σωστά.

 

Αυτό που θα μπορούσε να κάνει περισσότερο αξιοποιήσιμο το αποτέλεσμα της μελέτης σας ίσως είναι κι ένα μικρό scale (reference) με κέντρο το κέντρο στροφής.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω το align απλά σε άγνωστα νερά προτίμησα να το πάω βήμα βήμα...θα δοκιμάσω να κάνω και scale όλου του συστήματος για απόλυτη ταύτιση με τα σημεία εγσα, όπως φαίνεται έχω και 1-2 στάσεις στη διανομή και θα τις προμηθευτούμε μπας και κουμπώσει το ρημάδι.. kasvan kai agior σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

η align με 2 σημεία κάνει move, rotate και στο τέλος σε ρωτάει αν θες να κάνει και scale δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ scale χειροκίνητα

εγώ την align πάντως δεν την χρησιμοποιώ

 

συμβουλή:

αν θες να την χρησιμοποιήσεις έλεγξε πρώτα τη βάση σου (απόσταση μεταξύ των στάσεων) και στα δυο συστήματα να δεις την απόκλισή σου

Link to comment
Share on other sites

Η align σε περίπτωση που γίνει στον χώρο μπορεί να σου βγάλει άλλα ντάλλα. Προσοχή, όταν επιλέγεις source & destination points να είναι συνεπίπεδα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.